Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експозиция с восъчни мулажи на кожни болести в Музея на медицината в Бургас


Експозиция с 56 восъчни мулажи на кожни и венерически болести беше открита днес в Музея на Медицинския факултет към Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Предполага се, че те датират от 1960 г., но няма информация кой ги е поръчал и кой ги е изработил. Подобни сбирки в Европа не се срещат често, а повечето от тях се намират към университетски центрове. Това е първа експозиция от Музея на медицината.  

Експонатите са разделени в 5 категории – венерически болести, бактериални, вирусни, паразитни и гъбични инфекции. Изложбата се нарича „История от восък“, за да покажем, че паметта може да се разтопи толкова бързо колкото и восъка, обясни доц. Карен Мауелян. Именно той е намерил мулажите в стар гардероб в медицинския колеж, в лошо състояние.

"Те бяха със сплескани носове, с пожълтели бинтове отстрани, със счупени кутии. Много от тях не ставаха за гледане. Първите мулажи са изработени в края на 19 в. в Париж и те заменят старите гравюри и картини. Едно време са обучавали студентите първо с нарисувани картини и с гравюри. След това възниква това изкуство, което вече е забравено, последните са изработени около 50-те години на миналия век. В цяла Европа са по-малко от 20 тези колекции. Най-голямата е в Париж, в клиниката-майка на дерматологията на цяла Европа в Сен Луи. Единствената друга мулажна сбирка в  България е в "Александровска" болница. За нейната история знаем малко повече, тя е от 20-те години на миналия век, но за тази  за съжаление следите се губят", обясни доц. Мануелян. 

Близо 3 месеца са били необходими за реставратора Цвета Воденичарова да възстанови мулажите до автентичния им вид. Тя посочи, че восъкът, от който са направени е изключително качествен и вече почти не може да се намери подобен. "Не е истина, че човешка ръка ги е правила без компютри, без изкуствен интелект, без 3D опции. Някои от тях имаше нужда да бъдат изградени наново", посочи тя. 

Това е третият музей, който откриваме в рамките на 6 месеца, посочи ректорът на университета проф. Христо Бозов. "След Музея на химията и Музея на педагогиката. Музеят на медицината има едно специфично значение, защото той е един от малкото музеи в България, свързан с медицината. Ние имаме амбицията да направим един музей, който ще бъде от полза и на гражданите на Бургас. Ще събираме и артефакти, за да обогатим и колекцията на музея, а също така и каквото колегите от лечебните заведения ни предоставят като стара техника, която е останала, но има различна художествена и научна стойност, ние също ще отворим и ще разширим пространството, в което ще е музеят. То вече е предвидено - на приземния етаж", допълни той. 

Част от студентите също са помагали при организацията на експозицията. Сред тях е и Екатерина Лалева, която учи медицина и вече е в 5-ти курс. "Това, което ми направи впечатление е, че има много заболявания, които вече са изчезнали, които вече ги няма в света, благодарение на различни причини. Ние можем да ги видим как са изглеждали, какво точно са представлявали. Едно е да ги видим на снимка и е друго да ги видим в триизмерен модел", обясни тя. 

Експозицията може да бъде разгледана във фоайето на Медицинския факултет. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Недостиг на джипита и медицински сестри отчитат в Бургас

По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник.  Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..

публикувано на 07.04.25 в 16:00

Бургас отличи медици за работата им с деца по повод Световния ден на здравето

В Бургас бяха отличени лекари и медицински специалисти, работещи по общинските програми, насочени към детското здраве. Поводът е Световният ден на здравето и здравния работник.  Ресорният зам.-кмет Михаил Ненов подчерта при откриването на церемонията, че всеки един от наградените е допринесъл по един или друг начин да се реализират..

публикувано на 07.04.25 в 14:01

Отличават бургаски медици, работещи по общински програми за превенция на детското здраве

По повод Световния ден на здравето и здравния работник, който отбелязваме днес, ще бъдат отличени изявени медицински специалисти, които работят по общинските програми в Бургас, свързани с превенция на детското здраве.  Събитието ще започне в 12:30 часа в залата на Центъра за съвременно изкуство и библиотека, посочват от общината.  Деца от музикалните..

публикувано на 07.04.25 в 10:40

Само трима са общопрактикуващите лекари в община Болярово

Само трима са общопрактикуващите лекари в 20-те населени места на община Болярово, а стоматолозите са двама, посочват от администрацията.  На 7 април се отбелязва Международния ден на здравето. В навечерието му медицинските специалисти в крайграничната община засадиха бреза - символ на любовта към живота.  Брезата беше  засадена във вече..

публикувано на 07.04.25 в 08:10

Забраниха детски великденски обеци заради здравни рискове

Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците и..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

Д-р Радка Замова е тазгодишният носител на наградата "Хипократ" в Ямбол

Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно се връчва по повод 7 април – Световния ден на здравето и Деня на здравните работници в България. Наградата на името на Анка Александрова е присъдена на Марияна Илиева – медицинска сестра в отделението..

публикувано на 04.04.25 в 11:00

Болницата в Сливен спешно търси кръводарители група 0(-) отрицателна

МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни отделения, и са в тежко състояние, уточняват от здравното заведение.  Директорът на болницата д-р Васислав Петров уточни за БНР, защо спешно се търсят кръводарители с група нула отрицателна:..

публикувано на 03.04.25 в 12:36