Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Камено иска най-добрата технология за преработката на нефтените утайници (ОБНОВЕНА)

| обновено на 02.04.24 в 13:29


Близо 100 души присъстваха на общественото обсъждане на доклада по ОВОС на проекта за преработка на нефтените утайници, които се намират на площадката на "Лукойл". На срещата с гражданите имаше представители на местната администрация, нефтената рафинерия, проектантите, и фирма –подизпълнител на американската компанията "ААА Сonstruction and development", спечелила обществената поръчка. От Община Камено посочиха, че не са против премахването на утайниците, но трябва да бъде осигурена най-добрата налична техника. Хората се притесняват, че тази, която в момента се обсъжда е остаряла, тъй като договорът за проектиране е сключен през 2016 г. Кметът Жельо Вардунски подчерта, че са категорично против механичното изземване на утайките.

Веселин Шарлопов е ръководител на екипа, нает от „Лукойл Нефтохим Бургас“ да разработи доклада по оценка на въздействието върху околната среда. „Ако инвеститорът докаже прилагането на най-добри налични техники, след като получи положително становище по ОВОС, той още на този етап може да кандидатства за строително разрешение. Тъй като в случая инвеститорът и проектантите не можаха да докажат прилагането на най-добри налични техники, заради това той не може да получи разрешение дори и да има положително становище по ОВОС. Не може да има разрешение за строителство. Такова може да има само след като има Комплексно разрешително, което доказва използването на най-добри налични техники. Най-добрите налични техники са свързани с прилагане на главно пречиствателни съоръжения, които да гарантират, че инсталацията ще спазва нормите за допустими емисии", поясни той. 


Жители и общински съветници поставиха няколко въпроса:

„Как ще се доказва безопасността на инсталацията и какви са доказателствата за неразпространение на замърсители под формата за допустими емисии в атмосферния въздух?“

„Процесите по отстраняване на сероводорода от некондензираните газове ще се извършва в два броя колони. Въпросът е защо в доклада не е предвиден мониторинг за доказване ефективността на метода, наличието на сероводород в изпусканите газове?“

„Ясно е, че това нещо трябва да изчезне. Даже за нас е по-добре. Въпросът е да не влияе на хората“.

„Това ли е най-добрата технология на утилизиране на тези отпадъци в света или има и по-добри? Ако има по-добри, по какво тази технология, която предлагате, се различава от тях?“

Населените места в община Камено се намират най-близо до нефтената рафинерия. Именно поради тази причина жителите са  много чувствителни по темата за замърсяването на въздуха, посочи кметът Желю Вардунски. Той допълни, че Община Камено не е съгласна с метода, който се предлага в момента за преработката на утайниците. Според него може да се намерят и по-добри техники. „Ние сме най-заинтересовани да ги махнете тези утайници, но явно има проблеми, защото проект 2016 г.- 2018 г. вече няма да струва 27 млн. лв. Тогава това може и да е било най-добрата практика, но в момента има много по-добри практики. Това са ви парите – толкова са ви дали, така сте проектирали. От тук нататък, аз ви предлагам заедно да потърсим средства за дофинансиране, да се преработи проекта по  най-добрите практики и тогава вече да си говорим за започване на работа по утайниците“, посочи кметът.


Държавата трябва да вземе решение дали да бъде осигурено по-голямо финансиране и проектът да бъде преработен, допълни Петър Бъчваров, главен еколог на „Лукойл“. „На този етап няма някаква индикация, че разработването на допълнителни проектни решения, които ще струват някаква сума пари, ще бъде одобрено. Това поставя „Лукойл“ в един такъв омагьосан кръг, че в един момент имаме подписан договор с изпълнител, във втория момент, технологията, която те прилагат не отговаря на най-добри налични техники. Да, доклада по ОВОС с едно положително решение от страна на РИОСВ ще развърже ръцете само за преминаване към следваща процедура – издаване на Комплексно разрешително. Издаденото комплексно разрешително ще бъде зелена светлина за получаване на разрешение за строеж. Това няма да бъде разрешение за експлоатация. В такъв случай ние ще построим нещо, което няма да можем да експлоатираме, ще се изхарчат едни пари, а проблемът ще остане“.

Договорът с американската фирма – изпълнител е сключен през 2016 г. От тогава реални действия не са предприети. Държавното финансиране е осигурено до края на 2025 г. Ако до тогава всички дейности не приключат, възложителят „Лукойл“ няма да претърпи санкции, но ще трябва сам да осигурят необходимите средства.



Петър Бъчваров посочи, че все още няма яснота какво ще се случи след 2025 г. „Най-вероятно може би ще има удължение, защото „Лукойл“ не е единственото дружество, което изпълнява програма по ликвидиране на стари екологични щети. Има и други две дружества, които също закъсняват. Най-вероятно на национално ниво ще се вземе решение за удължаване на сроковете, но това е само гадаене и съответно не е ясно по-нататък  ако не се удължи този срок, този ангажимент най-вероятно ще бъде вменен на нас и ние ще трябва да го решаваме със собствени сили и средства“, добави той.

Справка в сайта на екоминитерството показва, че дружествата, изпълняващи програми за отстраняване на минали екологични щети са общо 23 на брой.

15 от тях са изпълнени, при 2 е спряно изпълнението, една програма изобщо не е стартирала, а при друга договорът е прекратен.

Общо 4 са дружествата, част от които е и „Лукойл“, при които програмата е в ход на изпълнение и още не е завършила.

Днес ще се проведе общественото обсъждане на доклада в Експозиционния център „Флора“ в Бургас от 17.00 ч. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В събота се открива Мотосезон 2025 в Бургас

Бургас ще бъде огласен в събота от мощен рев на мотори, защото около обяд с традиционна обиколка по булевардите на града ще стартира новият мотосезон. До момента участие са заявили стотици, от всички мото клубове в страната. На Морската гара, където е обичайното сборно място ще има и тази година много атракции, които ще започват в 11:30 със стънт..

публикувано на 11.04.25 в 13:00

Мирослав Боршош откри XVI издание на световния конкурс за Совиньон блан в Бургас

16-ото издание на международното състезание на вината от сорта Совиньон блан бе открито от министъра на туризма Мирослав Боршош. Конкурсът тази година се провежда в Бургас в рамките на три дни. В тазгодишното издание се включват рекорден брой държави – 26.  Над 1000 вина ще се борят за медали, като 56 от мострите са български. Ще ги..

публикувано на 11.04.25 в 12:30

Община Бургас стартира иновативна платформа за доброволчество ihelp.bg

Община Бургас започна нов проект за доброволческа активност, създавайки модерна онлайн платформа за връзка между доброволци и организатори на събития и обществени каузи. Платформата ihelp.bg цели да улесни и подобри организацията на доброволческите инициативи в региона, като предлага лесен достъп и прозрачност както за доброволците, така и за..

публикувано на 11.04.25 в 11:30
Кметът на Царево Марин Киров

Приеха бюджета на община Царево за 2025 година

Общинският съвет в Царево одобри бюджет с макрорамка от 83 милиона лева, предложен от кмета Марин Киров. Средствата са разпределени така, че да обхванат всяко едно населено място в общината и да осигурят както текущо развитие, така и бъдещи инвестиции. „Общините отново са в ситуация на закъсняло приемане на бюджетите, заради късното приемане на..

публикувано на 11.04.25 в 11:00

"Движение на българските майки" - Бургас провежда традиционния си благотворителен базар

Фондация „Движение на българските майки“ - звено Бургас и този Великден организира Благотворителен базар. Той ще се проведе в рамките на три дни, от днес, 11 април до неделя, 13 април. Мястото е по традиция на площад „Тройката“.  Инициативата се осъществява изключително и само от доброволци – от изработването на сувенирите на щанда до хората,..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

Кран падна върху рибарски лодки в Поморие (ОБНОВЕНА)

Една потопена лодка и 4 пострадали е равносметката след снощната ураганна буря в Поморие. Върху плавателните съдове на Рибарското пристанище падна кран от съседен строителен обект. Няма пострадали хора.  Кранът се намира пред разрушения хотел "Поморие", където в момента се строи нова сграда. Около 21.30 силният вятър го е съборил върху..

обновено на 11.04.25 в 08:58

Ден на отворените врати в авиобаза "Безмер"

Днес в авиобаза „Безмер“ край Ямбол е обявен Ден на отворените врати от 9,30 до 13 часа. Авиобаза „Безмер" е част от състава на Военновъздушните сили от  близо 74 години. Вече е традиция по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката в нея да гостуват стотици цивилни. Командирът на базата полковник Милен Димитров: „Тези дни са дни, в които..

публикувано на 11.04.25 в 08:30