Нова наредба за платено паркиране предстои да бъде приета в Бургас. Неотдавна Пламен Димитров от Общинско предприятие „Транспорт“ представи идеята на местната администрация на кръгла маса. Въвежда се т.н червена зона-супер център, разширява се обсегът й и се въвежда лимитиран престой в нея от три часа. Заплащането ще е два часа, ще се увеличат и служебните абонаменти.Колите на тези места ще могат да паркират или почасово или денонощно, като таксата ще е различна.
Тази седмица общинските съветници Виктория Върбанова, Мариян Иванов и депутатът Борис Аладжов от ПП" Възраждане" дадоха брифинг, на който представиха свои конкретни предложения по темата. Иванов коментира разширението на платеното паркиране и обособяването на нова зона:
„Нашето мнение е, че това няма да реши проблема с паркирането, защото ще доведе до лавинообразно увеличение на тази зона, на принципа на „синята зона“. Предложихме границите ѝ да бъдат редуцирани до ул. „Васил Левски“, за да може близките паркинги да поемат автомобилите и тя да бъде пусната само тестово, за да се види ефектът от нея“
Той посочи, че засега e възприето положително предложението на „Възраждане“ един квартал да е една платена зона за паркиране, а не да е разделен на подзони, за да може гражданите, които заплащат абонамент, да паркират и в съседни на домовете си улици, при липса на места.
„Възраждане“ ще организира и обществено обсъждане на предложенията, за да може да се чуе мнението на гражданите на Бургас.
Решихме да потърсим и други общински съветници от различни групи, за да чуем техните позиции.
Евелина Михалева от ГЕРБ и председател на Транспортната комисия в общинския съвет обясни, че групата й към момента няма други предложения , освен тези, които са били вече направени. Идеята една зона един комплекс тя коментира:
"Няма как да стане една зона цялата с един стикер. Това ще бъде натоварване в едната част и освобождаване в друга част. Решихме, че ще има друго разглеждане. Няма да влезе в тази промяна на наредбата.
Доколкото знам има доста хора, които ще се откажат от служебните абонаменти. Такива, които са си пуснали всъщност вече желания за прекратяване на отношенията."
Стоян Царев от СЕК заяви, че оцветяването и многото зони ще доведат до объркване от страна на гражданите и особено на туристите. За служебните абонаменти той уточни:
"Ще има брожения, ще кажат, че бизнесът по този начин се омаломощава. Смятам, че към момента има достатъчно заети места за служебен абонамент и има възможност за редуцират."
За обособяването на една зона Царев уточни:
"Трябва да се изговори и да се обмисли. Примерно в "Лазур" не навсякъде е сина зоня."
Не сме коментирали все още в групата на БСП, каза Чанко Мирчев. Той изрази личното си мнение на общински съветник да паркирането в една зона:
"Като идея, не е лошо.Аз живея в центъра, точно до Съдебната палата, има две паркоместа служебни, други има за инвалиди и остават 5-6 места. Просто да се чуди човек къде да паркира. Така че е добре в този триъгълник, по-нагоре, откъдето почват примерно Математическа гимназия, да мога да спират навсякъде тези хора, които живеят по-надолу. Но пък къде ще паркират тези, които живеят там.."
Отдавна настояваме за въвеждане на лимитирано почасово паркиране около институциите в центъра. Радвам се, че това ще бъде въведено в ЦГЧ до три часа, обясни Стоян Грозев "Българския възход". Ние имаме също конкретно предложение, свързано с изграждането на многоетажни паркинги, които са най-доброто решение на проблема, уточни той:
"Ползването на синя зона да бъде разрешена на семейство, но само за един автомобил на адрес . За втори да се предостави място на символична цена на тези паркинги. Ако все пак това семейство реши, че желая и втория автомобил да е на адреса на живеене, то таксата за него да бъде пъти по-висока от предложената.Аз бих предпочел многоетажен паркинг без да се замисля, защото автомобилът ще на сухо, така да се каже,ще има охрана, видеонаблюдение и цената ще доста по-ниска.
Мнения и на други общински съветници очаквайте следващата седмица в програмата на БНР Бургас.
Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..
Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..
С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на собствено жилище, напомнят от НАП. Направените разходи за труд трябва да са в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена е до 200 лв , уточняват от агенцията по приходите...
Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение на общинския съвет за отдаването на водата на концесия, поясни той: "Обявили сме обществена поръчка и обявяване на процедура от страна на МОСВ.Много е важно за нас това. Има достатъчно дебит..
България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..
Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..
С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..
Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица..
Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов,..
Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение..