В месеца на жената се проведе среща на жените от науката и бизнеса. В нея участие взеха академик Никола Съботинов, председател на БАН, 2008-2012 год. и чл. кор. проф. Александър Костов - координатор национална академична мрежа на БАН.
Събитието се организира за девети пореден път от проф. Севдалина Турманова, която е координатор на Регионален академичен център - Бургас на БАН и инж. Видка Вълчева, зам. председател на Търговско индустриална камара в Бургас.
„Продължаваме заедно една традиция, която прекъснахме за кратко по време на пандемията. Тя беше свързана с това, през месец март да организираме този тип срещи между жени, които са представители на научни и образователни институции, жени от бизнеса, и жени доказали своята роля в обществения живот в града ни. Фокусът на срещите ни винаги е бил свързан с различни теми и лектори, които са от БАН. До сега лекторите са били мъже, но днес за първи път съм поканила две успели дами - проф. Антоанета Христова и проф. Мариана Димова. Двете основни теми са демография и здравеопазване“, каза проф. Турманова при посрещането на гостите в залата.
„За мен е чест и привилегия да участвам в откриването на този важен и значим форум. Една голяма част от присъстващите дами са в основата на успехите и развитието на град Бургас. Ценя професионализма и качествата ви и благодаря за това, че живеете работите, и творите в нашия град, защото такива двигатели като вас са необходими на всеки един град, който има амбициите да се развива и да има потенциал. Темите и дискусиите в днешния форум съвпадат с проблемите върху, които работим и с удоволствие ще очаквам решенията и мненията, които ще дадете“, бяха думите на кмета Димитър Николов при откриване на събитието.
В рамките на срещата се засегнаха две теми с висока степен на важност. За демографските проблеми и демографските решения говори проф. дн Антоанета Христова, политически психолог в Институт за изследване на населението и човека, към БАН. „Много важно е да подчертая нещо, навлизайки в демографията – това не е една дисциплина. В нея влизат познания от света на социологията, статистиката, психологията, историята и други. Трябва да се уточни, че тя не се изучава никъде. В този смисъл, ние се опитваме да развиваме кадри от различни области“, каза проф. Христова. „Искам да поздравя Бургас за демографските политики, които предприема. Ще бъда щастлива ако направим магистърска програма „Демография“ при вас, където компетенцията да е на ниво“, допълни тя.
Негативната статистика сочи, че тенденциите за застаряващо население нараства, и че до 2035 година прогресивно ще се увеличава. В допълнение раждаемостта около 2030 година очертава прогнози, че в столицата ще има раждаемост, следвана от Варна, а в Бургас кривата се снижава, което говори, че върху това трябва да се работи, чрез различни подходи и стимули за младите семейства.
Проф.дмн Мариана Димова от Факултет по дентална медицина на МУ-София и Катедра по протетична дентална медицина изнесе презентация на тема „Денталното здраве след COVID - 19 през погледа на медицината“. Тя отбеляза степента на важност за навременни посещения при дентални специалисти и в тази връзка, обясни за проблемите , които са създадени след социалната изолация по време на пандемията.
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..