Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БГ ФИШ: Не сме против перките в морето, борим се за нашия поминък

Браншът настоява за компенсации за онези, които ще бъдат ощетени от вятърните електроцентрали

| обновено на 30.01.24 в 09:49
Снимка: БГ ФИШ


Не сме против вятърните перки, а се борим за нашия поминък. Това заяви изпълнителният директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ Йордан Господинов по повод приетия на първо четене закон, който регламентира изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море. Няма научни изследвания и програми за мониторинг, които да докажат как биха повлияли тези офшорни вятърни паркове на рибите, рапаните, които са основна суровина, на мигриращите видове риби, посочи Господинов. Няма платформа за диалог и резултатите са налице, категоричен е изпълнителният директор на БГ ФИШ:

"Хората са емоционални, защото това е техният бизнес. Те са вложили стотици хиляди левове  в кораби, България изгради рибарски пристанища, имаме предприятия за десетки милиони. Обучили сме хора. На всички е ясно, че вятърната енергия е добра, но ние искаме да бъде отдалечена достатъчно от брега. Искаме да бъдат разработени финансови стимули за хората, които ще бъдат ощетени. Отношението, което виждам от страна на депутатите законотворци и от експертите, които работят за офшорните вятърни централи, е меко казано пренебрежително"

Господинов заяви, че браншът е очаквал да бъде привлечен в определянето на зоните в морето, а говоренето по темата какви перки ще се правят-забити в дъното или плаващи платформи продължава да е разнопоосочно.

Среща по темата е предвидена на 6 февруари с всички заинтересовани страни. Господинов коментира:

"Можеше предварително да ни питат къде са проблемите. В Балтийските страни също ще се изграждат такива ветропаркове, но правителството преговаря с рибарите каква да бъде компенсацията на ден за ощетените. Ние при всички случаи ще бъдем ощетени. Въпросът е да не ги направят на брега, а на 100 метра дълбочина. Само че тези кабели ще бъдат по дъното, това означава, че там също ще бъде забранен риболовът. Това означава, че ние ще трябва да ходим по-надалеч и по настрани да ловим риба, а човекът, който живее в Шабла или Каварна, той има интерес да лови в акваторията пред своя бряг. "

Към момента от бранша не правят заявка за протести.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-малко туристи и по-ниски приходи от нощувки в Бургаско през февруари

През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..

публикувано на 16.04.25 в 12:00

България подписа договор за търсене на нефт и газ в Черно море

Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море.  Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...

публикувано на 15.04.25 в 13:30

Среща с туристическия бранш предстои днес в Поморие

Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон.  Данните показват, че макар като цяло..

публикувано на 15.04.25 в 09:00

Ръст на нарушенията при заплащане на труд по празници и извънредни дни

Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..

публикувано на 14.04.25 в 13:30
Снимката е илюстративна

От 15 април се забранява уловът на калкан в Черно море

От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително.  Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..

обновено на 12.04.25 в 15:36

Протест в Бургас за целогодишни полети на летището

В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще  протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...

обновено на 12.04.25 в 10:20

Летище Бургас: Очакваме 12% ръст на пътниците, инвестираме още 100 млн. до 2026 г.

Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта.  Допълнителни 100 милиона лева  ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..

обновено на 12.04.25 в 09:37