Архитектурният проект на сградата на бъдещия Факултет по фармация ще бъде представен на 22 май от 11:00 ч. в аулата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров”, съобщават от лечебното заведение.
„Архитектурното бюро, което спечели обществената поръчка за изготвяне на проекта, ще го презентира пред Академичния състав на университета. Каним фармацевтите и всички желаещи също да присъстват, за да можем след това да дадем зелена светлина на процедурата по неговото създаване”, каза ректорът проф. д-р Христо Бозов, дм.
Сградата на Факултета по фармация ще се намира между корпус „Mедицински науки” и общежитие N3. Тя ще е на 5 етажа, с 13 000 m² разгъната застроена площ. В нея ще има учебни зали, лаборатории, аптека, симулационен център, а в отделно крило - библиотека.
„В лабораториите ще се синтезират различни лекарствени продукти, а аптеката ще е и база за част от обучението на студентите по фармация. В едно от крилата ще бъде позиционирана голяма библиотека, чийто книжен фонд ще бъде дигитализиран. Тя ще използва най-модерните технологии, за да могат студентите от целия университет да се радват на една от най-иновативните библиотеки в Европа”, допълни проф. Бозов. В сградата ще се намира и симулационен център за студентите по медицина и здравни грижи. А на първия етаж ще има нов модерен студентски център.
„Мислим за изграждане на ботаническа градина, защото за обучението на студентите по фармация са необходими различни лечебни растения и билки. Тя ще бъде отворена и за гражданите, и гостите на университета от Бургас и страната”, поясни проф. Бозов.
Изготвянето на архитектурния проект, който ще бъде презентиран, е финансиран от Министерството на образованието и науката с отпуснати целеви средства. От университета се надяват през следващата година да бъдат гласувани средства и за самия строеж. Техният размер ще стане ясен, след като техническият проект бъде одобрен и се направи количествено-стойностна сметка.
„За строежа ще разчитаме на подкрепа от държавата, от Община Бургас и от частни дарители, защото това ще бъде една много ценна придобивка за града. Освен обучението на студенти по фармация и запълването на недостига на фармацевти в аптеките, това ще допринесе за отварянето на нови, сред които и денонощни. Недостигът на последните е голям проблем в Бургас и в цялата област, особено през летния сезон”, заяви проф. Бозов.
Намеренията на ръководството на университета са Факултетът по фармация да приема по около 50 студенти на година, които ще се обучават за магистър-фармацевти. Приемът ще става с изпити по биология и химия.
„Разбира се, първо трябва да преминем през всички процедури, които включват: оценяване от Националната агенция по оценяване и акредитация, положително становище от Министерския съвет и накрая от Народното събрание. Предстоят ни важни стъпки, затова се надяваме на подкрепа от цялата бургаска общественост и от всички институции”, призова проф. Бозов.
90 ученици от сливенски училища избраха да бъдат неЗависими чрез спорта. Инициативата се реализира в партньорство между Главна дирекция "Национална полиция“ и Съюза на пивоварите в България, в рамките на която се провеждат кампании срещу зависимостите сред децата под 18-годишна възраст под наслов "Спортът е по-добрият начин децата да..
Един различен училищен празник. Така се нарича инициативата на ОУ „Васил Априлов“ в Бургас по повод 66-годишнината от създаването на образователната институция. Организаторите са младежите от ученическия съвет. Родители, учители и деца ще се включат в празника, който ще се проведе днес от 9 часа и ще продължи през целия ден...
Директорът на Търговската гимназия в Бургас и дългогодишен общественик Павел Чепов бе отличен в категорията „Учител или училище“ в рамките на националната инициатива „Рицар на книгата“, организирана от Асоциация „Българска книга“. Церемонията се състоя в литературен клуб „Перото“ в София по повод Международния ден на книгата и авторското право...
Проектът CARBOAEROSOL, ръководен от доц. д-р Елена Христова от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), с партньорството на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ , бе награден днес от председателя на ИС на Фонд “ Научни изследвания “, като проект с изключително висока научна стойност и реализация. Целта му бе да..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се отличи по време на тестовото състезание с водородно задвижвани автомобили Hydrogen Grand Prix, което се проведе в София. Надпреварата е част от подготовката за националния финал, който ще се състои в Бургас на 31 май. Състезанието цели да насърчи интереса на младежите към иновативни и..
По-добри условията на труд и заплащане в учебните заведения са договорени в анекса на Колективния трудов договор в сферата на образованието, който бе подписан от кмета Димитър Николов и представители на учителските синдикати в Бургас, съобщават от общината. Според новия документ индивидуалните основни работни заплати на педагогическите..
Около 400 са децата, които посещават неделното училище в бургаския храм „Св. Николай Чудотворец“ в ж.к. „Меден рудник“ . Това посочи отец Емилиан, свещеник в църковния комплекс, който е единственият по рода си в страната. Защо на децата е нужна подготовка по „Вероизповедание“? По какъв начин става тяхното обучение? „Към всеки..
Директорът на Търговската гимназия в Бургас и дългогодишен общественик Павел Чепов бе отличен в категорията „Учител или училище“ в рамките на националната..
Проектът CARBOAEROSOL, ръководен от доц. д-р Елена Христова от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), с партньорството на Бургаския..
Един различен училищен празник. Така се нарича инициативата на ОУ „Васил Априлов“ в Бургас по повод 66-годишнината от създаването на..