Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НИМХ: На юг все повече ще се усеща недостиг на вода, климатът е сух

Снимка: pixabay

В края на миналата година Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) публикува книга, която описва как се е променил климатът в България през последното столетие и как се очаква да се промени до края на века, съобщиха от „Коалиция за климата – Балгария“, които са обобщили данните в книгата.

Ето какви са някои от изводите на учените от НИМХ:

ЗАТОПЛЯНЕ

В България нарастват средните температури, по-съществено в Северна България, Софийско и Рила. Средният ръст на температурата за България при реалистичния сценарий се очаква да нарасне с 3-4ºC, а при песимистичния – с 5-6ºC.

РЪСТ НА ГОРЕЩИТЕ ВЪЛНИ

Нараства честотата и интензитетът на горещите вълни у нас. Това са периоди със задържане на температурата над определени градуси, различни за всяка страна. За България това са поне 6 последователни дни с температура над 32 градуса, 5 последователни дни с температури над 34 градуса, 4 последователни дни над 36 градуса и така нататък.

ЗАСУШАВАНЕ

Климатът у нас е станал по-сух. Най-засегната от суша е Североизточна България, и особено житницата на страната – Добруджа. Уязвими на суша са също поречието на Дунав и централните северни райони – до Предбалкана. В Южна България са уязвими отделни места по долините на Струма и Места. На юг все по-често ще се усеща недостиг на вода и в Горнотракийската низина, както и в някои райони в областите Ямбол и Бургас.

ПРОМЯНА ВЪВ ВАЛЕЖНИЯ РЕЖИМ

Очакваното намаление на годишния валеж е от -5 до -25% при реалистичния и от -10 до -30% при песимистичния сценарий. Липсата на валежи във високите части на планините означава намаляване на снежната покривка, на която разчитаме на пролет да напълни реките ни.  

ЗАЧЕСТЯВАНЕ НА ЕКСТРЕМНИТЕ ВАЛЕЖИ

Нараства приносът на потенциално опасните валежи към годишния валеж, докато приносът на слабите и умерените намалява. Годишният брой на дните с екстремни валежи нараства три пъти по-бързо в Източна България, отколкото в останалата част на страната.

Устойчиво най-рисковите за наводнения региони са Северозападна и Централна Северна България. В периода 2021 - 2050 г. това са реките западно от р. Огоста, горното течение на р. Огоста, средното и долното течение на р. Искър, средното и долното течение на реките Вит и Осъм, горното и долното течение на реките Струма, Места, Марица и Арда.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Бургас призоваха: Не на агресията, антисемитизма и ксенофобията

Антисемитизмът не е само проблем на евреите, той е заплаха за цялото човечество. Нарастващият брой на антисемитските прояви по света през последната година изисква спешни мерки за противодействие. Начините, по които трябва да се води борба с омразата и агресията събра в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции,..

публикувано на 27.11.24 в 13:17

Спасяване на мечета в беда – част от работния ритъм на WWF

В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета сираци, получили втори шанс за живот. Хуба, Вихър, Горан, Никола, Мишо и Анета днес отново тичат из планинските масиви на България. В рамките на три години и благодарение на всеотдайната подкрепа на загрижени партньори експертите на WWF спасиха малчуганите от..

публикувано на 27.11.24 в 13:08

Таксиджиите заплашват да блокират държавата по Коледа

Представители на браншовите организации на таксиметровите шофьори обявиха, че ако до 15 декември не бъдат изпълнени исканията на таксиметровите водачи за връщане на застраховката гражданска отговорност към старите нива от лятото, ще блокират държавата преди коледните и новогодишни празници.  Такситата отново излизат на протест в Пловдив..

публикувано на 27.11.24 в 12:38

Площад „Св. Св. Кирил и Методий“ в Поморие временно става пешеходен

Площад „Св.св. Кирил и Методий” в Поморие ще бъде затворен за движение на превозни средства от 29 ноември /петък/ до 2 декември. През това време той става част от пешеходната зона на града. Заповедта за това е на кмета Иван Алексиев и е във връзка с коледно-новогодишната програма на общината. За посочения период автобусите на..

публикувано на 27.11.24 в 12:24

Качват графиците за почистване в отделна секция на сайта на община Бургас

Жителите на Бургас и съставните селища вече ще имат улеснен достъп до месечните графици за почистване на улици, тротоари, паркове и детски площадки . Това ще става в обособена секция на сайта на Община Бургас. Предложението е на общинските съветници Дилян Георгиев и Христина Хаджиатанасова и днес бе прието на заседание на местния..

публикувано на 26.11.24 в 16:55

Кампанията „Подари от сърце- сбъдни мечта" стартира в Бургас

Искате ли да зарадвате дете или възрастен в неравностойно положение - станете част от благодетелите в кампанията „Подари от сърце- сбъдни мечта“. Апелът е на Община Бургас. Традиционната кампания, която носи усмивки и топлина в навечерието на празничните дни, стартира и ще продължи до 15 декември. Тя дава възможност на всяко дете, младеж или..

публикувано на 26.11.24 в 16:40

Дом на адвоката ще има в Бургас /ОБНОВЕНА/

Дом на адвоката ще има в Бургас. Той ще бъде изграден в терен частна общинска собственост в к-с "Братя Миладинови". Решението за това бе взето на днешното заседание на Общинския съвет. До сега бургаските адвокати не са имали своя сграда . Те са се помещавали в различни обекти под наем, напомниха адвокати, които се събраха пред сградата на..

обновено на 26.11.24 в 15:37