Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на влажните зони

БФБ: Трябва да запазим тези важни за хората екосистеми

Темата тази година е „Влажните зони и благосъстоянието на човека“

Влажните зони и опазването им са от изключителна важност, защото оказват влияние и върху климатичните промени, не само в България, но и в света. Темата тази година е „Влажните зони и благосъстоянието на човека“. Кампанията подчертава, че са нужни спешни действия, за да запазим и възстановим тези богати на биологично разнообразие екосистеми, които са в основата на човешкото благополучие.

България е сред първите страни, присъединили се към Рамсарската конвенция за влажните зони в света. В списъка на Конвенцията са представени 11 зони, сред тях са Атанасовското езеро, Поморийското езеро,  местността Пода, “Комплекс Ропотамо” и  езерото Вая.

Тази година се акцентира на връзката, която хората имат с влажните зони, сподели в Световния ден за опазването им Йорданска Славова, изп. директор на Българска фондация Биоразнообразие (БФБ):

„Те ни помагат в борбата с климатичните промени и смекчават техните ефекти в суша, задържат вода около нас при наводнение,  попиват като гъба, така че да не бъдем изненадани от високото количество валежи. Те са важни за биоразнообразието, пазят определени видове, които характерни само за тях и са важни за жизнения цикъл на определени организми. Това, което се случва и на което всъщност е посветена тази година като мото кампанията е „Влажните зони и благосъстоянието на хората“. Тоест точно тези въпроси също се обсъждат. В България бих казала, че усещаме климатичните промени по влажните зони, бидейки едно от най-уязвимите територии. Ние от БФБ работим в няколко посоки, както в Атанасовско езеро край Бургас, където включително изследваме какво се случва с  него като екосистема, в условията на климатични промени, за да можем всъщност да видим какви мерки трябва да се предложат за неговото опазване.

За да бъде събрана достатъчно информация, трябва да се проследят няколко години по определена методология, с научни изследвания. Те да бъдат съпоставени и да има определени препоръки. Човечество не може да си позволим да чакаме години наред при толкова много международни законодателни инициативи, които вече са определили, че трябва да действаме в посока опазване на биологичното разнообразие и на климата.

Паралелно с това ние правим опити и за възстановяване на морските треви. Това е едно характерно местообитание, което едновременно поглъща водород, дава дом на много организми и действията, които правим, са пилотни опити за развъждането на морските треви в Атанасовско езеро. По принцип морските треви се срещат по цялото българско Черноморие в плитчините, но са много уязвими,  както от незаконните практики за тралене на миди, така и ако реките носят повече замърсяване навътре в морето, от цъфтежа на водата, от температурата,  от светлината, от всякакви фактори са зависими. Така, че да съберем информация как могат успешно да се възстановяват тези местообитания е важно.

Всъщност крайбрежните влажни зони, като солените блата и езера, са екосистемите с най-голямо разнообразие на растителни и животински видове, като това ги прави и едни от най-продуктивните екосистеми не само по крайбрежието у нас, но и в световен мащаб. 

Още информация в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Над 2 300 000 лева са задълженията към ВиК - Ямбол

Над 2 300 000 лева са задълженията към държавното дружество ВиК в Ямбол. Периодично се правят акции за принудително спиране на водата към некоректни абонати с неплатени високи сметки за използвана питейна вода. Над 2 млн. лева са задълженията на битовите абонати, уточни управителят на ВиК –Ямбол Христина Микуцева и добави, че от началото на годината до..

публикувано на 27.06.24 в 16:51

Ясни са одобрените за предоставяне на еко уреди по програма LIFE

Готово е класирането на домакинствата, кандидатствали за преход към алтернативни форми на отопление и подмяна на старите отоплителни уреди на твърдо гориво, информират от Община Бургас. Проектът се провежда в рамките на четвъртия прием на документи по програма LIFE.  Приемът на заявления за участие в основната фаза на Интегрирания проект продължи от..

публикувано на 27.06.24 в 14:49
Петър Русев, старши спасител на Северния плаж в Бургас.

Какво се случва при скок от моста в морето: шок, гръбначна травма и кома

Шок, гръбначно-мозъчна травма и кома: това може да се случи с организма на човек, който се хвърля отвисоко в морето, каза старши спасителят на бургаския Северен плаж Петър Русев в интервю за БНР Бургас, след като вчера при скок от моста загина млад мъж . Това беше вторият такъв случай само в рамките на седмицата. „При скок в първия..

публикувано на 27.06.24 в 13:40

МЗХ: Удължава се срокът за подаване на заявления по Кампания 2024

До 8 юли се удължава срокът за подаване на заявленията за подпомагане с директни плащания по Кампания 2024. Промяната е на база извършен анализ от Министерство на земеделието и храните, който обхваща подадените заявления и очертаните пощи в ИСАК. Взети под внимание са и постъпилите в министерството писмени искания от браншови организации и..

публикувано на 27.06.24 в 09:34

Аварии на водопроводи налагат спиране на водата на няколко места в Бургаско

Къде работят днес аварийните групи на ВиК Бургас: В Бургас , к-с Изгрев, авария на кръстовището пред КАУФЛАНД - спряно водоподаването в района до отстраняване. В.Българово, община Камено  – авария със заварка на главен водопровод. Ремонтните дейности се извършват от 08:30 до 10:30часа. В с.Равнец също има авария, която ще се отстранява със..

публикувано на 27.06.24 в 09:09

СЕМ с кампания за медийна грамотност: Провери, преди да се довериш!

Фалшивата новина е като черния облак, който се е надвесил в небето – гърми, трещи, но в крайна сметка не вали – виждаме го, притеснява ни, някои дори се плашат от него, но накрая – много шум за нищо. Затова… Не се подвеждайте, а проверете информацията! Научете се да разпознавате източниците! Вижте кой е цитиран? и накрая: Не споделяйте, ако се..

публикувано на 27.06.24 в 08:50
архив

Висок риск от пожари в Болярово

Екстремно висок е рискът от пожари в крайграничната община Болярово. Трайното засушаване, работата на открито и  нелегалните мигранти са сред предпоставките за възникването на локални огнища. В региона не е валяло повече от месец, растителността навсякъде е изсъхнала, продължава и жътвената кампания, посочи кметът на Болярово Христо Христов. „ В..

публикувано на 27.06.24 в 08:44