Ученици от ПГСАГ „Кольо Фичето“ участваха в в Деветата национална ученическа конференция по история „Личности и събития, повлияли на човешката история“. Тя бе с подтема „Атентати, преврати, революции и граждански войни”.
Организатор на форума е школа „ИстОрика” в СУ „П.Р. Славейков” със съдействието на община Кърджали. Той е включен в Националния календар на МОН за изяви по интереси на децата и учениците за учебната 2023/2024 година.
Гости на конференцията бяха заместник-кметът на община Кърджали Веселина Тихомирова, експертът в МОН Радостина Николова, експертът в РУО-Кърджали Даниела Апостолова. В журито участваха преподавателите в СУ „Св. Климент Охридски” проф. Диляна Ботева – Стара история и тракология, доц. Румяна Христиди – съвременна българска история и проф. Надя Манолова – История на българското Възраждане и доц. Александър Сивилов – съвременна история.
Рекорден интерес към ученическия научен форум отчитат организаторите. В него със свои разработки участват представители на 35 училища от 21 населени места от цялата страна. Участниците са 150.
В продължение на два дни /събота и неделя/ бяха представени над 70 разработки. В оспорвана конкуренция учениците от ПГСАГ участваха в раздел презентации и представиха три разработки. Първата от тях е на тема от средновековната ни история „Гражданската война в България 1257-1261г.“ разработка на Александър Стойков и Теодора Манолова. Тяхната работа както и разработката на Константин Добрев и Азра Сьонмез „Деветоюнският преврат срещу БЗНС“ получиха поощрителни награди на СУ „Св. Климент Охридски“
Разработката на Ралица Кисьова и Нефисе Хюсеин „България след Съединението. Превратът срещу Ал. Батенберг 1886 г.“ бе удостоена с трето място от академичното жури на СУ.
Преподаватели от Бургаския държавен университет взеха участие в 40 -тото образователно изложение БЕТТ (British Education Training and Technology Show) в Лондон. В неговите рамки се представят технологични иновации в образованието на всички нива. На българския щанд бургаският ВУЗ представя дейността на своята Педагогическа лаборатория по линия..
ДГ „Яна Лъскова“ в Несебър вече има модерен и многофункционален физкултурен салон, съобщават от общината. Кметът Николай Димитров се увери на място и инспектира новата зала. „Изключително съм щастлив, че за по-малко от две години това е второто голяма преобразяване на пространство в най-голямата ни детска градина. Заедно с приказния двор отвън,..
В Бургас ще се състои премиерата на сборника „Приобщаващо образование“. Книгата ще бъде представена от проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ), днес (23 януари 2025 г.) от 17:00 ч. в книжарницата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в Регионална библиотека "Пейо Яворов". Книгата..
От септември тази година Медицинският колеж на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Бургас започва прием в специалност „Рентгенов лаборант“. Това съобщи на фейсбук страницата си кметът Димитър Николов. „Започваме с прием на първите 20 студенти, които ще стартират обучение в една от най-дефицитните специалности и това е чудесна новина за Бургас, за..
Трето място и две специални награди спечелиха отборите на Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас и ОУ "А. Г. Коджакафалията". Те представиха за първи път България на Международната олимпиада по роботика IRO 2024/2025 в Бусан, Южна Корея. Нашите състезатели се изправиха пред конкуренция от над 3000 състезатели в..
Въвеждането на оценка за дисциплина на ученика не е правилно решение, смята Константин Янков, председател на бургаската структура на Синдиката на българските учители. Според него трябва да се търсят начини, за да се облекчи сега действащия механизъм за налагане на санкции. „Самата система е така измислена, че налагането на наказание да е..
През изминалата седмица АЕГ „Гео Милев“ – Бургас отбеляза за 54-ти път своя патронен празник и отчете постигнатото за изминалата 2024 г. За поредна година възпитаниците на половинвековното училище показаха високо ниво на знания и умения, организирайки активности в училищна среда и извън нея. Дейностите, които продължиха през целия ден, бяха разделени..