Двадесет и две национални програми с общ бюджет от 230 963 400 лв. за развитие на образованието одобри правителството. Две от тях са нови - „Безопасност на движението по пътищата“ и „Без агресия за сигурна образователна среда“ .
Първата е на стойност 4 300 000 лв. и има за цел формиране и развитие на компетентността за отговорно поведение на децата и учениците, свързани с безопасността на движението по пътищата. Това ще стане чрез подкрепа на обучението, изграждане на площадки за неговото провеждане, използване на интерактивно приложение за пътна безопасност, както и осигуряване на транспортни средства за превоз на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Предвижда се и имате възможност да бъдат в схеми за превоз за включване и електрически автобуси.
Новата национална програма за превенция на агресията и тормоза е с бюджет от 500 000 лв. и е продължение на дейностите, изпълнявани миналата година по модул „Училище без агресия за сигурна училищна среда“ на НП „Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците“. Мерките, насочени към създава сигурна образователна среда без агресия, ще обхванат по-голям брой училища и ще съобрази и детските градини.
В националната програма за провеждане на национално стандартизирано външно оценяване са включени дейности, свързани с подготовка за участие на училищата в международното изследване на PISA 2025.
Подобряването на компетентността на учениците, учителите и ръководените екипи по отношение на киберсигурността и безопасното в интернет е нов момент в за осигуряване на използване на информационни и комуникационни технологии в системата на системата на предучилищното и училищното образование. По нея е предвидено също и устройство за четене на ученици с дислексия, дисграфия и дискалкулия.
В НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ ще бъдат включени дейности за кариерно ориентиране и използване на центровете за подкрепа за личностно развитие и училищата, оборудване и предоставяне на консумативи и материали, спомагащи за кариерното ориентиране, и създаване на информационни и методически ресурси за кариерното ориентиране и изтичане.
Националната програма „Иновации в действие“ тази година е с акцент върху училищата, включва нови учебни предмети и интердисциплинарни модули.
Нови модули има в програмите „България - образователни маршрути“, „Професионално образование и обучение“ и „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“. В дейностите по първата ще се включват българските неделни училища в страната, подпомагани от МОН и българските държавни училища в чужбина, по второто представяне на постиженията на учениците в състезания по професии, а по третата – преодоляването на професионалния хроничен стрес на педагогическите специалисти.
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас провеждат допълнителни практики в реална работна среда по проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се реализира от Министерството на образованието и науката. Основната му цел е да подпомогне адаптацията на професионалното образование към нуждите на..
Младежките омбудсмани на Бургас съвместно с общинските дирекция "Образование и младежки политики" и Международния младежки център /ММЦ/ организират специална среща за председатели и активни членове на ученически съвети. Събитието ще се състои днес (4 декември) от 13.30 до 16.30 часа в ММЦ в бургаския комплекс „Меден рудник“. Инициативата има за цел да..
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете..
Бургаският филиал и Стопанският факултет на Софийския университет получиха наградата на Алма Матер - "Знак за качество", в категория „Значима иновация“, съобщиха от висшето учебно заведение. Призът бе връчен за осигуряване на качествено нов тип образователен модел с фокус върху изграждането на устойчиви връзки „училище-университет-бизнес“. Той се..
Обновена е сградата на ОУ „Антон Страшимиров“. Тази година школото има и 50-годишен юбилей. П одобрен е микроклиматът в резултат на положената топлоизолация по покриви и фасади, подменена е отоплителната инсталация и е изградена фотоволтаична инсталация за производство на ел. енергия за собствено потребление. Обособени са изцяло нови..
Десетокласниците Георги Макрев и Александър Стилов са отличени за разработките си на исторически теми в ХХХІІ издание на конкурса на Национален клуб (НК) „Родолюбие“. Наградите си те получиха в „Двора на кирилицата“ в Плиска на тържествената церемония. През тази година темата на конкурса е „Българските земи – люлка на европейската цивилизация..
Дирекцията на Природен парк „Странджа” провежда информационна кампания, посветена на Международната нощ на прилепите. Експерти посетиха четвъртокласници от СУ „Добри Чинтулов”-Бургас. Атрактивната презентация за тайнствения живот на тези малко познати, но много полезни бозайници направи директорът на ДПП „Странджа” инж. Румяна Цвяткова. Учениците..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас провеждат допълнителни практики в реална работна среда по проект „Модернизиране на..
Бургаският филиал и Стопанският факултет на Софийския университет получиха наградата на Алма Матер - "Знак за качество", в категория „Значима иновация“,..
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от..