Ученици от 9 – ти и 10 – ти клас на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия се включиха в специален час по родолюбие посветен на 151 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Той бе иницииран от г-жа Желязкова, библиотекар на гимназията и подкрепен от учителите по история и цивилизация и Зл. Костадинова -учител по БЕЛ.
Гости на урока бяха Веселка Тодорова - старши експерт в РУО Бургас в направление „Обществени науки, гражданско образование и религии“, Данка Георгиева- Директор на „Регионален държавен архив“ – Бургас, Яна Иванова уредник в РИМ Бургас и Зоя Генчева -зам. директор на ПГСАГ.
Учениците представиха любопитни моменти от жизнения път на Апостола и презентация свързана с 20 интересни факта от дейността му. Рецитирано бе стихотворението на Христо Ботев „Обесването на Васил Левски“, както и прочетено и анализирано предсмъртното писмо на Апостола.
Представен бе и филм направен по случай 150-тата годишнина от гибелта на Апостола. С него учениците на 10А клас участваха в национална конференция в град Котел през 2023 година посветена на Апостола. Филмът е отличен със Специалната награда на журито.
Ученици от гимназията се включиха и във видео-анкета, като изразиха своето мнение по въпроса: „Защо е важен Левски днес?“ Те видяха и оригинална снимка на Левски от 1867 г. и получиха покана да посетят Държавен архив -Бургас.
Висшето училище по телекомуникации и пощи е най-старото специализирано висше училище в страната. Специалностите, които предлага за обучение в различните степени (бакалавър, магистър, професионален бакалавър, доктор) дават достъп до най-търсените професии на пазара на труда, с перспектива да запазят привлекателността си занапред. „ Институцията..
Конкурс за длъжността „началник на регионално управление на образованието” в Бургас е обявен със заповед на министъра на образованието Красимир Вълчев. Крайната дата за подаването на документи е 4 август. След напускането на Петя Петрова институцията се управлява временно от експерта Валентина Камалиева. Конкурси още са обявени за..
Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” Бургас стана първа в света, абсолютна шампионка на най-престижната Международна олимпиада по лингвистика. Това съобщи кметът Димитър Николов в профила си във фейсбук. Тя безапелационно спечели златен медал от олимпиадата в Китайско Тайпе с рекорден брой състезатели от над 40 държави. Новината..
Изявени ученици и първокурсници, които са се проявили в международни олимпиади, ще могат да учат безплатно във висши училища и да получават стипендии, съобщиха от МОН. За целта министерството е представило за обществено обсъждане нова програма, озаглавена „Избирам да следвам в България". Подкрепа ще получат лауреати от международни олимпиади,..
Община Бургас ще съфинансира изграждането на асансьор и ремонт на прилежащата инфраструктура в училище „Йордан Йовков“. Целта е да се осигури достъпна архитектурна среда за ученици със специални потребности, като училището кандидатства по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Сградата на..
Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на комисията, който обсъждат в Народното събрание, е предвидено таксата на заварените студенти да не може да нараства повече от 20% годишно, а платената форма на обучение да е минимум 60 на сто..
Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение. Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40% студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за заплащането и..
Висшето училище по телекомуникации и пощи е най-старото специализирано висше училище в страната. Специалностите, които предлага за обучение в..
Конкурс за длъжността „началник на регионално управление на образованието” в Бургас е обявен със заповед на министъра на образованието Красимир Вълчев...
Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” Бургас стана първа в света, абсолютна шампионка на най-престижната Международна олимпиада по лингвистика...