Сметосъбирането и паркирането бяха водещите теми по време на традиционната среща с туристическия бранш в Созопол. Сред предложенията на хората бяха ограничаването на по-високите тежкотоварни автомобили в стария град, както и обособяването на градска тоалетна. Друго предложение беше да се следи повече и да се налагат глоби на нарушителите, които не изхвърлят правилно отпадъците си.
По време на срещата хората посочиха най-натоварените точки за паркиране в Созопол. Част от тях дори бяха категорични, че ще е по-добре старата част на града да бъде ограничена за автомобили:
"Кръстовището на "Черно море" - там от лявата страна на това кръстовище има паркирани автомобили, които изключително много затрудняват видимостта. Половин час съм чакала, за да свия наляво. Нямаше полицай, който да регулира там движението. Не се ли предвижда таксиметровите автомобили да бъдат преместени от другата страна - там, където си бяха преди. Имаше видимост на това кръстовище. Или пък да се паркират успоредно на тротоара, за да не затрудняват толкова много тази видимост."
"Черно море" е изобщо най-големият проблем в целия град. "Черно море" е тапата, там трябва да има наистина полицай".
"Ние сме наясно, че тези хора, които идват не искат да гледат боклуци в града, а пък в същото време ги произвеждаме. След като ги произвеждаме тези боклуци, ще си носим отговорността. Ако на всичките ни раздадат по два казана - да ни дадат и да минават да ги събират, както преди беше."
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев обясни, че се обмисля част от подземните контейнери да бъдат премахнати. "Например до бившата стара поликлиника в стария град - тези контейнери. Също място, което обмисляме е премахването на контейнерите в центъра на града, до пощата. Това са двете места, които според мен и според екипа ни би трябвало да се махнат и в района на хората да се раздадат индивидуални казани", обясни той.
Записи от монтираните видеокамери, в близост до подземните контейнери показват, че те не се ползват правилно. Кметът посочи като пример, че в един от тях е намерен дори и 80-литров бойлер.
Той допълни, че от три години се работи по проект за изграждане на компостираща и сепарираща инсталация на депото за битови отпадъци между селата Равадиново и Атия. "До около година ние това ще го направим и ще съумеем да обезпечим може би около 40 % - 50 % намаление на приема на отпадък в депото. До година и половина се надявам и инсталацията за пиролизно оползотворяване на отпадъка да заработи", допълни кметът.
В момента се провежда и информационна кампания сред собствениците на ресторанти в Созопол, свързана с локалните сметища около контейнерите за подземно депониране на отпадъци. "Как, защо и кога ще минава автомобилът и по какъв начин. Все още не сме обходили всички, защото са сезонни обекти и не са всички хора тук", допълни зам.-кметът Андрей Николов.
Друга идея, която се обмисля е изграждането на подземен паркинг на мястото на бъдещата автогара в града. Това обаче зависи от доклада на археолозите, които в момента проучват района.
Очаквайте подробности!
В боляровското село Мамарчево започна изграждането на социален комплекс, в който жени с интелектуални проблеми от цялата страна, ще бъдат настанени в среда, близка до семейната. Средствата за изграждането на жилищата са осигурени по плана за възстановяване и устойчивост. Строителството на комплекса вече започна, като по план трябва да приключи до..
Областното пътно управление – Ямбол ремонтира най-опасния участък между селата Воден и Малко Шарково, съобщават от община Болярово. Ремонтните дейности започнаха след заявената готовност за протест от жители на седем села в община Болярово, недоволни от дългогодишното лошо състояние на третокласния републикански път. По информация на кмета на..
В събота, 22 ноември облачността ще е променлива, по-значителна над северните райони, а след обяд и над югоизточните, където на места ще превали дъжд, сочи прогнозата на НИМХ. В западната част от Дунавската равнина ще се задържи мъгливо. Ще продължи да духа умерен, в Източна България и на север от планините и временно силен южен вятър. След обяд в..
На 22 ноември възпоменаваме свети апостол Филимон и свети Михаил воин, българин. Светият апостол Филимон и съпругата му Апфия живеели в Кол о са, древен град в Царство Фригия в Мала Азия (днес в Турция ). След като приели кръщение от светия апостол Павел, те превърнали дома си в молитвен дом, където всички колосяни вярващи в Христос се събирали за..
Планът на Доналд Тръмп за Украйна зависи от развитието на военните действия. Това заяви в Бургас вицепремиерът Атанас Зафиров и уточни: "Искрено се надявам да сработи. Честно казано съм песимист, че украинската страна ще приеме точно този тип условия на този етап. Остава надеждата, че въпросът ще бъде разрешен по възможно най-бързия и..
Близо 50 служители на НОИ в Бургас протестираха, за по-високи заплати, пред сградата на институцията. Те настояват освен за 20% увеличение на трудовите им възнаграждения и за отпадане на статута „държавен служител“. 157 са щатните служители на НОИ в Бургас. 90% от тях имат статут на „държавен служител“, според който те не плащат осигуровки, но не..
Започна изграждането на временен път - брод, който ще възстанови транспортната свързаност между селата Кости, Бродилово и Българи и общинския център Царево, съобщи Агенция "Пътна инфраструктура". Припомняме, че поради обилните валежи в началото на октомври, мостът на река Изгревска по път II-99 Царево–Малко Търново беше компрометиран. С цел гарантира..
Дискусия на тема „България - активен партньор в европейската стратегия за сигурно и устойчиво Черно море“ ще се проведе в Бургас днес...
Близо 50 служители на НОИ в Бургас протестираха, за по-високи заплати, пред сградата на институцията. Те настояват освен за 20% увеличение на трудовите..
Планът на Доналд Тръмп за Украйна зависи от развитието на военните действия. Това заяви в Бургас вицепремиерът Атанас Зафиров и уточни:..