Световната седмица за борба с глаукомата се отбелязва от 11 до 16 март. Това заболяване е втората причина за слепота в световен мащаб след катарактата и първа сред по-възрастните хора. Изчислено е, че 4,5 млн. души са загубили зрението си поради глаукома. В България между 85 000 и 90 000 души страдат от това заболяване.
Глаукомата е група от дегенеративни заболявания, обединени от един общ признак – прогресивно и типично увреждане на зрителния нерв и зрителното поле.
Един от основните „виновници“ за възникването й е повишеното вътреочно налягане, което, когато е много високо, уврежда необратимо очния нерв и човек губи зрението си, каза офталмологът д-р Малина Топчийска:
"Тя не се усеща, нито боли, нито сърби, и за това ние препоръчваме след 40 годишна възраст да се правят профилактични прегледи. Така може да се установи заболяването! Преглежда се зрителния нерв, макулата лещата и много части от окото, които могат да ти дадат информация дали има проблем, за да се насочим към по специфичната глаукомна диагностика."
Глаукомата е на челните места по ослепяване на населението в целия свят. Това е така, защото тя протича почти безсимптомно, затова я наричат “тихия крадец на зрение”. Обикновено пациентите не забелязват какво точно се случва със зрението, докато без да искат не закрият едното око и не разберат, че другото има сериозен проблем. С напредване на болестта настъпва загуба на периферно зрение, а на по-късен етап и на централното зрение.
Към рисковите фактори спадат повишено вътреочно налягане, съдови промени, хипертония, захарен диабет, напредване на възрастта, дебелината на роговицата, наличието на късогледство и др.
Липсата на ранна симптоматика при повечето форми на глаукома е причина заболяването да се установява късно във фаза на напреднало увреждане, когато голяма част от зрението е загубено необратимо.
повече може да чуете в звуковия файл:
Министерството на здравеопазването, съвместно с Национална здравноосигурителна каса - НЗОК и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии,..
Кампания с безплатен скрининг за глаукома организират в Бургас, от 10-и до 14-и март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която се провежда всяка година по инициатива на Световната глаукомна асоциация (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA). Скринингите ще се извършват в МЦ „Оксиком“ с напълно автоматичната..
Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от Министерството на здравеопазването, а 300 хил. лева е съфинансирането от страна на болницата. През новия сектор са преминали 150 пациенти. Апаратурата е от съвсем ново поколение, подчерта директорът на..
37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия Андреева. 14-ет от пострадалите са със счупени долни крайници, останалите 23 на горните крайници. В сравнение с дните, в които нямаше снеговалеж случаите са нараснали почти тройно, отчитат от..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
Министерството на здравеопазването, съвместно с Национална здравноосигурителна каса - НЗОК и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените..