Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се отрази прилагането на метода "замърсителят плаща" на общините?


От поне 12 години се коментира кога и как ще се приложи методиката „замърсителят плаща“ в страната ни. Това е принцип, според който всеки трябва да заплаща таксата за битови отпадъци, според количеството, което генерира, обясни зам.-кметът по Финанси, бюджет, икономика и морско дело Станимир Апостолов. Той поясни, че през годините са коментирани различни варианти, по които да се прави изчислението. "На торби, на контейнери, трети го изчисляват на брой жители. Този метод "замърсителят плаща" трябва законодателно да бъде регламентиран. Имаше срок. Неколкократно беше удължаван този срок. Първоначално беше до 2019 г., после беше до 2021 г. В момента срокът е до 2025 г. Най-вероятно за база на изчисляване по метода на "замърсителя плаща" ще се вземе последното преброяване, където имаме вече статистика във всяко домакинство колко обитатели има и на тази база ще се сметне. Пилотните проекти, които са правени показват, че след въвеждането на принципа "замърсителя плаща", тежестта на плащане на такса битови отпадъци ще падне на гражданите и тя ще бъде увеличена неколкократно", обясни Апостолов.

 

Той допълни, че сегашното увеличение за Бургас е минимално и че всички общини в страната в момента коригират таксата за битови отпадъци. Целта е да се получи по-плавен преход, поясни той и допълни, че в противен случай това ще се случи "шоково". Апостолов допълни, че според европейската практика, отпадъкът се разделя още при изхвърлянето му, тъй като всяко домакинство има отделен вид контейнер.

Във всяка европейска държава завишаването на таксата се е получило по различен начин. Кметът на Бургас Димитър Николов посочи, че вече всички страни в Европа са въвели практиката, а България е останала последна. "Министерството на околната среда ще даде предложение какъв модел да приложи България за малък, среден и голям град", поясни той. 

Втора клетка на Регионалното депо в „Братово“ е запълнена на половина и трябва да се подготвим за трета, съобщи кметът. На депото оперират 9 общини от областта. Между 7 и 8 млн. лв. са необходими за изграждането на клетката, поясни директорът на дирекция „Околна среда“ Павлин Михов. 

"На практика тези пари ще трябва да бъдат събрани от общините ползватели на тази клетка за разлика от останалите клетки, които бяха определени като пера и бяха обект на разрешителния режим на Министерството на околната среда, касаещо т.нар. ОВОС. Първа и втора клетка бяха включени в първоначалния проект за изграждане Регионалното депо "Братово". Трета клетка обаче не е включена и касае отчуждителни процедури по отношение на съседни терени на първа и втора клетка, което е свързано със сериозни инвестиции", поясни той. 

Община Бургас като най-голям генератор на отпадъци, заради броя на жителите, трябва да инвестира по-голяма част от необходимите средства, допълни Павлин Михов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предупредителен протест в столицата в петък заради начина на определяне на минималната заплата

КНСБ и КТ "Подкрепа" организират предупредителна протестна акция пред сградата на Министерския съвет в петък сутринта. Тогава се очаква да се проведе заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което ще бъде обсъден проектът на държавен бюджет за 2026 година.  Двата синдиката организират акцията заради..

публикувано на 29.10.25 в 14:30

Община Бургас засажда над 550 дървета по обновените улици в центъра

Община Бургас започна засаждането на нови дървета по ремонтираните улици в центъра на града. По ул. "Патриарх Евтимий" ще бъдат поставени 200 сухоустойчиви липи. Дръвчетата са около 15-годишни, с височина три метра, и ще развият бързо широки корони. Те са отгледани в разсадник край Бургас и са напълно аклиматизирани към местните климатични условия...

публикувано на 29.10.25 в 13:30

Искат оставката на директора на РИОСВ-Бургас

Три партии поискаха оставката на директора на РИОСВ-Бургас Павел Маринов. Това са „Зелено движение,“ СЕК и „Единение“. Искането бе обявено с изявление през социалните мрежи.   Оставката на Павел Маринов поиска Божинова заради изсичане на гора над Алепу:   „30 декара гора е изсечена миналата година през април от фирма, която притежава имоти..

обновено на 29.10.25 в 13:00

"Център "Алеф" представя в Бургас списанието "Опознай ме" за етническото многообразие"

Центърът за еврейско-българско сътрудничество "Алеф" ще представи списанието "Опознай ме" на 30 октомври от 18 часа в Културен център "Морско казино", зала "Петя Дубарова" в Бургас. Изданието е вдъхновено от идеята, че познанието и диалогът са най-силното средство срещу езика на омразата. В 12 броя списанието проследява културата, традициите и начина..

публикувано на 29.10.25 в 12:00

Без вода днес в участъци от централната част на Бургас

Водоподаването ще бъде спряно в централната част на Бургас по ул. „Оборище“ – между ул. „Гурко“ и ул. „Кирил и Методий“, както и по ул. „Хан Аспарух“ – между ул. „Оборище“ и ул. „Асен Златаров“. Прекъсването ще продължи от 9:00 до 17:00 ч. на 29 октомври (сряда) . Причината е изпълнение на нови водопроводни връзки.

обновено на 29.10.25 в 07:22

ИАРА Бургас извадиха 16 броя хрилни мрежи от язовир "Мандра"

Екипи от ИАРА Бургас извършиха проверка на язовир "Мандра" с лодка и откриха 6 броя хрилни мрежи с обща дължина 300 метра. Те са били поставени в работно положение и потопени във водата. Мрежите са иззети. В тях е имало риба от видовете: сом-28 кг, каракуда-12 кг, бяла риба -15 кг и платика-45 кг. Те са върнати обратно във водата.  При друга..

публикувано на 28.10.25 в 20:00

Кметът Тихомир Янакиев представлява Созопол на 49-ата сесия на Конгреса на Съвета на Европа

Кметът Тихомир Янакиев представлява Созопол на 49-ата сесия на Конгреса на Съвета на Европа, която се провежда до 30 октомври 2025 г. в Страсбург. Форумът събира представители на местните власти от цяла Европа и тази година се провежда под знака на 40-та годишнина от приемането на Европейската харта за местно самоуправление – документ, който е в..

публикувано на 28.10.25 в 19:00