Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БАКЗТ: В Странджа може да изградят хранилище за ядрени отпадъци

Притеснение относно относно намерение Странджа да стане терен, на който да се изгради хранилище за радиоактивните отпадъци, заявиха от Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм. Повод за него е отговор на министъра на енергетиката Румен Радев на въпрос на депутата Джевдет Чакъров. Там се посочва, че за съхранение са подходящи места в Югоизточна България и Дунавската равнина, без да се назовава конкретна локация.

Представители на асоциацията са инициирали среща с областния управител на Бургас Пламен Янев.Те са го потърсили за съдействие и проверка на информацията, обясни Валентин Атанасов, председател на  БАЗКТ.

Според него, те са се запознали с намеренията  от доклад, който е бил публикуван, а след това изтеглен. В него са посочени три варианта, които могат да бъдат избрани, за да се направи хранилище. Първият е решението да се  вземе централно с нормативен акт на властимащите институции, като населението ще се се информира впоследствие. 

Вторият е решението да се  вземе чрез национален референдум след като вече локацията е определена. Това е и вариантът, който е приложен в Швейцария. Третият е след като локацията бъде определена, собственикът на радиоактивни отпадъци да  предложи обезщетение на засегнатите граждани и фирми.

Атанасов има опасения, че Странджа е обезлюдена и лесно може подобен обект да бъде изграден там:

"Доколкото разбрах от доклада, всичко е свързано с конкретния вид скали, геоморфология, която би позволила да се прави подобно депо в конкретни места. Именно заради това е и притеснителното, че знаете, в тези райони, които са - и Странджа, и Сакар, има налични такива геоморфологии".

Ще бъдат засегнати и природата, и туризма: 

"Ако подобно нещо се случи, независимо на колко километра ще е от националния парк или някои от туристическите обекти за посещения, неминуемо ще доведе до отлив на туристи".

В отговора на министър Радев е посочена причината. В него пише:

"България разчиташе дълго време на договор за охранение и преработване на  отработени ядрени отпадъци в Руската Федерация , но и в случая, България има задължение за приемане и погребване на остъклените високо активни отпадъци след преработка, като конкретните обекти и характеристики на високо активните отпадъци  следва да бъдат определени по съгласувана между двете страни Методика эа определяне на количеството и характеристиките на връщаните им, отговаряща на международната практика. Методиката трябва да бъде съгласувана 10 години преди физическото им връщане. Поради променената геополитическа среда, взаимоотношенията с Руската федерация пораждат несигурност и рискове - остава открит същественият въпрос с т.н. ценен материал - изотопи на плутония и урана кой и при какви условия ще го съхранява.

Тези обстоятелства наложиха актуализация на Стратегията за управление като усилията са насочени към намиране на алтернатива за преработване на отпадъците, както и към разглеждане на сценарии за възможни опции за реализация, когато говорим за съхранение или погребване."

Подготвят се сигнали и до други институции, за да бъде информирана обществеността, обясни Валентин Атанасов.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:


По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Енчо Жеков, директор на ТП на НОИ - Бургас

Ръст на инвалидните пенсии в Бургаска област

Увеличение на отпуснатите пенсии за инвалидност в Бургаска област показват данните на Териториалното поделение на НОИ за тази година.  За последните 11 месеца 2073-ма жители на Бургас и региона са подали заявления с това основание или с над 400 повече спрямо цялата минала година Р ъстът на инвалидните пенсии в Бургаска област е както спрямо..

обновено на 04.12.24 в 16:25

Фирмите за зимна поддръжка в Бургас са в готовност за работа при снеговалеж

Фирмите, ангажирани с поддържането на пътищата през зимния сезон, са в готовност, информират от Община Бургас. Това установи проверка, извършена от представители на „Пътна полиция“ и Община Бургас. Налична е и техниката за почистване на пътищата при снеговалеж и заледяване. През настоящия зимен сезон пътната мрежа в Бургас ще се обслужва от  35 машини...

публикувано на 04.12.24 в 15:53
снимката е илюстративна

Няма болни животни в 10-километровата зона около с. Желю войвода

До този момент няма установени болни животни в 10-километровата зона около огнището на дребна шарка в сливенското село Желю войвода. Това каза за БНР д-р Димо Кондев, директор на Областната дирекция по безопасност на храните – Сливен. Проверени са около 130 стопански обекта, в които се отглеждат близо 8 хиляди животни.  „В 10-километровата зона се..

публикувано на 04.12.24 в 12:08

Част от ЦАУ „Освобождение“ се мести временно в Спортен център „Славейков“

Поради извършването на ремонтни дейности в сградата на ЦАУ „Освобождение“ в комплекс Славейков, някои от отделите ще бъдат изнесени във външни офиси, където ще предоставят на гражданите своите услуги.  От 5 декември – четвъртък, касата на ЦАУ „Освобождение“, служба ГРАО, отдел „Деловодство“ и отдел „Озеленяване“ ще бъдат разположени в сградата на спортен..

публикувано на 04.12.24 в 10:33

Ново осветление на „Тройката“ и в градинката до Часовника

Община Бургас подмени осветлението на площад „Тройката“. Старите лампи са били амортизирани, а част от тях са станали жертва на вандали.  Новите осветителни тела са 82. Те са изработени от по-устойчив материал, светят по-ярко и са с по-висока енергийна ефективност, съобщават от Общината. Вечер стълбовете им светят в синьо. Подменени са и лампите..

публикувано на 04.12.24 в 10:26

Прегледани са близо 400 овце и кози от няколко ямболски села

На близо 400 овце и кози от няколко ямболски села днес са извършени клинични прегледи, според ветеринарите до момента няма животни, които да проявяват признаци  на заболяванията шарка и чума и не се налага да се вземат кръвни проби. Шест села от ямболска област попадат в 10-километровата санитарна зона около огнището на шарка по дребните преживни..

публикувано на 03.12.24 в 19:01

В Сливен излязоха на протест срещу вдигането на цената на водата

Предвиденото увеличение на цената на питейната вода с 20,95% предизвика гражданско недоволство пред сградата на ВиК Сливен този следобед. Група граждани дойдоха да изкажат недоволството си от това, че не е разяснен механизма на увеличение на цената и кое налага това.  Контактна група от протестиращите провежда среща с управителя на ВиК Пламен..

публикувано на 03.12.24 в 17:36