Заплатите на асистентите в университетите ще се увеличат със задна дата от 1 януари и ще станат 2 100 лева, а от 1 април ще има ново повишение на 2 516 лева. Това предвижда проект на постановление на Министерския съвет, публикувано за 14-дневно обществено обсъждане, след което ще бъде гласуван.
Промяната е продиктувана от последните изменения в Закона за висшето образование, които обвързаха най-ниското основно възнаграждение в университетите със средната брутна заплата за страната. Оттук нататък то трябва да е равно на 125% от нея при досегашен фиксиран размер на асистентските заплати от 1 810 лева.
Изменението касае не само асистентите, а всички над 12 хил. преподаватели, които работят на основен трудов договор към университети у нас, включително доценти и професори. Техните възнаграждения също се очаква да бъдат увеличени. Съгласно закона, те трябва да достигнат 180 на сто от средната заплата за страната за предходните 12 месеца.
Повишение се предвижда и за изследователите, специалистите и експертите във висшите училища. От 1 април висшистите сред тях ще се разписват срещу 2 013 лева, а наетите на позиции, за които е достатъчно средно образование – 1 610 лева.
За да покрие разликата между сегашните и бъдещите заплати, правителството отпусна 39 млн. лева допълнително на университетите и висшите училища, но те покриват единствено разликата до 2 100 лева. Очаква се с подзаконов нормативен акт да се осигури и останалата сума.
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският национален отбор спечели 3 сребърни и 3 бронзови медала, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Два от тях са на учениците от бургаската природо-математическа гимназия..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският..