Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православната църква почита Свети първомъченик и архидякон Стефан

Свети Стефан

На третия ден на Рождество Христово  православната църква почита Свети първомъченик и архидякон Стефан, убит с камъни през 37-ма година.

В народния календар денят е известен като Стефановден.

Имен ден имат над 230 000 българи.

Свети Стефан е бил ръководител на дяконите, избрани от апостолите да се грижат за разрастващата се християнска общност в Йерусалим след Петдесетница, когато била основана Църквата. Защитавал вярата си в спор с еврейските първенци. Извлекли го извън града и го убили с камъни. Последните му думи били: "Господи, не им зачитай този грях". 

Много са именниците на Стефановден. Днес празнуват и тези с имена Венцислав и Венцислава. Идва от гръцката дума "стефанос" или "венец".

Според народните вярвания, Стефановден затваря цикъла на отминаващата година, за да отвори път на идната. Празникът се приема и като ден за равносметка.
Традиционните за Стефановден месни ястия са свинско с кисело зеле или месни зелеви сарми. На софрата присъстват още прясно изпечен обреден хляб и златиста баница.
В някои краища на България се готви кокошка, за да е силна и богата новата година.
По традиция, обичаите, които характеризират така наречените Мръсни дни, трябва да се спазват от Стефановден до Йордановден. През тези дни жените не трябва да перат, да метат или да мият косите си. Венчавките, кръщенетата и опелата също са забранени. Това е периодът, през който хората трябва да се пазят от злите сили и не се излиза навън по тъмно, особено през нощта.
С 27 декември е свързан и обичаят ладуване, по време на който се събират неомъжените моми, за да извършат характерните обредни практики, които да им предскажат кога и с кой ерген ще се задомят. Всички те плетат китки, към които привързват пръстен или друга лична вещ, заедно с която ги потапят в менче, пълно с мълчана вода, след което го покриват с червено було. 

По публикацията работи: Петя Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

РИОСВ направи проверка за замърсяване с битови отпадъци на дъждовен колектор

Заради съмнения за замърсяване на морето с битови води през дъждовен колектор, от сдружение "За Сарафово" поискаха от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас да бъде извършена проверка. Според резултатите от нея проблем има, но той не е повлиял на качеството на морската водата. Сигналът е подаден през юли, отговорът идва в..

обновено на 23.09.25 в 18:30

Пръскат срещу комари в Бургас

Дезинфекционна станция – Бургас ще извърши имагоцидни обработки срещу комари. Дейностите се налагат поради високата популация на този вид насекоми и големият брой на сигналите, подадени от жителите на Бургас.  Г  Р  А  Ф  И  К ЗА ИМАГОЦИДНА ОБРАБОТКА ПРОТИВ КОМАРИ  студен/топъл аерозол Места, подлежащи на обработка: паркове и градини, биотопни зони..

публикувано на 23.09.25 в 17:30

АПИ търси изпълнители за монтаж и ремонт на мантинели в Бургас, Сливен и Ямбол

Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за избор на фирми, които в следващите пет години ще отговарят за изграждането, ремонта и възстановяването на ограничителни системи по републиканската пътна мрежа. Сред ключовите обособени позиции е тази за Югоизточния район, която обхваща пътищата на територията на областните пътни..

публикувано на 23.09.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

В Ямболска област обмяната в евро ще се извършва в 60 пощенски станции

От началото на следващата година обмяна на левове в евро ще се извършва в 60 пощенски станции в Ямболска област. Служителите вече са преминали обучение за разпознаване на фалшиви банкноти, а обменът ще се извършва само с евробанкноти, предоставени от БНБ.  В Ямбол обмяна  ще може да се прави на пощенската станция на жп гарата, уточни  ръководителят..

публикувано на 23.09.25 в 14:00

"Бургасбус" иска заем от 5 млн. лева за нови електробуси

За дългосрочен заем в размер на пет милиона лева иска да кандидатства общинският превозвач „Бургасбус“. Парите ще са необходими за закупуването на седем електрически автобуса, с които да бъде обновен автопарка, поясни управителят инж. Петко Драгнев, който е внесъл предложението си за обсъждане в общинския съвет. „С цел подобряване качеството на..

публикувано на 23.09.25 в 12:00

Временна промяна в движението в ж.к. „Зорница“ заради ремонт на ВиК мрежата

Кръстовището между улицата, успоредна на бул. „Стефан Стамболов“, и ул. „Св. Пантелеймон Лечител“ в ж.к. „Зорница“ ще бъде затворено за движение на превозни средства. Ограничението важи от 9:30 ч. на 23 септември до 2 октомври заради ремонтни дейности по ВиК мрежата. В района ще бъде въведена временна организация на движение. От Община Бургас..

обновено на 23.09.25 в 08:10

Бургас чества 117 години от обявяването на независимостта на България (СНИМКИ)

Бургас отбеляза 117 години от обявяването на независимостта на България с тържествени ритуали. На площад "Атанас  Сиреков“ бяха издигнати флаговете на Република България, Община Бургас и Европейския съюз.  В церемонията участваха представителни блокове от Бургаски гарнизон, както и организации на военни ветерани. Свещеници от бургаското..

обновено на 22.09.25 в 17:10