Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кариерно изложение 8.0 - с поглед в бъдещето"

| обновено на 22.04.24 в 10:42

Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) представиха свои проекти, в областта на високите технологии, по време на кариерен форум в Бургас. Той се проведе за втора поредна година по инициатива на Стопанския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и неговия филиал в морския град. Кариерното изложение е с поглед в бъдещето.

Възможностите пред учениците и бъдещите студенти, които искат да се развиват в областта на високите технологии е една от целите на този форум в Бургас. Причината е, че в рамките на три дни се провеждат срещи с представители на бизнеса от различни сектори. Една от тези IT компании представи Любомир Ангелов:



„От много години сме партньори на СУ. Привличаме млади хора с добро заплащане и с работа, която е свързана с високите технологии.“


Друга компания, с тенденция към разкриване на офис и в Бургас предоставя възможност за стаж и развитие:




„Аз съм Светозара Йовчева. Нашата фирма има стажантска програма, която стартира тази година и е ежегодна. Има обучителна част, която е 1 месец.“ 

Без изненада на свой щанд присъства с възможностите да кариерно развитие и териториалната дирекция на Националната агенция за приходите. Христо Узунов сподели:


„Учениците, които идваха при нас ни питаха най-често какви са възможности за стаж и за работа в НАП. Това е и най-бързо развиващата се администрация, затова е и вс поглед към бъдещето.“

Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации очаква също ново попълнение тази година. За специалностите, които привличат учениците разказва Николай Деспотов, ученик в 11 клас:




„Нашите специалности са три - приложно програмиране, програмиране на роботи и програмиране на изкуствен интелект.“

За около 20 дни ученици от Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) са направили и модел на умна къща, която има соларни панели, захранващи сензори - например за дъжд. Така автоматично се затварят отворените прозорци и външни врати, обясни Иван Цангалов, също единайсетокласник.


Именно Гимназията за компютърно програмиране и иновации е основен партньор на форума, който се организира за втора поредна година по инициатива на Стопанския факултет и филиала на Софийския университет в Бургас, който също представи и своите програмите за обучение през новата учебна година. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00

Търсят се доброволци за второто издание на Фестивала на роботиката FIRST LEGO League в Бургас

На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...

публикувано на 10.02.25 в 13:17

Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..

публикувано на 10.02.25 в 08:48

Платформа на бургаски ученици помага при подготовката за матурите

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата –  www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин.  Izpita е създадена от възпитаниците на..

публикувано на 08.02.25 в 13:00