В края на миналата година Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) публикува книга, която описва как се е променил климатът в България през последното столетие и как се очаква да се промени до края на века, съобщиха от „Коалиция за климата – Балгария“, които са обобщили данните в книгата. Ето какви са някои от изводите на учените от НИМХ: ЗАТОПЛЯНЕ В България нарастват средните температури, по-съществено в Северна България, Софийско и Рила. Средният ръст на температурата за България при реалистичния сценарий се очаква да нарасне с 3-4ºC, а при песимистичния – с 5-6ºC. |
РЪСТ НА ГОРЕЩИТЕ ВЪЛНИ Нараства честотата и интензитетът на горещите вълни у нас. Това са периоди със задържане на температурата над определени градуси, различни за всяка страна. За България това са поне 6 последователни дни с температура над 32 градуса, 5 последователни дни с температури над 34 градуса, 4 последователни дни над 36 градуса и така нататък. ЗАСУШАВАНЕ Климатът у нас е станал по-сух. Най-засегната от суша е Североизточна България, и особено житницата на страната – Добруджа. Уязвими на суша са също поречието на Дунав и централните северни райони – до Предбалкана. В Южна България са уязвими отделни места по долините на Струма и Места. На юг все по-често ще се усеща недостиг на вода и в Горнотракийската низина, както и в някои райони в областите Ямбол и Бургас. ПРОМЯНА ВЪВ ВАЛЕЖНИЯ РЕЖИМ Очакваното намаление на годишния валеж е от -5 до -25% при реалистичния и от -10 до -30% при песимистичния сценарий. Липсата на валежи във високите части на планините означава намаляване на снежната покривка, на която разчитаме на пролет да напълни реките ни. ЗАЧЕСТЯВАНЕ НА ЕКСТРЕМНИТЕ ВАЛЕЖИ Нараства приносът на потенциално опасните валежи към годишния валеж, докато приносът на слабите и умерените намалява. Годишният брой на дните с екстремни валежи нараства три пъти по-бързо в Източна България, отколкото в останалата част на страната. Устойчиво най-рисковите за наводнения региони са Северозападна и Централна Северна България. В периода 2021 - 2050 г. това са реките западно от р. Огоста, горното течение на р. Огоста, средното и долното течение на р. Искър, средното и долното течение на реките Вит и Осъм, горното и долното течение на реките Струма, Места, Марица и Арда. |
Представители на всички отговорни институции – Полиция, Пожарна, ДЛС Ропотамо, АПИ и РИОСВ са обсъдили в Приморско най-доброто решение за справяне с последствията и превенция на нови усложнения, причинени от неблагоприятни метеорологични условия. Припомняме, че десетки, паднали от натежалия сняг дървета, блокираха за часове движението по пътя..
Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на техническата проверка. Тестът на..
Първи по рода си онлайн хакатон за картографиране на фалшиви новини за Европейския съюз в интернет пространството проведе екипът на Сдружение с нестопанска цел „Хоризонти” - Бургас. Събитието е част от инициативата „Информационната грамотност – сигурно оръжие против дезинформацията”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански..
Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това заявиха от администрацията в отговор на разпространено от партия „Възраждане“ съобщение, в което се твърди, че заради непълна документация от страна на Община Бургас, се бави процедурата. Изводът е..
В слънчевата, но мразовита неделя участниците в карнавалните игри спазиха традициите, предавани от век на век. В двата поредни дни – 22 и 23 февруари, те прогониха злите сили от местните домове, благославяха и изиграха своите танци, с които гонят злите духове и приветстват благоденствието на приближаващата пролет. Костюмите на местните кукери от Камено са..
Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си. На 24 февруари 1878 г. в града са посрещнати руските освободителни войски, водени от майор Вишняев. С това слагат край на вековното османско владичество в Малко Търново. Тази дата завинаги остава в историята като символ на жертвоготовността и стремежа към свободата. "Нека..
Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..
Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от..
Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева, която се бори с тежко онкологично заболяване...
Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района..