Над 200 цветни балона ще бъдат пуснати в Бургас по повод Международен ден на редките болести, каза Полина Мандаджиева, председател на Националната асоциация на пациентите с дефицит на растежния хормон и представител на Алианса на хората с редки болести за Бургас и областта. Това е едно от другите събития, с които се изразява съпричастност към хората, страдащи от тези заболявания. Тази година са подготвени различни прояви, които започват още от 9 часа пред "Лина" на „Даме Груев“ №4. Там ще има информационна кампания.
По- късно от 12:00 ачаса пред Медицинския корпус на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ всеки може да сподели своя цвят с боя върху платно за рисуване. Студенти по здравни грижи и медицина организират и информационна кампания „Сподели своите цветове“. Частица от хората с рядко заболяване ще докосне всеки показващ чрез мартеничка с послание – „БлагоДаря за вашата подкрепа“.
От 12:30 часа в Медицински център д-р Стайков ще има вдигане на ръце и изпращане на разноцветни балони в небето, а от 13:00 часа пред Медицински корпус на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще се състои масово вдигане на ръце, а в небето ще полетят разноцветни балони, символ на хилядите редки видове болести. В знак на солидарност към милионите болни по света, ще се извие и обединяващото хоро на подкрепата.
В същия час балони ще пуснат и ученици от СУ „Иван Вазов“ и потребители на Център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания „Св. Стилиан", подобна инициатива ще има и пред Автогара ЮГ. От 19:00 часа Община Бургас ще освети в цветовете, символизиращи редките болести, най-емблематичното място на града -моста.
Тази година кампанията е много мащабна и включва над 600 събития от целия свят, в повече от 106 държави. Цел е да се постигне истинска справедливост за 300 милиона души по целия свят, живеещи с тези семейства, семейства и болногледачи.
До днес са познати повече от 6 000 вида заболявания. Близо 6% от населението в света е причинено от рядко резултат. За Европа – 30 милиона, а за България – повече от 420 хиляди пациенти.
Редките болести са предизвикателство за медицината. 72% от тях имат генетичен произход. 65% са тежки, животозастрашаващи и хронично прогресиращи, а 2/3 започват преди 2-годишна възраст. 50% са с моторен, сензорен или интелектуален дефицит. За 30% от болестите очакваната практика на живот е по-малка от 5 години.
В нашата страна организацията, която подкрепя и се бори за правата на пациентите с редки болести и техните семейства е Национален алианс на хората с редки болести. Той обединява сдруженията, представляващи всички редки болести.
Благодарение на дейността на Алианса, информацията за тези заболявания е достигнала до обществото и тази, днешната дата, е по-запознато със съществуването на „проблематични заболявания“. През 2022 г. Националните алианси на хората с редки болести стартират информационна кампания „Двадесетия герой“, а миналата година – „Невидимия град“.
Национален алианс на хора с редки болести е официален организатор в България на отбелязването на Деня на редките болести. Заедно с подкрепата на пациентските организации, медицинските специалисти, обществените институции, доброволците и приятелите, в цялата се организират събития за намаляване на осведомеността и предприемането на действието днес за тази уязвима група, която се нуждае от незабавно и спешно внимание. Тази година денят ще бъде представен в повече от 25 града.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални..