Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов за случая с болница "Сърце и мозък":

Рецепта, видима само в една аптека, лишава пациента от терапия

Това по смисъла на закона е отпускане без рецепта. Изпълнителната агенция по лекарствата го санкционира във всички останали аптеки

| обновено на 14.05.24 в 11:11
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Снимка: БТА

Насочването на пациент с рецепта, видима само в една аптека, го лишава от достъп до терапия. Това заяви в интервю за БНР – Бургас председателят на Българския фармацевтичен съюз магистър-фармацевт Димитър Маринов. Той коментира случая, при който бургаската болница „Сърце и мозък“ изписа пациент с електронна рецепта, която може да бъде видяна и, съответно, изпълнена единствено във вътрешната ѝ аптека.

"Това, което те наричат „електронна рецепта“ и е вътрешна, само за тяхната вътреболнична система, и няма нищо общо с националната система за електронни рецепти, това по смисъла на нормативната уредба въобще не е електронна рецепта" - посочи Маринов и уточни, че по смисъла на закона в случая има предписване на терапия без рецепта, за което се предвижда санкция.

"Дали е извършено нарушение ще кажат компетентните органи, но за мен не е редно, защото пациентът определено – както Вие описвате във Вашия сигнал – няма достъп до терапия. Те обясняват, че по този начин, по който са работили, бързо са давали възможност на пациента да получи терапията. Напротив – те го насочват единствено в аптека, в която може да бъде прочетено това, което те наричат „рецепта“. Това не е рецепта. Не остава никаква следа, никакъв електронен запис в Националната здравно-информационна система. Никой не може да разбере нито кога какво е предписано, нито кога какво е отпуснато.
И тук възникват при мен следните въпроси – след като това не е рецепта, срещу каква рецепта са отпуснати тези лекарствени продукти или се отпускат в тази аптека? Това по смисъла на закона е отпускане без рецепта и това (подлежи на - бел. ред.) тежка санкция. Изпълнителната агенция по лекарствата го санкционира във всички останали аптеки. Вероятно ще бъде санкционирано и в тази аптека", каза Маринов.

По повод заменената в болницата терапия на пациента с аналози на друга компания председателят на БФС напомни, че лекарят е компетентният специалист, който има правото да вземе такова решение, за което носи и отговорността.

"Парадоксално е, но в България предписването е по международно непатентно наименование. Следващата точка (в нормативния текст - бел. ред.) разрешава предписване по търговско наименование, при което в аптеката са длъжни да отпуснат точно предписаното търговско наименование. Огромна част от предписанията в България са точно по втората алинея, тоест по изключението, което се допуска в закона. Какви са причините да се предписват определени търговски наименования и да не се дава възможност на пациента бързо и лесно да достъпи терапия, когато в аптеката няма или липсва конкретната търговска марка – това са вече неща, които не бих искал да коментирам, но всички се досещаме. Защо се предписват точно определени лекарствени продукти на точно определена компания преимуществено в определени заведения или от определени лекари също не бих искал да коментирам, но нещата са не особено чисти", посочи той.

Той даде пример за по-добър ред, приет в много страни от ЕС. Там е разрешена така наречената "генерична замяна". Тоест лекарят назначава терапията, а в аптеката пациентът може да избере измежду всички налични алтернативи, тоест между различните търговски продукти.

"Това е наша отдавнашна борба този ред да бъде въведен и в България - каза председателят на БФС. - Тогава пациентите много по-лесно ще имат достъп до терапия. Тук говорим не само, че някои лекарства липсват или трудно се намират, но понякога и предписаната терапия е доста по-скъпа от друга налична много по-евтина в аптеките. Когато предписанието е по търговско наименование, в аптеката нямат право да правят генерична замяна, пациентът ще трябва да закупи много по-скъпа терапия, въпреки че в аптеката има налична доста по-евтина, понякога в пъти по-евтина терапия, която в никакъв начин не отстъпва по качество, ефективност, ефикасност."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Новата сграда на областната болница в Ямбол

Още 11,5 млн лева гласува Министерският съвет за Ямболската болница

Парична вноска в размер на 11 580 940,00 лева гласува  Министерският съвет за  „Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Пантелеймон" в Ямбол. Така се увеличаване капиталът на търговското дружество и на акционерното участие на държавата в капитала. Средствата ще се разходват за индексиране на цената на договора от 2021 г.; допълнителни..

публикувано на 23.12.24 в 15:46
снимката е илюстративна

"Българската Коледа" дава шанс на Митко от Бургас да получава хормон на растежа

Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни житейски изпитания. Митко е роден с наследствено заболяване  - мускулна дистрофия . Заболяването е нелечимо и за да води нормален живот, той е на непрекъсната терапия. Мускулната дистрофия..

обновено на 23.12.24 в 11:11

Превенцията на бъбречни заболявания е важна за ранно откритие и лечение

12-годишната Елза Дадурян от Бургас се нуждае от спешна трансплантация на бъбрек. Момичето е пациент на Диализен център „Нефролайф“- единственият център в Бургас, който провежда диализа за деца, където от около месец преминава през процедури.  Специалистите са оптимисти относно нейната реакция към лечението, като тя понася добре процедурите и е в..

публикувано на 20.12.24 в 16:21
УМБАЛ Бургас

Медицинският център на УМБАЛ Бургас осигурява детски кабинет през всички празнични дни

Предстоят почивни дни, през които може да се наложи търсенето на медицинска помощ. УМБАЛ Бургас информира жителите и гостите на града с пожелание да не им се налага да се възползват от тези съвети.    - В празнични и неработни дни, както и нощем, личният лекар трябва да осигури заместник. Повечето лични лекари сключват договори с медицински заведения,..

публикувано на 20.12.24 в 15:45

Смарт гривна ще следи състоянието на самотните възрастни в Бургас

Домашен социален патронаж Бургас въвежда от началото на 2025 г. иновативната дигитална здравно-социална услуга – „телеасистенция“ или „дигитален асистент“. Новата услуга ще надгради телемедицинските услуги, които Община Бургас предлага на възрастните, болни и самотни хора от 2 години. Дигиталният асистент представлява всъщност „умна гривна“, която ще..

публикувано на 17.12.24 в 16:46

Разпродадоха за часове календара с недоносените бебета на УМБАЛ Бургас

За броени часове бе разпродаден първия тираж на благотворителния календар на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас. Със средствата ще бъде закупена лампа за фототерапия, която се използва за лечение на физиологична жълтеница. Такава развива всяко второ новородено. Календарът се отпечатва за пети път. Кампанията подкрепи бургаският народен..

публикувано на 17.12.24 в 13:48

БАБХ започва засилени проверки по празниците

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки в страната по повод предстоящите празници Коледа и Нова година, в периода до 1 януари 2025 година.   Те обхващат ще обекти за производство и търговия на едро и дребно, заведения за обществено хранене, пазари и борси, коледни базари, както и такива в търговски центрове,..

публикувано на 17.12.24 в 11:10