Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Черноморец готови на протест заради обезщетенията за земите в бившите военни поделения

Кметът Тихомир Янакиев предлага среща с министъра на земеделието по казуса

3
Снимка: Община Созопол


Казусът с обезщетенията на хората, чиито земи са били отнети преди години и попадат в 5-те военни поделения в Черноморец, бе основна тема на среща  в читалището на града. Кметът на община Созопол Тихомир Янакиев бе поканен от инициативния комитет, начело с Васил Жечев. Част от тези земи вече са с отпаднала необходимост, но не се връщат на хората. Вместо това те получават уведомления от Общинска служба земеделие Созопол, че ги обезщетяват в по-отдалечените села на общината.

Проблемът е, че част от тях са получили тези уведомления последните работни дни преди коледните празници и така са лишени от възможността от 14-дневния срок за обжалване, който е по закон.

„За последните 4 години сме изпращали писма на всяко от правителствата, които се сменяха, с искане тези земи да бъдат прехвърлени на общината, но всеки път без отговор“, каза кметът Тихомир Янакиев. В момента земите са частна държавна собственост, а битката на хората да си ги върнат в реални граници е от 20 години.
Кметът обясни, че Общината няма никакви правомощия при разпределянето на обезщетенията. Това се прави от Общинска поземлена комисия, която обаче не е на подчинение на Общината, а е назначена от държавата чрез Областната дирекция по земеделие и гори всички част от структурата на Министерство на Земеделието и храните. Държавата е тази, която наема и частна фирма с геодезическа правоспособност, която разпределя имотите според заявленията на хората.

Свободните парцели, с които се възмездяват гражданите, се предоставят от Общината /в зависимост от това къде са останали такива /по предложение от Областната дирекция по земеделие и гори/, гласуват се на общински съвет и решението отива в МЗХ, където се проверява дали съществуват в общинския поземлен фонд .

„Истината е, че предишното управление на общината 12 години продаваше най-апетитните имоти и така попълваше бюджета. От 4 години насам, откакто съм кмет, не сме продали и един сантиметър земеделска земя. Няма и да продадем.“, заяви кметът Тихомир Янакиев. Той обясни, че връщането на земите се е проточило във времето, защото след всеки продаден от бившия кмет имот, планът се връща за преработка и сроковете се удължават. И този процес е продължил 24 години.
Директорът на дирекция „Административно-правна и информационно обслужване" в общината Галина Георгиева уточни, че който е приел предложеното му обезщетение и не е обжалвал, вече е пропуснал правото си да си получи земята в реални граници.

Тези, които все още не са получили документите за обезщетение в друго населено място, или все още не е изтекъл 14-дневния срок за обжалване на получените решения, трябва веднага да заведат дела. Жалбите могат да бъдат депозирани и директно в съда, ако лицата нямат достъп или възможност да се запознаят с документите си в Общинска поземлена комисия. Трябва обаче да проверят точно какви земи и в кое землище са заявили, че искат да им бъдат възстановени.
Има и такива, които не могат да бъдат върнати, уточни Георгиева. Такъв е проблема с поделението в местността Акра. Областна управа Бургас, към която към момента имота е в управление, е направила стъпки за предоставянето му в плана за обезщетение, но МЗХ не е разрешило, тъй като не отговаря на условията за включване в поземления фонд.

Случаите, какъвто е м.Акра, когато има отпадане на необходимостта от имоти , свързана с отбраната и сигурността на страната, по искане на бившия собственик или неговите наследници областният управител отменя отчуждаването, ако лицата не са били обезщетени. Специфичното в случая е, че искането се предявява в 6-месечен срок от датата на обнародването на решението на Министерския съвет , като отново срокът е твърде кратък и явно много бивши собственици не са успели да се възползват.

В конкретния случай липсва и посочената в закона наредба на Министерския съвет, която да определи условията и редa за отмяна на отчуждаването, което още повече усложнява решението по казуса.

Според жителите на  Черноморец, че Планът за обезщетяване и настаняване на правоимащите лица е изработен при неясни критерии и липса на публичност, и въпреки че законът няма подобни изисквания, процедурата е можело да бъде по-открита. Кметът Янакиев заяви, че подкрепя хората и е готов да оглави група от инициативния комитет, която да се срещне с министъра на земеделието и горите и да обсъди с него този казус.

Васил Жечев от инициативния комитет настоява да се направи и протест пред Областна управа, за да се обърне внимание на този проблем от страна на държавните органи и от медиите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Теренът зад плажа в квартал Василико да бъде общински крайморски парк

Областна управа е дала положително становище към Министерство на регионално развитие и благоустройството държавата да предостави безвъзмездно имота зад плажа в квартал Василико на община Царево. Това стана ясно след среща на областния управител професор Мария Нейкова с кмета Марин Киров.  За общината ще възникне задължение да облагороди имота,..

публикувано на 09.04.25 в 11:05

80% от прасковите в Сливенско измръзнаха

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Къде няма да има вода днес

В село Маринка аварийни дейности налагат да бъде спряно водоподаването от 8:30 часа до 16 часа днес, на ул. "Янтра". На посоченото място ще има строително-монтажни дейности, съобщи ВиК Бургас.  За потребителите на питейна вода онт водоснабдителната система „Ясна поляна“ ще има днес до 10 часа  аномалии или спирания на водата. Те ще засегнат различни..

публикувано на 09.04.25 в 08:25

Актуализация на Плана за интегрирано развитие на Созопол ще бъде гласувана на сесията днес

С проекти за над 27 млн. лв. да се актуализира Планът за интегрирано развитие на община Созопол 2021- 2027 г. предлага на общинските съветници кметът Тихомир Янакиев със своя докладна записка. Тя ще бъде разгледана на сесията на местния парламент днес. Дневният ред включва 20 докладни записки. Заседанието започва в 9:30 часа. Причината да..

публикувано на 09.04.25 в 08:00

С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица

С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица, заради измръзването на продукцията прогнозира Николай Киров, регионален председател съюза на зърнопроизводителите. Аномалиите във времето са пагубни за овощните дръвчета и до голяма степен за рапицата, чието качество обаче едва ли ще пострада, смята той.  "Не толкова снега е проблем, колкото ниските..

публикувано на 08.04.25 в 16:30

83 млн. лв. е макрорамката на бюджет 2025 в Царево /ОБНОВЕНА/

Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в читалището. Кметът Марин Киров подчерта, че залагат изключително много на нови проектирания . А основният принцип, който следват е грижа за всяко населено място.  Царево е с най-големият бюджет..

обновено на 08.04.25 в 15:57

Референдум решава бъдещето на бившата сграда на СДС в Поморие

Под обществен натиск Общинският съвет на Поморие реши проекта за застрояване на сграда архитектурен паметник на културата, която се намира в центъра на града, да бъде подложен на обществено обсъждане и референдум. Първоначалното решение на общината предвиждаше сградата се превърне в жилищно-търговски комплекс със 7 апартамента. На днешното си..

публикувано на 08.04.25 в 14:29