Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ИАРА с предложение за забрана на улова на бяла мида през лятото

Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) търси решения за увеличаване на биоразнообразието в Черно море. Една от целите е да бъде наложена забрана за улов на бяла мида през летния период.
Видът е смятан за инвазивен, включително и за българското крайбрежие на Черно море, но данните през последните години показват обратното. Това обясни за БНР Бургас изп.директор на агенцията д-р Николай Георгиев.

„За бялата мида имаме научно обосновани доклади от три института - Институт по рибни ресурси във Варна, Институт по океанология към БАН - Варна, Селскостопанска академия - Пловдив, които алармират агенцията, че числеността на възрастните индивиди от бялата пясъчна мида пада рязко надолу. Три риболовни сдружения също имат доклади по темата и молят ИАРА да се въведе за определен период забрана. 
Фактите показват, че през 2017 година е хваната 818-819 тона бяла мида. Това е доста добро количество. През 2019 година е паднало това количество на 600 тона. 2021 година  - 460 т., 2022 година уловеното количество вече е 363 тона, а 2023 г. 150 тона. Това означава, че уловът е намалял с 60% през миналата година, в сравнение с 2022 година. Това е доста стряскаща тенденция. 

Една от основните причини са увеличените количества на рапана, който е инвазивен вид и хищник, хранещ се и с бялата мида. 

Нека да е ясно, че ИАРА не може да издава забрани, а само подготвя доклад, който е обоснован спрямо данните в докладите от институтите. А по отношение на решенията за увеличаване на биоразнообразието в Черно море, може би е редно да има и забрана за улов на пясъчната мида, защото от 818 тона се добиват 150 тона. Както има забрана за улов на всеки един вид риба, когато тя си хвърля хайвера, така и може да има забрана за мидата през трите летни месеца. Изготвеният доклад от агенцията ще предоставим на ресорния министър (МЗХ), който ще вземе решение. След това процедурата продължава с обществено обсъждане, а след него министърът на земеделието и храните ще излезе с аргументирано становище, дали да бъде въведена такава забрана. Агенцията по рибарство и аквакултури дава само предложение на базата на научните доклади от съответните ресорни институти“, уточни Николай Георгиев.

Чуйте повече в интервюто.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен базар събира пари за ремонт на ямболската църква "Св. Троица"

Всички православни храмове в Ямболската духовна околия ще бъдат отворени на „Цветница“, но само в част от тях ще има празнични служби, заради липсата на достатъчно свещеници. В най- старата ямболска църква "Св. Троица" се организира благотворителен базар за спасяването на храма. Тъй като един свещеник отговаря за по 10 и повече села, литургии няма..

публикувано на 28.04.24 в 08:21

Концерт събира средства за 132-годишния храм в с. Долно Ябълково

Благотворителен концерт събира средства за възстановяването и реставрацията на църквата в средетското село Долно Ябълково. Храмът е над сто годишен и притежава ценни икони и богата история, разказа оперната прима на бургаската опера Мария Цветкова – Маджарова. Идеята за благотворителното събитие е на нейната майка - Наска Цветкова, която е..

обновено на 28.04.24 в 08:11

Цветница е! Бургас отбелязва празника с богата програма

Православният свят отбелязва един от големите християнски празници - Вход Господен в Ерусалим. Дни преди своята Кръстна смърт Исус Христос бил посрещнат тържествено в свещения град. Многолюдното множество го приветствало с палмови клони. Така е установена традицията в храмовете да се раздават осветени върбови клонки. Празникът се нарича още Връбница..

публикувано на 28.04.24 в 08:00

Агатополският епископ Йеротей с обръщение към миряните

През седмицата Светият Синод обяви новия списък на кандидатите за Сливенски митрополит. В него не фигурират епископите Йеротей и Михаил, които получиха най-много гласове на касираните избори.  На сайта на Светия синод бяха обявени имената на Велички епископ Сионий, Знеполски епископ Арсений, Мелнишки епископ Гераси, Браницки епископ Пахомий,..

публикувано на 27.04.24 в 16:19

Откриха националното изложение за цветя "Флора 2024" в Бургас

Рози и орхидеи са хитът на националното изложение за цветя „Флора 2024“ в Бургас. Над 90 фирми участват в него. Изложбени и търговски зони с красиви сезонни цветя, аранжировки и цветни арт инсталации ще видят бургазлии и гостите на града в откритите площи и залите на Експозиционния център в Морската градина.  Десетки бургазлии и гости на града..

публикувано на 27.04.24 в 14:21

Георги Бърдаров и Симеон Идакиев част от най-големия географски фестивал у нас

Над 500 участници от цялата страна идват в Бургас за най-голямото географско събитие у нас – деветото издание на Български географски фестивал. Събитието ще се проведе на 27 и 28 април в Международния конгресен център, Търговска гимназия, Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ и Морската градина. Програмата на Българския географски фестивал ще включва..

обновено на 27.04.24 в 11:53

Ротарианци организират благотворителна кампания "Купи и дари" за Великден

Ротаракт клуб Бургас - Приморие и Интеракт клуб Бургас - Приморие организират благотворителна кампания „Купи и дари“ за Великден. Инициативата се реализира през годините от различни организации на местните ротарианци, но преди  Коледа. Сега младежите са решили да проведат инициативата и за Възкресение Христово, за да може да се осигурят хранителни..

обновено на 27.04.24 в 09:14