Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Договорът за финансиране на детската болница в Бургас е подписан днес

Договорът за финансиране на Многопрофилната болница за активно лечение на детски болести "Света Анастасия" в Бургас е подписан днес. Това съобщи в ефира на БНР-Бургас Михаил Ненов,заместник-кметът по "Образование, социални дейности, здравеопазване и младежки политики". Той беше гост в предаването "Булевард Демокрация". 

Новината идва в деня, в който православната църква почита паметта на Света Анастасия, покровителката на лекари и аптекари и със сигурност е добър знак за бъдещето на проекта. 

Той допълни:

"От разискванията за републиканския бюджет има отпуснати 35 милиона лева от правителството. Имаме абсолютно всички предпоставки този проект вече да се задвижи с пълна сила. Един такъв мащабен проект има своя график за изпълнение, но в същото време е свързан с процесите по обществени поръчки и евентуални обжалвания. Както жителите на квартал "Зорница" могат да видят всеки ден, вече се работи."

Осеметажната сграда ще разполага със 123 легла, а в педиатричното интензивно отделение са предвидени още 10 легла. Болницата се очаква да привлече на работа между 500 и 700 души медицински и немедицински персонал.

И през следващата година ще продължат общинските програми за профилактика за деца и възрастни, добави Ненов.

Зам.-кметът уточни, че вече текат дейностите по изграждане на сграда на Математическата гимназия. По отношение на училището в Сарафово, нещата са почти на финалната права по отношение на новата сграда, предстои и строителство на нов физкултурен салон и обновление на спортната площадка. Това е голям проект, който се реализира на етапи по различни програми,  обясни Ненов. 

Продължават да се подобряват и условията в социалните звена в общината, искам ми се да въведем дигитални инструменти за достъпност на хора с увреждания.Те ще им дадат възможност да общуват директно с институциите и с хора извън услугата, съобщи още той.

Идеята принципно за свързаността не е на ниво мислене, а на ниво действие, подчерта Ненов. Водят се разговори с пенсионерските клубове, за да станат част от възрастните хора доброволци в дневните социални центрове. Те ще могат да четат приказки на деца с увреждания. Така ще се подобри общуването както на децата, така и на пенсионерите, ще си бъдат взаимно полезни, добави той.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:


По публикацията работи: Десислава Златева Петя Янакиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00