На всяка минута полигонът за борба с градушките в Сливенска област край село Коньово е изстрелвал по две ракети, но въпреки това градоносният облак удари селата Караново, Брястово, Баня, Червенаково и град Шивачево. Това съобщи началникът на ракетната площадка Даниела Мушкова. Днес в пострадалите села правят оглед на щетите, като на повечето места площите с различни насаждения за унищожени изцяло.
Облачната система, която премина над региона на Сливен и унищожи реколтата е била дълга 18 километра и е достигала височина 10 километра, каза пред БНР Даниела Мушкова, от противоградната защита.
"По този масив само ние изстреляхме около 130 изделия, което е равносилно на всяка минута ние сме изстрелвали по две ракети. На всеки 30 секунди ние сме стреляли с ракети. Това е огромна площ, която няма как да бъде овладяна и от нея да вали дъжд. Ние направихме всичко възможно, за да можем да намалим щетите, защото при нас целта е или да се извали под формата на дъжд, или този град да вали заедно с дъжда, за да намали силата на ударите по растенията. А обследванията те първа ще се направят и се надявам да не е толкова черна картинката.
Основен виновник за тази природна стихия се сочи глобалното затопляне.
"Всички култури, които се развиват обикновено през май, сега са развити от средата на април. Това означава твърде високи температури. Възможността за развитие на такава купесто-дъждовна облачност изисква да има такива високи температури, за да има това силно вертикално издигане на въздушните маси, което осигурява сега на земята температурата е сравнително ниска, но този топъл въздух, който е през целия април, създава условия за такива вертикални издигания на въздуха и да достига до 10 километра височина, което предполага да е около 0 градуса на два километра и половина, и от там нататък целият този облак е в зоната на отрицателните температури. Такива области не са характерни за април! Май наистина ще ставаме свидетели все по-често на такива процеси."
Експертът коментира още, че противоградните мрежи, които се залагат по овощните растения в този случай не помагат, заради падналата ледена маса, която на места е достигала до няколко сантиметра. Със и без мрежа близо 1000 декара лозя край село Баня са начупени от градушката. Желязко Милев, управител на масива, коментира създалата се ситуация.
"Просто ние не се надяваме на никаква реколта, за съжаление. При този силен и интензивен валеж, всичко е напълно унищожено. Оттук нататък ние започваме пръскане, защото трябва да помогнем на лозята да се възстанови поне за следващата реколта, за следващата година. Нашите разходи продължават."
Срещам и един млад земеделец – Мариян ….. Неговите насаждения са рози, картофи, сладка царевица, лозя и други. Вчера е започнал розобера, но днес всички растения са на земята. Гледката е тъжна, макар все още да се носи аромат на роза дамасцена.
"Има тук-там някоя розичка отгоре и така е, розовата кампания приключи още преди да е започнала тази година, за съжаление. Лошото е, че аз съм млад земеделец, който иска да се развива, а това бедствие ме връща три години назад. И просто убива всякакъв стимул на младите хора да работят."
Тук отново излиза и въпросът за застраховките.
"Не знаем какви точно са условията на застрахователя, но е сигурно, че събития преди 1 май, не подлежат на обезщетение. Това е, каквото трябва да се отрегулира. Ще направим законодателни промени, ще се свържем с нашите депутати."
Така или иначе въпросът със застраховките по всичко личи, че няма да се реши в най-скоро време. Но дано следващия парламент има куража да застане до земеделците и техните интереси, за да можем да ядем български плодове и зеленчуци, а не вносни.
Много по-високо потребление на ток по време на тези коледни празници в сравнение с миналата година отчитат от Електроенергийния системен оператор. Това съобщи за "Хоризонт" изпълнителният директор на електропреносната ни компания Ангелин Цачев: "На Бъдни вечер имаме над 10% по-високо потребление. На Коледа потреблението е с около 18% по-високо и на..
До Нова година ще приключи ремонтът на т.нар „Магарешки площад“ в Созопол. Това каза кметът на морската община Тихомир Янакиев. Мястото се превръща в един много добър парк в новата част на Созопол, посочи градоначалникът: "Там бяха подменени изцяло настилките, беше монтирана поливна инсталация, нови кошчета, пейки, перголи, места за игра на децата,..
След преход през пролива Дрейк българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" се очаква да пристигне на остров Ливингстън. В експедицията участва и музикалният редактор от програма "Хоризонт" Марина Великова, която разказа: "Времето е спокойно, както казват, но вълните са големи. В Дрейк никога не е тихо! Това е мястото, където се..
Акции за почистването на два от плажовете по Южното Черноморие организират неправителствени организации днес и утре (28-и и 29 декември). Инициативата е под мотото „Чистата Коледа“ и се провежда за седма поредна година – разказа един от съорганизаторите, Никола Бобчев. Почистването ще се проведе на плаж Аркутино (28 декември) и в град..
До 31 декември е срокът, в който работещите могат да поискат от работодателите си така нареченото прехвърляне за 2025 година на неизползвания платен годишен отпуск от 2024 година. За целта те подават молба за отлагането му. Съгласно Кодекса на труда има двегодишна давност на отпуските, и ако те не се използват в този срок, се губят. От КНСБ алармират,..
Феерия от цветове, изящество и артистизъм поднесоха малките възпитаници на ДГ „Калина Малина“, ДГ „Яна Лъскова“ и ДГ „Моряче“ в Несебър на благотворителния концерт под надслов „Край елхата“. Той се състоя в Артиум център в Несебър. Проявата бе в името на благородна кауза, а събраните средства от спектакъла са в размер на 1700 лв. Акцията бе за дете в..
И тази година на Йордановден на куражлиите ще бъде дадена възможност да се преборят с бурните и ледени води на Черно море и да извадят Светия кръст., съобщават от Община Бургас. Самият ритуал по спасяване на Светия Кръст символизира кръщаването на водата и напомня за това, че Исус Христос е бил кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител...
Акции за почистването на два от плажовете по Южното Черноморие организират неправителствени организации днес и утре (28-и и 29 декември). Инициативата..
В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват..
Феерия от цветове, изящество и артистизъм поднесоха малките възпитаници на ДГ „Калина Малина“, ДГ „Яна Лъскова“ и ДГ „Моряче“ в Несебър на..