Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов за случая с болница "Сърце и мозък":

Рецепта, видима само в една аптека, лишава пациента от терапия

Това по смисъла на закона е отпускане без рецепта. Изпълнителната агенция по лекарствата го санкционира във всички останали аптеки

| обновено на 14.05.24 в 11:11
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Снимка: БТА

Насочването на пациент с рецепта, видима само в една аптека, го лишава от достъп до терапия. Това заяви в интервю за БНР – Бургас председателят на Българския фармацевтичен съюз магистър-фармацевт Димитър Маринов. Той коментира случая, при който бургаската болница „Сърце и мозък“ изписа пациент с електронна рецепта, която може да бъде видяна и, съответно, изпълнена единствено във вътрешната ѝ аптека.

"Това, което те наричат „електронна рецепта“ и е вътрешна, само за тяхната вътреболнична система, и няма нищо общо с националната система за електронни рецепти, това по смисъла на нормативната уредба въобще не е електронна рецепта" - посочи Маринов и уточни, че по смисъла на закона в случая има предписване на терапия без рецепта, за което се предвижда санкция.

"Дали е извършено нарушение ще кажат компетентните органи, но за мен не е редно, защото пациентът определено – както Вие описвате във Вашия сигнал – няма достъп до терапия. Те обясняват, че по този начин, по който са работили, бързо са давали възможност на пациента да получи терапията. Напротив – те го насочват единствено в аптека, в която може да бъде прочетено това, което те наричат „рецепта“. Това не е рецепта. Не остава никаква следа, никакъв електронен запис в Националната здравно-информационна система. Никой не може да разбере нито кога какво е предписано, нито кога какво е отпуснато.
И тук възникват при мен следните въпроси – след като това не е рецепта, срещу каква рецепта са отпуснати тези лекарствени продукти или се отпускат в тази аптека? Това по смисъла на закона е отпускане без рецепта и това (подлежи на - бел. ред.) тежка санкция. Изпълнителната агенция по лекарствата го санкционира във всички останали аптеки. Вероятно ще бъде санкционирано и в тази аптека", каза Маринов.

По повод заменената в болницата терапия на пациента с аналози на друга компания председателят на БФС напомни, че лекарят е компетентният специалист, който има правото да вземе такова решение, за което носи и отговорността.

"Парадоксално е, но в България предписването е по международно непатентно наименование. Следващата точка (в нормативния текст - бел. ред.) разрешава предписване по търговско наименование, при което в аптеката са длъжни да отпуснат точно предписаното търговско наименование. Огромна част от предписанията в България са точно по втората алинея, тоест по изключението, което се допуска в закона. Какви са причините да се предписват определени търговски наименования и да не се дава възможност на пациента бързо и лесно да достъпи терапия, когато в аптеката няма или липсва конкретната търговска марка – това са вече неща, които не бих искал да коментирам, но всички се досещаме. Защо се предписват точно определени лекарствени продукти на точно определена компания преимуществено в определени заведения или от определени лекари също не бих искал да коментирам, но нещата са не особено чисти", посочи той.

Той даде пример за по-добър ред, приет в много страни от ЕС. Там е разрешена така наречената "генерична замяна". Тоест лекарят назначава терапията, а в аптеката пациентът може да избере измежду всички налични алтернативи, тоест между различните търговски продукти.

"Това е наша отдавнашна борба този ред да бъде въведен и в България - каза председателят на БФС. - Тогава пациентите много по-лесно ще имат достъп до терапия. Тук говорим не само, че някои лекарства липсват или трудно се намират, но понякога и предписаната терапия е доста по-скъпа от друга налична много по-евтина в аптеките. Когато предписанието е по търговско наименование, в аптеката нямат право да правят генерична замяна, пациентът ще трябва да закупи много по-скъпа терапия, въпреки че в аптеката има налична доста по-евтина, понякога в пъти по-евтина терапия, която в никакъв начин не отстъпва по качество, ефективност, ефикасност."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Безплатни очни скрининги в Бургас в Световната седмица на глаукомата

Кампания с безплатен скрининг за глаукома организират в Бургас, от 10-и до 14-и март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която се провежда всяка година по инициатива на Световната глаукомна асоциация (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA). Скринингите ще се извършват в МЦ „Оксиком“ с напълно автоматичната..

публикувано на 21.02.25 в 10:30

Откриха нов ангиографски център към УМБАЛ-Бургас

Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от Министерството на здравеопазването, а 300 хил. лева е съфинансирането от страна на болницата. През новия сектор са преминали 150 пациенти. Апаратурата е от съвсем ново поколение, подчерта директорът на..

публикувано на 20.02.25 в 16:48
снимката е илюстративна

За денонощие 37 души са минали през ортопедията на УМБАЛ Бургас

37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия Андреева. 14-ет от пострадалите са със счупени долни крайници, останалите  23 на горните крайници. В сравнение с дните, в които нямаше снеговалеж случаите са нараснали почти тройно, отчитат от..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37