16 души са новозаразените с туберкулоза в Бургаска област от началото на годината до сега. Контактни на техни болни близки са и две деца. Те са насочени към допълнителни изследвания в специализирана детска клиника в София. До края на седмицата в Бургас се провежда безплатен скрининг за риск от заболяването по повод световния ден за борба с туберкулозата - 24 март.
По данни на управителя на белодробната болница в Бургас д-р Евелина Трошанова броят на болните от туберкулоза в региона намалява. За цялата минала година те са били 50 души, докато за първото тримесечие на тази са 16. За първи път от доста време обаче са установени две контактни деца, заразени чрез техни болни близки и родители.
„За два дена имаме две такива контактни деца, което е необичайно въобще. Миналата година нямахме нито едно дете и по-миналата – също. Двете деца са не само контактни, но са и съмнителни. Стоим във връзка с детска клиника по туберкулоза в София, която ще поеме тези деца за допълнителни изследвания“
7 души с туберкулоза са настанени за лечение в белодробната болница в момента. Д-р Трошанова уточнява, че сред тях все повече присъстват млади и работещи хора.
„Средната възраст на болните е около 40 години. Имаме и млади, и стари. Преди 5-6 години беше по-висока средната възраст на заболяването, сега отива повече към по-младите и към по-работоспособната възраст“
Всеки със съмнение за туберкулозна инфекция може да се изследва напълно безплатно до края на седмицата в белодробната болница в Бургас. Скринингът е по повод световния ден за борба със заболяването, който отбелязваме на 24 март.
Повече чуйте в звуковия файл:С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с..