Бургаският професор Илия Илиев ще бъде удостоен с почетното звание доктор хонорис кауза на Националната художествена академия утре в София, съобщи висшето училище.
Илия Илиев е роден през 1931 г. в морския град. През 1954 г. завършва специалност „Архитектура“ във ВИАС, а през 1966 г. - „Стенопис“ в ателието на проф. Георги Богданов в НХА. В периода 1966 – 1967 г. специализира в ателието на Жорж Патрикс в Париж.
Илия Илиев е майстор на мозаечното изкуство; член и учредител на AIMC – Международната асоциация за съвременна мозайка (МАСМ) със седалище в Равена, Италия. Той е професор по стенопис и дългогодишен преподавател в НХА, където ръководи Катедра „Стенопис“ (1990).
Творчеството му е дълбоко свързано с морето и природата, както и с красотата на геометричната форма. В работата си използва мрамор, гранит, камък, стъкло (моделирано от самия него), както и различни природни форми, донесени от времето и морето.
Участвал е в множество колективни изложби, като има и реализирани самостоятелни като изложбата в Ша̀ртър, Франция (2010), Omaggio в Равена, Италия (2013).
През 2015 г. е удостоен със званието „Почетен член на МАСМ“ (Honorary Member of the AIMC), а през 2021 г. е удостоен с Грамота и почетен знак ЗЛАТЕН ВЕК – ОГЪРЛИЕ на Министерството на културата на България.
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. На 24 ноември (неделя), от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..
Достъпът до качествено образование е един от най-острите проблеми в малките и погранични общини, подчерта служебният просветен министър проф. Галин Цоков в Елхово, където участва в дискусия насочена към проблемите в образователната сфера в общините с отрицателен демографски прираст. Достъпът до качествено образование в малките населени места е..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване –..