Публична лекция „Договорите от XIX в., които орисаха България“ ще представи проф. д-р Петко Ст. Петков от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Събитието се организира от Община Бургас и Регионален исторически музей – Бургас по случай 3 март – Националния празник на Република България.
В настоящата лекция погледът на историка е насочен към проблема за съдбата на османското наследство в земите, признати за български – как т.нар. „Велики сили“ проектират интересите си и чрез сключените между тях двустранни и многостранни споразумения диктуват, променят, орисват бъдещето и на българите. По отношение на някои от най-важните договори и международни споразумения дори и в днешното информирано, но и съзнателно дезинформирано общество, се отчита явен стремеж те да се представят неточно и манипулативно по най-различни причини и от пропагандатори с най-различни цели.
Хронологичният обхват на темата съзнателно е заключен основно в 19 век, когато се случват най-съществените промени във връзка с Освобождението и създаването на самостоятелна българска държава. В конкретния случай той може да се представи като поредица от исторически жалони, маркиращи сложен и противоречив път, който условно следва местата и годините на важните международни споразумения, за които става дума в лекцията: Кючюк Кайнарджа 1774 – Букурещ 1812 – Одрин 1829 – Ункяр-Искелеси 1833 – Париж 1856 – Лондон 1871 – Цариград 1876 – Одрин/Сан Стефано/Берлин 1878 – Топхане 1886 – Мюрцщег 1903 – Цариград 1909 – Лондон 1913 – Букурещ 1913 – Ньой 1919.
Основните акценти са върху договорите и споразуменията, сключени непосредствено преди и скоро след Българското освобождение 1876-1879 г. Целта не е да се предложи и наложи единствено правилно мнение, в свободните общества никой няма такъв монопол, освен в крайно идеологизирани или тоталитарни държави. Това е опит да се представи аргументирано и на основата на отдавна известни, но и непознати или прикривани факти и обстоятелства, отношението на т.нар. „Велики сили“ и да се покаже, че наистина те в значителна степен се явяват орисници на народите, обитаващи Османската империя, формирали свои национални освободителни движения и борещи се за собствена държавност през дългия 19 век.
Публичната лекция ще е на 29 февруари, четвъртък, от 18:00 ч., в Конферентната зала на Регионалната библиотека „П. К. Яворов“.
Проф. д-р Петко Ст. Петков е дългогодишен преподавател в Историческия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Той е автор на монографии, студии и статии, на учебници и учебни помагала по нова история на България. Научен консултант е на няколко филма с историческа тематика. Член е на Управителния съвет на Съюза на учените в България и председател на великотърновския му клон. Научните му интереси са в областта на българската история от началото на ХVІІІ до средата на ХХ век: развитието на българския национален въпрос и пътищата към Освобождението, историята на българския конституционализъм, на програмите за национално освобождение и идеите за държавно устройство и управление в българското общество, отношенията между Българската православна църква и държавната власт ХІХ-ХХ век, българските политически нрави през ХІХ-ХХ век, официалните празници в България, българското културно-историческо наследство.
С обучение по водна безопасност и водно спасяване на Централния плаж в Бургас бе отбелязан Световния ден за превенция на удавянията. Инициативата е част от нова общинска програма, предложена от общински съветници, за обучение по водна безопасност, насочена към деца от детски градини и начални училища на територията на Община Бургас. На събитието..
От 1 август 2025 г. започва приемът на проектни предложения по втората сесия от програмата на Община Бургас за подкрепа на стартиращи предприятия. Инициативата има за цел да насърчи развитието на иновативни идеи и устойчив бизнес на територията на общината, както и да създаде благоприятна среда за предприемачество сред младите хора. Право на..
В киновидеоклуба на Народно читалище „Отец Паисий“ в Созопол днес бе представена дигиталната платформа kazva.bg — иновативен проект за бърза и ефективна обратна връзка между гражданите, бизнеса, туристите и местната власт. Платформата е съвместна инициатива на Община Созопол и Центъра за нови технологични системи и ще служи като „отворена..
Граничният полицай Николай Костадинов, който простреля мигрант край Звездец, започва кариерата си в ГПУ -Болярово, съобщиха от общината.В момента е в елитния сектор „Специални тактически действия“ към РД „Гранична полиция“ – Елхово. Елхово е и родния му град. Той е в системата от няколко години, като през 2023 г. е преминал обучение в Центъра за..
Няма повишени стойности на въглероден диоксид в района на цеха за пластмаса в Средец , където възникна пожар и задимяване в района вчера. Това показват резултатите днес към обяд от мобилната станция на регионалната екоинспекция, съобщи директорът на ведомството Павел Маринов. Все още се чакат данните за метана. Снощи и двата показателя сочеха..
Четири екипа на „Електроразпределение юг“ работят в момента на терен за бързото възстановяване на елетрозанхранването в средецкото село Росеново. Електропопроводът, който захранва населеното място е изгорял, поради близостта си до изгорелия цех за пластмаса край Средец. Това обясни за БНР Бургас говорителят на дружеството Петър Костадинов...
Системата за ранно предупреждение BG Alert се задейства заради опасно високите температури. Вероятността от възникване на пожари е сериозна. Точно в 10 часа се чу сигнала, който ще звучи в следващите три дни между 10:00 - 11:00 и 16:00 - 17:00. Целта е достигане до възможно най-голям брой граждани и гости на областта с призив за повишено внимание и..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е..
Мобилна станция на регионалната екоинспекция вече прави замервания за качеството на въздуха в района на пожара в Средец . Първите..
Няма повишени стойности на въглероден диоксид в района на цеха за пластмаса в Средец , където възникна пожар и задимяване в района вчера. Това показват..