Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма да увеличават такса смет в Созопол


Такса смет няма да бъде вдигана тази година в община Созопол. Това съобщи кметът Тихомир Янакиев. Част от общините в областта, сред които Бургас и Карнобат, повишиха тази такса. Сред причините за това са увеличаването на разходите за сметосъбирането и сметоизвозването, както и предстоящото въвеждане на европейския метод „замърсителят плаща“. 

От много години такса смет не е променяна в Созопол и е изкушаващо да бъде увеличена сега, коментира кметът Тихомир Янакиев. Той допълни, че според справките, има задължения по тези данъци и такси, които не са събрани. "Ако съумеем оптимално да събираме нашите данъци, ако повишим събираемостта си, тогава няма да има нужда от повишаване на данъците", допълни кметът. 

Причината за сегашното увеличаването на такса смет в други общини е, за да се създаде плавен преход до въвеждането на европейската методика „замърсителят плаща“, за да не се наложи шоковото й нарастване. 

"От тази гледна точка съм съгласен, защото наистина би могло да се получи и този ефект. От друга гледна точка може би е правилно да се изчака да се види каква точно ще бъде тази методика, за да можем да си направим съответните анализи и респективно да приложим начина на нейното изпълнение. Тя може да е свързана и с някакви инвестиции в смарт казани, които да мерят теглото на съответната торбичка. Изкушаващо е да увеличаваме данъците и таксите, може би е и правилно, защото инфлацията през последните две години е близо 40 %. Като гледам нашата план - сметка сме на 2 млн. лв. дефицит, дофинансираме тази дейност с данъци. Според мен трябва да се направи коректен анализ, защото хубаво "замърсителят плаща", но например едно бедно семейство с много деца, което живее в малка къща, което няма много финансови възможности - по тази логика тези хора трябва да изхвърлят повече боклук от богат господин или дама, които живеят в голям дом и не изхвърлят много отпадъци. Тук ще се загуби съпричастността, ние живеем в едно общество и не сме изолирани", коментира Тихомир Янакиев.

В момента се работи по важен проблем за общината – изграждането на сепарационна и компостираща инсталация на депото за битови отпадъци между селата Равадиново и Атия.

"Депото вече е изчерпано. Преди около 10 години Общинският съвет взе решение 4-та клетка да бъде предоставена за изграждане на енергиен обект за пиролизно оползотворяване на битови отпадъци. Този обект все още не е заработил на 100 %, но клетката е заета, а тя е най-голямата от депото. Другите 3 клетки почти за изчерпани. Има важни обекти, които трябва да се решават. Единият от тях е боклукът в Созопол. Ако това депо приключи, къде ще депонираме? Тогава ще трябва да увеличим таксата смет, понеже ще трябва да караме боклука някъде другаде, което респективно ще ни увеличи разходите за сметоизвозване многократно. За депото ние сме направили вече ПУП, имаме процедура - публично -частно партньорство с частен инвеститор. Инвестицията не е малка - над 5 млн. лв. е. Ще направим компостираща инсталация, ще направим сепарационна инсталация, които да отнемат част от боклука и по този начин да удължим живота на депото. Успоредно с това ще търсим нови варианти за разширяване на самото сметище", обясни кметът. 

Промяна на преките данъци в Созопол няма да има, но е предложено увеличение на таксите и тарифите за лодкостоянките на двете пристанища в Черноморец и Созопол. Янакиев поясни, че това ще се отнася за корабите на хора, които нямат постоянен адрес, както ако плавателните съдове нямат лиценз за риболов. "Не е фрапиращо, това са някакви проценти. Описваме в момента да бъде завишено локалното паркиране, защото стойността му от 100 лв. в момента, не  покрива разходите, които се правят, за да може да се администрира тази услуга. Предлагаме и нещо безплатно - примерно за пристанищата, хората, които са в пенсионна възраст, с постоянен адрес и са регистрирани рибари, да ползват пристанищата безплатно. Това ще засегне примерно 150 души", обясни кметът. 

Янакиев допълни, че Община Созопол завърши  финансово добре 2023 г.  с около 90 % изпълнение на събираемостта на данъците. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветан Цирков е новият представител на държавата в "Лукойл Нефтохим Бургас"

Новият представител на държавата в надзорния съвет на "Лукойл Нефтохим Бургас" е Цветан Цирков - дългогодишен служител в Министерството на икономиката и индустрията.  Той е бил избран на Общо събрание на компанията и ще заеме длъжността след вписване в Търговския регистър, искане за което вече е подадено от "Лукойл Нефтохим Бургас". Държавата в..

публикувано на 15.11.24 в 08:26

Разходка из потайностите на Сливенската планина

Сливенската планина е една от най-мистериозните и непристъпните планини в България. Не е висока, но е достатъчно стръмна и камениста. Именно това я направило желано място за направата на защитни съоръжения в древността наречени калета. Всъщност това са крепости или стражеви кули, като някои от тях датират от времето на траките, наследени от римляни,..

публикувано на 14.11.24 в 15:21

Българският туризъм с рекордни показатели

България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември   2024 година е с..

публикувано на 14.11.24 в 14:58

Искат извънредна сесия в Приморско заради морски резерват Маслен нос

В Приморско е внесено предложение за свикване на извънредна сесия на Общинския съвет по казуса с обявяване на морски резерват в района на Маслен нос.  Свикване на местния парламент по казуса са поискали председателят на „Възраждане“ Приморско Снежана Йорданова и представители на туристическия бранш. Те се опасяват, че морския резерват ще навреди на..

публикувано на 14.11.24 в 09:58

Работодатели и синдикати обсъждат нов механизъм за определяне на минималната работна заплата

Работна група от представители на работодатели и синдикати ще обсъди за първи път конкретни предложения на Министерството на труда и социалната политика за въвеждане на нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Това се случва ден преди крайния срок за въвеждане  на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз...

публикувано на 14.11.24 в 07:39
ТД на НАП в Бургас, архив

До 15 ноември фирми и граждани коригират декларираните от тях авансови вноски

На 15 ноември изтича срокът, в който фирмите, както и физическите лица, извършващи дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително ЕТ и регистрираните земеделски стопани, избрали да се облагат с данък върху годишната данъчна основа, могат да коригират размера на декларираните от тях авансови вноски за корпоративен данък или данък..

публикувано на 13.11.24 в 13:34
Пазар

Зеленчуците поскъпват на борсите

Зеленчуците поскъпват на борсите в страната през седмицата, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на цените на едро се повиши с 0,94 на сто. Най-много са поскъпнали оранжерийните краставици  -  с 9,1% до 2,78 лева за килограм на едро средна цена в страната. Доматите са по-скъпи с..

публикувано на 10.11.24 в 09:34