Четири супер модерни лаборатории вече работят в университет “Проф. д-р Асен Златаров”
С отворени врати в научноизследователски лабораторен комплекс завърши проектът УНИТ-е (Университети за наука, информатика и технологии в е-обществото).
Ректорът на университета проф. Христо Бозов заяви, че четирите лаборатории за върхови постижения ще бъдат еталон за развитие и връзка между науката и практиката, защото това ще бъде не само академично понятие, а ще бъде център, който и ще се произвежда продукция, полезна за бизнеса.
Първата е лаборатория за създаването на прототипи, в която са налични лазерен гравир, 3D – фреза, заедно с климатизация и системи за вентилация. Учените показаха как гравирът изработи малки метални елементи, които могат да служат дори и за направата на сувенири.
Лабораторията за прототипиране и верификация позволява насищане на печатни платки и електронни модули. То е от две части. В първата машина има множество фидери с различни размери. В тях автоматична „ръка“ поставя компонентите за платките с изключителна точност – под 50 микрона. Производителността на машината е около 10 000 компонента в час.
Втората част е конвейрна пещ с четири зони, където платките преминават през термична обработка. Лабораторията може да се ползва от бизнеса за прототипиране и производство на малки серии електронни и компютърни компоненти за устройства и машини. Има и техника, която позволава прецизен ремонт на платки.
По проекта е изградена още Станция за мониторинг на качеството на въздуха. Тя показва данните в реално време.
Най-интересна за посетителите беше лабораторията за интелигентни системи, която освен компютърната техника, разполага и с хуманоидни роботи NAO и Cruz. Cruz забавлява гостите с танци, но всъщност може да бъде и много полезен. Например в болниците, където може да помага с носенето на лекарства и с връзка на пациента с неговите близки по интернет. NAO показа изклютелна гъвкавост и може да разказва на туристи за световни забележителности.
В лабораторията е ситуиран и енцефалограф, който може да бъде полезен в медицината. А в бъдеще чрез него ще се управляват и роботите. Има и друг апарат, който ще се използва за диагностициране на рак на гърдата.
Научният ръководител проф. Симонов показа и суперкомпютъра на лабораториите. Той е с 64 хил. ядра и може да се нарече Суперкомпютъра на Югоизточна България.
По проекта е извършена модернизация на сградата на бившия Технически колеж, която включва подмяна на дограма, саниране и обновяване на фасадата, пълен ремонт на общите и санитарните помещения, ремонт на четири лаборатории, съгласно съвременни изисквания, монтаж на система позволяваща използване от хора с увреждания, пълна подмяна на електроинсталацията и реализирана локална компютърна мрежа, в съответствие със съвременните изисквания.
До сградата е прекарана оптична свързаност, позволяваща връзка с университетската мрежа и независим достъп с пропускателна способност 10G.
Проектът УНИТе е с основна цел създаване на Център за върхови постижения в областта на информатиката и информационните и комуникационни технологии (ИКТ).
Партньори по проекта са Софийският университет „Св. Климент Охридски“, който е водещ партньор, и ще работи заедно с Технически университет – София, Русенски университет „Ангел Кънчев“, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.
Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Ученичката Рая Георгиева от IX „е“ клас на Търговската гимназия в Бургас зае третото място в националния кръг на Европейското състезание за парите. Тази надпревара стартира през 2017 г. като инициатива за насърчаване на финансовото образование от националните банкови асоциации в Европа и сe координира от Европейската банкова федерация. В..
Новият ученически проект „Син флаг“, финансиран от Община Бургас, представя иновативен начин за насърчаване на екологичното поведение и опазването на морската среда. Проектът, реализиран от петима ученици от Бургас, вече е достъпен онлайн и представлява дигитално приложение под формата на образователна игра, в която участниците събират отпадъци от..
С празничен концерт ОУ „Свети княз Борис I“ ще отбележи 119 години от своето създаване. Той ще се състои днес от 17:30 часа, в двора на училището. В празника участие ще вземат ученици. Преди концерта, от 16:30 часа, бъдещите първокласници ще имат възможност да се потопят в атмосферата на училището чрез открита работилница за песни, танци, рисуване и..
Бургаски гимназисти ще се включат в обученията от кампанията „Аз съм отговорен шофьор“ на Министерството на образованието и науката. Лекциите ще се проведат днес в 13.30 часа в Международния конгресен център, а след това ще има и демонстрационна част на паркинга до Морска гара. В заниманията участват ученици от 10 до 12 клас, които са и бъдещи водачи..
През тази година предстоят ремонтни дейности в много училища в страната по различни национални и европейски програми. Едно от тях е СУ „Константин Петканов“ в Бургас. СТЕМ център и модернизация на оборудването са сред важните проекти за учебното заведение. Наскоро се проведе първата дейност по проекта „Посланици на здравето“...
Проф. Андрей Чорбанов днес ще бъде част от инициативата на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" "Един академичен час". Лекцията му от 11 часа е на тема "Съвременни ваксини и предизвикателствата пред 21 век". Имунолог, ръководител на Департамента по имунология в Института по микробиология към БАН, професор Чорбанов в..
С тържествен гала концерт, провел се на 24 април в Културен център „Морско казино“, завърши седмото издание на Регионалния ученически конкурс „За моята България“. Събитието беше организирано от Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ и Сдружение с нестопанска цел – Училищно настоятелство „Партньори на бъдещето“, в партньорство с Българското национално..