На палатка, с кемпер или каравана, почивката сред природа става все по-предпочитана от българите. Затова и в Бургас преди дни се проведе първото фестивално изложение „Explore the world“, на който се събраха любителите на този вид почивка.
Николай Филипов е от една от големите фирми, които предлагат възможността за наема на кемпери и каравани.
"Ние се занимаваме с този бизнес от 5 години и имаме изключително пъстра палитра от клиенти - и мъже, и жени, и по-млади, и по-възрастни, най-различни - чужденци, българи. Изключително е шарена. Кемперът не е начин да изкараш евтина почивка. Имаш вариант да бъде наистина много евтино, тоест, ако си организираш, така че да бъде така бюджетно решение. Но в същото време тук може да си изкараш изключително луксозно. Примерно този кемпер, в който сега сме, е изключително луксозен модел, който е много, много добре направен.
Ковид просто промени мисленето на всички. Заради ковид страшно много хора решиха да опитат нещо различно, защото ни затвориха. Спомняте си какво беше - хотелите не работеха, не можехме да ходим. Много хора опитаха, на голяма част от тях им хареса. След това те довериха приятелите си, децата им са много щастливи и нещата просто избухнаха. Първите години 99% от хората бяха нови, за първи път идваха. Сега вече, това ни е петият сезон, имаме може би около 30% от хората които са рекъринг, които идват отново, отново и отново. Голяма част от тях си купиха кемпери и каравани и нещата се разширяват главоломно", разказа Филипов.
Това потвърждава и Любомир Мишленков. Той е представител на друг шоурум за къщи на колела и всичко за тяхното оборудване. Според него, водещо при избора на ваканция с кемпер или каравана, е връзката с природата.
"Начините за общуване с природата, за битуване в нея са различни Това е един от начините, които се предлагат - с кемпери или каравана. Бих го препоръчал на всички - просто трябва да опитат хората. Под слънцето си, навън си и това ти доставя удоволствие. И също така си независим, няма сгради, няма няма асфалт, няма бетон. Излизайки, стъпваш директно на земята, ходиш бос, автономен си, имаш си ток, хладилник. Имаш всичко необходимо да преживееш седмица или 10 дни", разказа Мишленков.
Експертите обръщат внимание, че и старите и новите кемпери имат всичко необходимо за почивка - легла за спане, баня, тоалетна, кухня, хладилник. В по-новите обаче, нещата вече са по-луксозни и може да има климатизация , вентилация, телевизори, сателити, а батериите издържат повече.
"Но това може да се направи и на по-старите кемпери, въпрос на лична организация и на това какво искате да имате докато си почивате."
Кристалина и Кирил са младо семейство, което последните години е избрало да почива на къмпинги, близо до природата. Те го предпочитат и след като се е появил техния наследник.
"Живяхме около 6-7 години в София и оттам тръгна цялата работа, тъй като покрай София има изключително много красиви и готини места за къмпингуване. Можем да бъдем благодарни, всъщност, тъй като наистина тази случка с този вирус, всъщност позволи на хората да разберат, че има и друг живот. Не е само зад бетона, не е само в градовете, а също така и към природата. И да, оттогава, наистина, доста по-голям интерес има и хората се разчупиха и почнаха да търсят варианти как да се забавляват извън града.
Аз лично, когато съм в природата, то си научено доказано, човек отделя хормона на щастие - серотонин и допамин. И въобще, всичките му жизнени функции в природата се нормализират. Аз се чувствам спокоен, безгрижен...
Да, съгласен съм, не е лесно да се сглоби цяло оборудване, но за един-двама, с приятели - става за буквално 15-20 минути", сподели Кирил.
Според Кристалина, много хора вече търсят контакта с природата, дори и само, за да усетят босите си ходила върху тревата. Двамата живеят отскоро в Бургас, а от няколко месеца са стартирали свой собствен бизнес, чрез който предлагат къмпинг оборудване и популяризират туризма като начин на живот.
"Животът ни завъртя - учене, деца, работа. И буквално преди три месеца решихме, че е време вече да се заемем с този стартъп, тъй като го мислим от години."
"Оттам произлиза и нашата идея за бизнеса, тъй като искаме да спестим главоболието на много хора да мислят къде да складират това оборудване, пък дали ще го ползват, колко пъти ще го ползват. Да пробват с нас един вид марка и да разберат, дали това е тяхната марка."
"Тръгнахме с палатките и основната концепция се разви към палатките, семейните приключения. Също така и самостоятелни, тоест трекинг, за двама, за фестивали, за приятели. Изцяло се опитваме да покрием тази част от къмпингуването сред природата."
А ако не сте пробвали ваканция на палатка, каравана или кемпер, може би това лято е времето, в което да опитате.
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви..