Предложение за създаването на Първата дигитална карта на климатичните курорти в България внесе в Министерството на туризма Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм. Това съобщи Валентин Атанасов от Управителния съвет на организацията, която повече от 2 години работи по темата. Според решение на Министерския съвет от 2012 година като климатични курорти у нас са определени 90 места с национално, регионално и местно значение, посочи той:
"А вие знаете ли, че Бургас е климатичен курорт от национално значение? Много от районите, които бургазлии и хората от цялата страна посещават са серфицирани като климатични курорти, но това се не знае. Затова е и нашето предложение-не само за реализиране на климатолечението, а и за познаването на климатичните курорти и откриване в една дигитална форма, която навсякъде по света се използва. Така се представят малко или слабо популярни неща, които са от съществено значение и за местната общност, и за туриста."
Това е една от нужните стъпките за развитието и утвърждаването на страната ни като целогодишна дестинация с нов бранд и визия за зелен и здравно-рекреативен туризъм, начин да бъдем конкурентноспособни и разпознаваеми на световния пазар, добави Атанасов.
Картата ще е многоезична и ще е достъпна и за всеки чуждестранен туроператор, добавят от Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм.
Повече чуйте в звуковия файл.
Малко Търново и богатствата на Странджа бяха във фокуса на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош, областния управител на Бургас Владимир Крумов, народния представител Галя Василева и кмета на града Илиян Янчев, на която беше обсъдена стратегията за обща реклама на Южното Черноморие. Разговорът е продължение на решенията, взети през август..
Около 50 % от бюджета на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021–2027 г. ще бъде договорен до края на 2025 г. Това стана ясно по време на среща на заместник-министъра на земеделието и храните Стефан Бурджев с представители на сектора в Бургас. Общият бюджет възлиза на над 237 млн. лв., като вече са сключени 84 договора на стойност..
Комисията по туризъм в Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за туризма, които предвиждат създаването на Туристически гаранционен фонд за защита на потребителите на пакетни туристически услуги. Фондът, чието учредяване се бави от години, ще осигурява финансова защита при несъстоятелност на туроператори. Министърът на туризма..
С високи изкупни цени, но ограничени количества започна гроздоберът в община Стралджа. Голяма част от лозовите масиви бяха засегнати от ниските пролетни температури и сланите, пожари унищожиха над 2000 декара лозя през лятото. Втора изключително трудна година за лозарите от региона, тъй като климатичните аномалии продължават, а пожарите унищожават..
Държавен фонд „Земеделие“ отваря допълнителен прием по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, съобщават от ведомството. В периода 9 септември – 11 септември 2025 г. могат да се подават заявления за одобрение на заявители по училищните схеми за доставка на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти през настоящата учебна година 2025/2026 г. Целта е..
НАП стартира информационна кампания спрямо физически лица, за които има данни, че през 2024 година са получили доходи от хонорари, земеделски субсидии, суми от наложени платежи от продажби в Интернет, наеми и др., но са пропуснали да ги декларират. Над 27 000 лица ще получат писма, имейли или обаждане по телефона, като гражданите трябва да обявят..
Успешен туристически сезон отчитат в община Царево. Курортните места в района се утвърждават като дестинация за висок и среден клас туристи , каза кметът Марин Киров. Традиционно те са предпочитани от летовници от България, както и от гости от Полша, Чехия, Германия, за първи път и от Дания. Киров коментира:„ Успешен сезон в продажбата на..
Малко Търново и богатствата на Странджа бяха във фокуса на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош, областния управител на Бургас Владимир..