Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас откри първата в страната Социална градина за възрастни хора с деменция

Първата в страната социална услуга, изцяло предназначена за целодневни грижи за възрастни хора с деменция Социална градина „Грижовник“ - Бургас, ще отвори врати за своите първи 10 потребители. Само за 2 месеца от идеята до реализирането й, днес най-новата услуга на Община Бургас в социалната сфера бе осветена и благословена от отец Николай.

На откриването присъстваха кметът Димитър Николов, заместник-кметът по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики Михаил Ненов, поетът Ваньо Вълчев и екипът на Домашен социален патронаж, който ще се грижи за възрастните хора.


„Услугата е първа за България. Ние самите не очаквахме толкова огромен интерес към нея. Затова още преди да сме стартирали, вече работим по разширяване на капацитета, като ще избираме между няколко места с голям двор и в близост до природата“, сподели кметът Димитър Николов.

„Благодаря на кмета, който веднага откликна на идеята, която възникна в края на декември, и за няма и два месеца успяхме да я реализираме. Опитахме се да предоставим много уют за хората тук, за да могат те да се чувстват спокойни тук. Дори започнаха от други градове да ни питат как сме организирали социалната градина“, допълни управителят на Домашния патронаж Валентина Станкова.

Доц. Моника Обрейкова – преподавател във Факултета по обществено здраве и здравни грижи към университет „Проф. д-р Асен Златаров“, изрази готовност да включи студенти в грижата за потребителите на социалната градина.


Поетът Ваньо Вълчев, който е приятел на услугата Домашен социален патронаж - Бургас, подари рядко издание на грамофонна плоча на група „Тоника“.

В социалната градина са предвидени възможности за обедна почивка и сън, пространство за социални контакти под формата на „Социално кафене“, индивидуални психологически консултации за потребители и техните близки, рехабилитация, ерготерапия, арттерапия, музикотерапия, разходки на открито с придружител, а при нужда и консултация с лекар, чрез телестанция.


Новата услуга ще осигури целодневен престой на пълнолетни хора на възраст над 50 години с деменция от различна генеза от 08.00 до 17.00 часа. Това ще даде възможност на близките им да продължат да упражняват своята трудова дейност, без притеснения за рисковете, които придружават техните роднини с деменция, както и ще намали настаняването в социални домове, което създава усещането за изоставяне и забрава на хората с възрастова деменция.


Под наблюдението на специалисти и в приятна и дружелюбна атмосфера потребителите ще се ангажират с полезни занимания и ще имат възможност за разширяване на социалните контакти. Грижите за възрастните хора с деменция ще се осъществяват от психолози, рехабилитатор и социален работник и ще помогнат за забавяне развитието на деменцията, включително забавяне влошаването на когнитивните, паметовите, двигателните способности и емоционалното състояние.



По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас е домакин на кампания за профилактика на рака на гърдата днес и утре

Бургас ще бъде домакин на Националната кампания за профилактика на рака на гърдата днес и утре (14 и 15 август).  За първи път инициативата ще се проведе в града с възможност за безплатни профилактични прегледи на три различни локации. Кампанията се организира   от Сдружението на Жените мотористи МПауърд България и Българското дружество за борба с..

публикувано на 14.08.25 в 09:00

Започва доставка на оборудване за детската болница в Бургас

Изграждането на новата детска болница в Бургас навлиза в следващ етап с доставка и монтаж на оборудване. По график се монтират вътрешноболничните системи, обзавеждането на пациентските стаи и ескалаторите, съобщи в социалните мрежи кметът Димитър Николов. Етажният паркинг е готов, а предстои внедряване на електронна система, благоустрояване на околното..

публикувано на 08.08.25 в 10:00

Какви са правата ни като здравноосигурени пациенти по време на отпуск

По време на летни отпуски и почивки често се случва да се наложи медицинска помощ, докато се намираме извън постоянния си адрес или здравен район. Какви са нашите права в такива ситуации и какви документи трябва да носим, разяснява  Цветанка Георгиева – главен експерт по методология и договаряне на извънболничната и денталната помощ в Националната..

публикувано на 08.08.25 в 08:30

От началото на годината у нас са установени 185 души, заразени с ХИВ

От началото на годината у нас са открити 185 заразени с ХИВ. При над 90% от тях най-вероятният начин на предаване на вируса е сексуален контакт. Данните са на Министерството на здравеопазването. Оттам обявиха, че през август се провежда лятната АНТИСПИН кампания.  Приблизително 200 000 българи са изследвали своя ХИВ статус от началото на..

публикувано на 07.08.25 в 11:00

Връщането на лимитите притеснява шефове на общински болници в Бургаско

Връщането на финансовите лимити притеснява ръководствата на общински болници в Бургаска област.   Това стана факт, след като депутатите отхвърлиха ветото на президента върху текстове от Закона за здравното осигуряване.  Управителят на многопрофилната болница в Айтос Златина Иванова , коментира, че в годините назад при такива лимити се е..

публикувано на 06.08.25 в 09:10

"Спартан" транспортира двегодишно дете по спешност от Бургас до София

С военнотранспортен самолет C-27J "Спартан" на Военновъздушните сили е транспортирано по спешност две годишно дете от Бургас. Самолетът е излетял в 13:08 ч. от летище "Васил Левски" с екип лекари от Университетска многопрофилна болница „Пирогов“ - София за изпълнение на задача за авиомедицинска евакуация по маршрута от София до Бургас и обратно,..

публикувано на 05.08.25 в 19:40

Конкурс за специализанти в 11 направления обяви болница в Бургас

Университетска болница "Дева Мария" в Бургас обяви конкурс за лекари специализанти в 11 ключови медицински направления. Възможностите обхващат клиниките по акушерство и гинекология, ортопедия и травматология, нервни болести, анестезиология и интензивно лечение, хирургия, урология и кардиология, както и отделенията по медицинска онкология,..

публикувано на 04.08.25 в 16:30