Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа" ще се проведе тази вечер

Традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа" ще се проведе тази вечер. Той е под патронажа на президента Румен Радев и неговата съпруга. Инициативата се провежда за 21-ва поредна година. Кампанията е под наслов „Дари надежда на дете в беда“ и е в подкрепа на детската хирургия. Концертът започва в 20 часа в Народния театър "Иван Вазов" и ще бъде излъчен пряко в ефира на Българското национално радио и Българската национала телевизия. 

Целта и тази година е да подпомогне лечението на стотици български деца, както и да осигури високотехнологична апаратура за детски отделения и клиники в страната.

За 21-ва поредна година в празничната вечер на Рождество Христово музиканти и артисти подкрепят с участието си благотворителната инициатива. В края на ноември  от Бургас президентът Румен Радев обяви началото на кампанията. Целта  е да се  помогне за навременното диагностициране, лечение и рехабилитация на децата, които имат нужда от хирургично лечение: 

"Българската Коледа", нека е ясно, не изземва и не ограничава отговорността на държавата, но с течение на годините тя превърна в морален еталон и в един коректив на институциите. Защото ясно доказа, че може да се постига много повече с много по-малко средства", заяви държавният глава.

Миналата година инициативата  беше в подкрепа на децата с редки генетични заболявания и разполагаше с бюджет от 3 милиона и 530 хиляди лева. "Българската Коледа" осигури високотехнологична апаратура за диагностика и лечение на 26 болници в страната. 

"586 деца получиха ценна помощ за диагностика и лечение, скъпоструващи медикаменти и последваща рехабилитация", посочи Радев.

Тази вечер зрителите на празничния концерт могат да подкрепят каузата на децата в беда като изпратят SMS на номер 1117. 

Информация за "Българската Коледа", както и начините, по които може да бъде направено дарение, са посочени на интернет-страницата на благотворителната инициатива.


По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шествие против насилието над жени и деца се проведе в Ямбол

Шествие против насилието над жени и деца се проведе в Ямбол. В него се включиха стотици граждани, представители на  институции и неправителствени организации.  Аглика Станева президент на "Инър Уийл клуб“ и организатор на събитието, сподели: "Насилието присъства абсолютно навсякъде- в Ямбол, България, в така наречените по-добре устроени страни..

публикувано на 25.11.25 в 15:25

"МЯРА": 54% от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата

54 процента от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата, сочи проучване за динамиката на доходите направено по поръчка на КНСБ от агенция "МЯРА", сред 804 пълнолетни граждани в периода 30 октомври - 7 ноември. Най-силна подкрепа за ръст на минималното възнаграждение дават 59 на сто от заетите от частния сектор, 54 на сто от държавния и..

публикувано на 25.11.25 в 13:30

Поморие ще се развива към Бургас според проекта на Общ устройствен план

Поморие ще се развива към Бургас. Това предвижда п редварителният проект на Общия устройствен план на общината, който преди дни беше приет от Разширен експертен съвет. Документът е от над 300 страници.  Така се дава зелена светлина на окончателния проект, който трябва да бъде внесен в МОСВ за разглеждане от Националния екологичен експертен..

обновено на 25.11.25 в 12:28

Комисия ще избере управител на детската болница

Кратка, но съдържателна сесия днес в Бургас Съветниците отметнаха над 40 точки за два часа и половина. Не успяха да избегнат вечния евъргрийн сблъсък-продажбата на общински жилища, тема, по която винаги се водят разгорещени спорове. В повечето случаи неефективни. Изненадата този път дойде от предложение на Живко Табаков за два имота на ул. "Абоба"...

публикувано на 25.11.25 в 12:04

Кметът Тихомир Янакиев: 2025 година е година на реални резултати и дългосрочни решения за Созопол

Община Созопол отчита стабилен финансов баланс, ускорено инфраструктурно развитие и рекорден ръст в туризма за периода ноември 2024 –ноември 2025. Разширен  е обхвата на социалните дейности, извършена е модернизация и надграждане на образователната и спортната среда, реализирани са значими културни събития. В рамките от шестата..

публикувано на 25.11.25 в 11:36

В Ямбол отбелязват с шествие и дискусия Деня за борба с насилието над жени

В Ямбол Международният ден за борба с насилието над жени ще бъде отбелязан общоградско шествие и дискусия. Инициативите са на местния „Инър Уийл клуб“, с подкрепата на общината в  Ямбол. По повод 25 ноември активистите приканват гражданите да „Оцветят света в оранжево”, като от 12:00 часа, те ще се съберат пред сградата на общината, откъдето по..

публикувано на 25.11.25 в 10:05

На няколко места в Бургас и областта спира водата

Както още вчера БНР Бургас информира -  от 8 до 17 часа няма да има вода днес  в Бургас на  ул. "Дебелт", в участъка от ул. "Цар Самуил" до ул. "Любен Каравелов". Също без вода ще бъде част от  ул. "Македония", в участъка от ул. "Цар Калоян" до бул. "Княгиня Мария Луиза". Както и на  ул. "Пробуда", от ул. "Дебелт" до ул. "Цар Калоян" и по  ул...

обновено на 25.11.25 в 09:24