Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще финансират ремонта на пътя Царево - Малко Търново

Концепция за основен ремонт на пътя Царево - Малко Търново и мерки за облагородяване на туристически обекти ще бъде подложена на гласуване в интернет. До 20 април всички заинтересовани ще имат възможност да се запознаят с нея и да попълнят кратка онлайн анкета, чрез която да я подкрепят или да направят коментари или възражения. Получаването на подкрепа е едно от задължителните условия концепцията да бъде одобрена за финансиране.

Идеята е подобряване на транспортната свързаност в региона. Водещ партньор в разработването на концепцията е Агенция „Пътна инфраструктура“ със сътрудничеството на Община Царево. Идеята е да се ремонтират 58 км от второкласния път Царево - Малко Търново. Трасето е основна връзка, откъдето преминава основният трафик от Южното Черноморие към Република Турция и е в много лошо състояние, посочи Лидия Шилова, главен експерт от Агенция пътна инфраструктура.

"В рамките на основния ремонт ние ще изпълним пътя с габарит Г9, който съответства точно на второкласен път, ще се подобри състоянието на пътната настилка, ще се възстановят технико-експлоатационние качества на пътното съоръжение, ще се подобри и отводняването, което в момента е почти нефункциониращо", каза Лилия Шилова. 


Освен инвестиции в пътна инфраструктура, в концепцията са включени и целенасочени мерки за облагородяване и развитие на туристически обекти.

Кметовете на Царево и Малко Търново Марин Киров и Илиян Янчев останаха изненадани след срещата по обсъждането на концепцията. Причината, че от една страна държавата е поела ангажимент за ремонта на пътя Царево – Малко Търново и почти има изпълнител, но явно ремонта е под въпрос, за да се търси подсигуряване на финансиране от друго място.

"Изненада е новината, че всъщност няма финансиране за пътя Царево Малко Търново, за който почти има вече избран изпълнител и ние тепърва чрез тези интегрирани териториални инвестиции ще се опитаме да кандидатстваме и да подсигурим финансиране", каза кметът Марин Киров. 

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как незрящите у нас ще се ориентират при приемането на еврото?

Незрящите хора у нас ще се ориентират по специална матрица при въвеждането на еврото.  Това обясни пред БНР Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България. Има разлика в размера на банкнотите в лева и евро и матрицата ще улеснява разпознаването им. Разработен е и макет с отвори на монетите. Разликата в дължините на някои от..

публикувано на 18.08.25 в 12:00

ИАРА на среща в Малта: Предстои да се изгради у нас демонстрационен център за аквакултури

На работна среща в Малта са обсъдени основните приоритети в Програмата за морско дело и рибарство, която е за периода до 2027 година. Това каза за БНР Бургас изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев, след срещата в морската държава.  Специален акцент в разговорите в Ла Валета, между зам.-министъра Стефан Бурджев и ресорният министър на..

публикувано на 18.08.25 в 11:10

Половин милион туристи са посетили остров "Св. Анастасия" за последните 11 години

Около половин милион туристи са посетили остров „Св. Анастасия“ за 11-те години от съществуването на комплекса там. На Успение Богородично островът празнува, както и храмът, разположен на късчето земя край Бургас. Поради силното вълнение на морето и вятъра, обаче, тържествената програма за днес е отменена, съобщиха във Фейсбук страницата си от..

публикувано на 15.08.25 в 10:00

Експерт: Цените на бензина остават сравнително ниски, въпреки липсата на биоетанол

Вероятност от фалити на малки бензиностанции поради липса на добавката биоетанол. Това прогнозира Росинка Бъчварова от сдружението на малките търговци на горива. От март месец тази година има задължителна директива, че бензина в Европейския съюз трябва да съдържа поне 10% от специфичната добавка. Тя се произвежда от житни култури, което е и една..

публикувано на 13.08.25 в 13:31

Андрей Велчев: Магазин за хората - прекрасна мярка, ако бъде ефективно употребена

Четири организации през зимата призоваваха за бойкот на големите търговски вериги и настояваха за промени в ценообразуването, наличието на български продукти в търговските обекти и апелираха потребителите да избират малките квартални магазинчета.Сега управляващите предлагат промени от една страна - в закон, с който да се регулират българските..

публикувано на 12.08.25 в 14:00
Архив

Бойко Синапов: Таван на надценката за всички храни, внос - само при нужда

100% от месото, млечните продукти, зеленчуците, предлагани в големите търговски вериги у нас да са българско производство. За това настояват производители. Асоциация "Обединени български животновъди“ ще защитава и искането си за таван на търговските надценки на всички храни. Към момента това не е залегнало в законопроекта за веригата на доставки..

публикувано на 11.08.25 в 08:20

Тройно се вдига началната цена за обезщетение при отчуждаване на земеделски земи

Тройно се вдига началната цена за обезщетение при отчуждаване на земеделски земи. Новите цени са определени с министерско постановление за промени в наредбата за реда за определяне на цени на частни имоти, които държавата иска за свои нужди. С промените в наредбата на практика, при отчуждаване от страна на държавата на определен имот, който е..

публикувано на 10.08.25 в 11:30