Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създаването на Фонд за развитие на Летище Бургас предизвика дебати в комисиите на Общинския съвет

| обновено на 21.03.24 в 15:31


Дебати в комисиите на бургаския Общински съвет предизвика докладната за учредяване на сдружение с нестопанска цел „Фонд за развитие на Летище Бургас“. Инициативата на кмета на Поморие Иван Алексиев бе подета и подкрепена от морските общини. Съветниците поискаха изчистване на проекта на устав преди той да влезе за гласуване в местния парламент.

Основната цел на бъдещото сдружение е осигуряването на целогодишни полети. Предвижда се членският внос на общините да е според броя на регистрираните по постоянен адрес, като за черноморските общини е 2 лева на жител, а за останалите общини по 50ст. Обсъденото финансово участие на "Фрапорт" във фонда е в размер на 200 000 лева годишно. Предстоят разговори с министерствата на туризма и транспорта и съобщенията за участие и на държавата, се посочва в докладната, внесена от кмета Димитър Николов. Според нея таксата, с която Община Бургас ще се включи, възлиза на 465 542 лева.

В комисията по транспорт съветникът на „Възраждане“ Мариян Иванов се обяви против методиката за определяне на членския внос:

"Далеч по-правилното и справедливо определяне на една такава такса е на база турист. Колко туристи посещават дадената община-могат да се вземат данни от минала година. Конкретен пример със Слънчев бряг, който е на територията на Община Несебър. Официалните данни варират между 300 000 и 500 000 туристи годишно, неофициалните стигат и до 1 милион. Община Несебър ще плати 60 000 лева такса в този фонд, а Община Бургас -половин милион. Мисля, че това е едно финансово бреме, което ще натовари Община Бургас при това несправедливо."

Коментира се предложение за определяне на таксата въз основа на 30% от туристическия данък и 70% фиксирана ставка.


Как ще се разходват средствата попита съветникът на "Има такъв народ" Тодор Иванов:

"В устава пише, че се управлява от управителен съвет, който определя вноската, а тя вече е определена от някой без никаква финансова обосновка на каква база г-н Алексиев или някой около него е решил, че трябва да е на глава от населението. Разговаряно ли е с другите общини извън област Бургас-съгласни ли са да внасят и да не стана така, че 2-3 общини или основно Община Бургас ще внесат половин милион лева. Нямаме финансови условия от авиокомпании, за да знаем за какво дофинансиране става въпрос."

Несъразмерно спрямо печалбата на летището е тяхното участие, отбеляза още Иванов.

Председателят на транспортната комисия от ГЕРБ Евелина Михалева припомни предишни стъпки в същата посока:

"При предният мандат имаше разговори с Райън еър да предложат полети, които ние да дофинансираме през зимния период и те поискаха, мисля, 500 000 лева за периода ноември-края на март за полет до Тел Авив. За Краков - 350 000 лева. Ние искахме до един европейски хъб. Парите, които поискаха, бяха безумни."

Директорът на дирекция "Правно-нормативно обслужване" на Община Бургас Златина Георгиева поясни:

"Направете предложение, каквото считате, че Община Бургас трябва да плаща като вноска. Когато има една такова сдружение, в което участват всички кметове, с много по-голям авторитет би застанал някой да преговоря-с концесионер или авиокомпания."

Предложението за създаването на сдружението ще бъде внесено за разглеждане във всички общински съвети до края на март, а учредителното събрание се предвижда за април.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00

Област Бургас е на 8-мо място по БВП на човек от населението през 2023

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

обновено на 17.02.25 в 16:45

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56
Министър-председателят Росен Желязков

Извънредно съвещание на правителството заради цените на хранителните стоки (ОБНОВЕНА)

Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..

обновено на 15.02.25 в 12:36