От много години такса смет не е променяна в Созопол и е изкушаващо да бъде увеличена сега, коментира кметът Тихомир Янакиев. Той допълни, че според справките, има задължения по тези данъци и такси, които не са събрани. "Ако съумеем оптимално да събираме нашите данъци, ако повишим събираемостта си, тогава няма да има нужда от повишаване на данъците", допълни кметът.
Причината за сегашното увеличаването на такса смет в други общини е, за да се създаде плавен преход до въвеждането на европейската методика „замърсителят плаща“, за да не се наложи шоковото й нарастване.
"От тази гледна точка съм съгласен, защото наистина би могло да се получи и този ефект. От друга гледна точка може би е правилно да се изчака да се види каква точно ще бъде тази методика, за да можем да си направим съответните анализи и респективно да приложим начина на нейното изпълнение. Тя може да е свързана и с някакви инвестиции в смарт казани, които да мерят теглото на съответната торбичка. Изкушаващо е да увеличаваме данъците и таксите, може би е и правилно, защото инфлацията през последните две години е близо 40 %. Като гледам нашата план - сметка сме на 2 млн. лв. дефицит, дофинансираме тази дейност с данъци. Според мен трябва да се направи коректен анализ, защото хубаво "замърсителят плаща", но например едно бедно семейство с много деца, което живее в малка къща, което няма много финансови възможности - по тази логика тези хора трябва да изхвърлят повече боклук от богат господин или дама, които живеят в голям дом и не изхвърлят много отпадъци. Тук ще се загуби съпричастността, ние живеем в едно общество и не сме изолирани", коментира Тихомир Янакиев.
В момента се работи по важен проблем за общината – изграждането на сепарационна и компостираща инсталация на депото за битови отпадъци между селата Равадиново и Атия.
"Депото вече е изчерпано. Преди около 10 години Общинският съвет взе решение 4-та клетка да бъде предоставена за изграждане на енергиен обект за пиролизно оползотворяване на битови отпадъци. Този обект все още не е заработил на 100 %, но клетката е заета, а тя е най-голямата от депото. Другите 3 клетки почти за изчерпани. Има важни обекти, които трябва да се решават. Единият от тях е боклукът в Созопол. Ако това депо приключи, къде ще депонираме? Тогава ще трябва да увеличим таксата смет, понеже ще трябва да караме боклука някъде другаде, което респективно ще ни увеличи разходите за сметоизвозване многократно. За депото ние сме направили вече ПУП, имаме процедура - публично -частно партньорство с частен инвеститор. Инвестицията не е малка - над 5 млн. лв. е. Ще направим компостираща инсталация, ще направим сепарационна инсталация, които да отнемат част от боклука и по този начин да удължим живота на депото. Успоредно с това ще търсим нови варианти за разширяване на самото сметище", обясни кметът.
Промяна на преките данъци в Созопол няма да има, но е предложено увеличение на таксите и тарифите за лодкостоянките на двете пристанища в Черноморец и Созопол. Янакиев поясни, че това ще се отнася за корабите на хора, които нямат постоянен адрес, както ако плавателните съдове нямат лиценз за риболов. "Не е фрапиращо, това са някакви проценти. Описваме в момента да бъде завишено локалното паркиране, защото стойността му от 100 лв. в момента, не покрива разходите, които се правят, за да може да се администрира тази услуга. Предлагаме и нещо безплатно - примерно за пристанищата, хората, които са в пенсионна възраст, с постоянен адрес и са регистрирани рибари, да ползват пристанищата безплатно. Това ще засегне примерно 150 души", обясни кметът.
Янакиев допълни, че Община Созопол завърши финансово добре 2023 г. с около 90 % изпълнение на събираемостта на данъците.
Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм . Две трети от обема се падат на морските курорти и пропорциите ще се запазят. Това каза пред БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. По думите му, за предстоящия летен сезон има добри новини на пазар Германия на фона на..
Сред най-важните задачи за 2025 година пред Община Поморие е приемането на Общия устройствен план. Дългогодишната сага е пред приключване. Кметът Иван Алексиев очаква стратегическия документ за развитието на общината да е факт до края на годината: " В момента е качен на официалния сайт на МОСВ. Всеки може да се запознае и да пусне своето становище,..
"11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър. 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за ножицата в..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
"11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър. 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над..
Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм . Две трети от обема се падат на морските курорти и пропорциите ще се..