Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великден е! Христос воскресе!

Днес е най – големият християнски празник - Възкресението на Исус Христос, символ на победата над смъртта и обещанието за вечен живот.

Възкресение Христово отразява в най-пълен вид християнската догма, а именно – вярата във възкресението на праведниците в един по-хубав свят. На този празник християнската религия чества връщането на Исус Христос към живота на третия ден, след като е разпънат на кръста и погребан. Жените мироноски откриват празния гроб, а Христос се явява на Мария Магдалина и на апостолите.

Вярващите се поздравяват с думите “Христос воскресе!” и отговорът е “Воистину воскресе!".

Първият ден на Великден винаги носи в себе си неделния благодатен покой, последван от празничния понеделник на Светлата седмица и завършващ със Светлия вторник. В тези дни се разгръща цялата дълбочина на великденското послание.

Великденската трапеза е богата на символи и вкусове - от сладките козуначени плетеници, преплетени като символ на семейната любов и вярата, до печеното агнешко, което носи духа на празника във всяко домакинство. Агнешкото е символ на невинното и чистото и е първото месо, което може да се яде, като така се слага край на Великденските пости.

Според народната традиция в украсата за празника се включват червени и бели яйца. Приготвят се по няколко великденски обредни хляба - един се нарича за къщата и се раздава на Великден на членовете на семейството, други се даряват на кумове и на роднини.

На празника деца и възрастни се сборват с червени яйца, като гледат чие ще излезе победител. Вярва се, че този, на когото яйцето се окаже борец, ще бъде най-здрав през годината.

Според народната традиция Великден символизира възкръсването на природата за нов живот, победата на пролетта над зимата.

Имен ден на Великден празнуват Велико, Величко, Велика, Величка, Велин, Велина, Велко, Велка.

Великден не е просто поредният християнски празник; той е време за размисъл, обновление и общност. Всяка традиция и обичай носи със себе си посланието на любов, надежда и вяра в по-добро бъдеще. 

Нека този Великден донесе светлина и радост във всеки дом, обединявайки сърца в обща молитва за мир и благоденствие.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Ремонтни дейности ограничават движението по АМ „Тракия“ в участъци край Ямбол

Ремонт на настилката ще ограничи движението в платното за София по автомагистрала „Тракия“ между 284-ия и 294-ия километър. Трафикът ще преминава само в изпреварващата лента. Дейностите ще се извършват на 10 октомври , в часовия диапазон от 8:00 до 18:00 часа. В този период преминаването в активната и аварийната ленти ще бъде поетапно ограничено...

публикувано на 09.10.25 в 17:30

Общинска комисия извършва огледи на засегнатите сгради в „Елените“

Комисия от община Несебър в най-кратки срокове трябва да установи броя на засегнатите имоти общинска собственост, както и засегнатите жилищни сгради и самостоятелни обекти в тях на територията на Свети Влас и ваканционно селище „Елените“. Това стана ясно днес от свикана от кмета на Несебър Николай Димитров среща на комисията. След извършване..

обновено на 09.10.25 в 17:11
в.с. „Елените“ - 09.10.2025 г.

Тежката техника продължава да разчиства на "Елените"

Във ваканционно селище „Елените“ тежката техника е на терен и продължава разчистването на  наслоената кал, глина, както и всичко останало, завлечено от двете приливните вълни, залели ниската част на селището в застоеното дере. Част от отнесените коли са стигнали и до морето. На места нахлулата вода в жилища и магазини е била с височина около 1,5..

публикувано на 09.10.25 в 17:04

Предлагат на МС да одобри разходи от над 90 млн. лв. заради щетите от наводненията

Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане предлага на МС да одобри разходи от над 90 милиона лева за преодоляване на щетите от бедствията и наводненията в страната. Предвидените в държавния бюджет средства за това са 130 милиона лева за тази година.  Над 5 милиона лева са предназначени за пострадалата от наводнения община Царево..

публикувано на 09.10.25 в 16:19

Граждански протест в Бургас срещу насилието над деца

Граждански протест под мотото „Гласът на народа срещу насилието над деца“ ще има на 11 октомври.  Събитието е организирано от Гражданската платформа "Ние не мълчим" в подкрепа на каузата за по-строга защита на децата и за реакция от институциите след сигнала за тормоз в детска градина „Радост“ в Каблешково. Протестът започва на площад „Тройката“ в..

публикувано на 09.10.25 в 13:00

Проверяват дали енергийната инфраструктура в "Елените" може да работи след наводненията

Министерството на енергетиката изпраща в курортно селище "Елените" експерти, които да изследват на място дали може да работи енергийната преносна инфраструктура след наводненията. Това потвърди министър Жечо Станков. Възстановителните работи в "Елените" продължават и днес Припомняме, че там към момента е спряно електроподаването и..

публикувано на 09.10.25 в 11:30
Община Царево

Комисия от МОСВ обследва наводнените терени в Царево по искане на кмета Марин Киров

Поройните дъждове от 3 октомври не са нанесли щети по новоизграденото мостово съоръжение в Царево. Това съобщиха от общинската администрация. По данни от извършените огледи са били констатирани единствено отмиване на обратния насип на крилата и подравняване на конструкцията на тротоарите. От Община Царево уточняват, че са получили финансиране за..

публикувано на 09.10.25 в 10:40