Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пилотно в Бургас: Телемедицина в действие /ВИДЕО/

| обновено на 18.04.24 в 15:25

Около 2000 потребители на осем социални услуги в Бургас могат да се консултират със специалисти чрез станция за телемедицина. Това може да става от домовете им чрез таблети и видеовръзка с лекар. Инициативата е на общината и действа пилотно в морския град.

„Здравейте, аз съм д-р Стамен Пишев от ДКЦ 1 и днес ще ви консултирам, може да споделите вашите оплаквания“.

Така започва консултацията за 83-годишната Магда Мамарова с кардиолога д-р Пишев. Той е в ДКЦ 1, тя в сградата на социалния патронаж. Осъществяват видеовръзка чрез таблет, на който се индикират всички резултати от измереното кръвно налягане, ЕКГ и скрининг за предсърдно мъждене. Помага социален работник.


След съветите на доктора Магда Мамарова сподели:

„Спокойна съм. Чула съм лекар, все едно съм била при специалист. Много е хубава услугата. Много сме доволни въобще от това, което се прави за нас, възрастните хора“

Голяма част от потребителите на тези социални услуги са трудноподвижни или живеят в отдалечени места. Управителят на социалния патронаж Валентина Станкова за иновацията:

„Телемедицината дава страхотна възможност лекарят да отиде в дома на човека, дори и по този модерен начин. Изцяло закупуването на телестанциите, софтуера, оборудването  се финансира от община Бургас. Услугата вече се ползва – от начало хората бяха по-плахи, но стават все по-смели, сами ни търсят“.


На разположение на потребителите са 45 лекари от различни специалности в ДКЦ 1 – кардиолози, невролози, ендокринолози, пулмолози, гастроентеролози и др.

„По всяко време можем да реагираме, в рамките на работния ден. Имаме предварително изготвен план-график, по който осъществяваме планови консултации, но при нужда можем да реагираме и незабавно и да проведем консултация“, обясни д-р Пишев.


Вижте видео на консултацията: 


Репортаж чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 14:40