Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на РИМ - Бургас

Милен Николов: Очакваме хиляди посетители в Нощта на музеите в Бургас

Подготвили сме много впечатляващи изложби, които ще гостуват до края на лятото

| обновено на 18.05.24 в 11:02



Копието на Панагюрското златно съкровище гостува на Археологическия музей в Бургас по повод на Нощта на музеите. Инициативата се провежда днес в хиляди музеи и галерии в десетки европейски страни. 

Ценната изложба ще остане до 30 август, като сме предвидили и още интересни изложби във всяка едно от експозициите на музея, разказа в студиото на БНР – Бургас Милен Николов, директор на РИМ – Бургас.  

„Единственото музейно копие на Панагюрското съкровище, което е цялостен аналог на оригинала, е изработено от чисто 23-каратово злато и е собственост на Националния исторически музей – София. Състои се от девет златни предмета с общо тегло малко над 6 килограма и съдържа ритони, кани-ритони, амфори и една фиала. Датировката му е около края на IV и началото на III в. пр. Хр. То ще бъде допълнено с още една изложба „Рисувана керамика от Аполония – Созопол“. Така към златните съдове за вино добавяме и керемични съдове , в която са пиели от напитката и се получава нещо много любопитно. И още една, трета изложба има в зала „Трезор“ и тя е също много интересна и представя домонетни и монетни парични форми през вековете.“

За опазването на ценните експонати в зала „Трезор“ са взети всички необходими мерки, като в Нощта на музеите ще има и жива полицейска охрана.  


В Етнографския музей посетителите ще могат да разгледат изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя е част от едноименен проект на Регионален исторически музей - Бургас, одобрен и финансиран от Министерство на културата. Чрез снимки, документи, предмети и експонати от фонда на музея е разказана историята на града в периода 1930 – 1945 година, както и личната история на самия д-р Магърдич Мелконян.

„Очакваме хиляди посетители, които до полунощ да посетят и четирите експозиции. Своеобразното начало ще е в 18:30 часа, в двора на Етнографския музеи с концерт на Бургаския духов оркестър под ръководството на диригент Атанас Камиларов. Те се включват традиционно и придават празничност и тържественост на събитието“, добави Милен Николов.

Малко по – късно той ще направи кулинарна демонстрация в Етнокухнята на музея. Той ще сготви свинско с лапад, зелен лук и гьозум по стара котленска рецепта.


В Историческия музей гостува изложбата „Елате да живеем за нашите деца“ на Национален музей на образованието.  Снимковият материал в изложбата обхваща периода от първите публикации по темата за предучилищното образование от Възраждането и проследява пътя на развитие до днес. Музейният разказ дава информация за световните педагози Фридрих Фьобел, Уилям Килпатрик, Мария Монтесори, Овид Декроли и техните постижения за усъвършенстването на детските предучилищни заведения. Представени са и видни български дейци като Драган Цанков, Никола Живков, проф. Шишманов, Пенка Касабова и други, които също оказват важна роля за предучилищното възпитание у нас.

В Природонаучен музей е представена изложбата „Записки по българските орхидеи“. Тя представя записки и рисунки на Любен Домозетски от неговите научни пътешествия из различни райони на България. 

Нощта на музеите в Бургас ще се проведе от 18 ч. до полунощ. Входът и за четирите експозиции е свободен. Това е и началото на летния сезон в Бургаския  музей. 

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Джокович се снима до бургаската библиотека

Сръбският тенисист Новак Джокович публикува в социалните мрежи снимки от посещението си в България. На една от тях наблюдателни забелязаха, че се е снимал до кадър на сградата на Бургаската регионална библиотека „Пейо Яворов“. Паното е част от изложба, която показва в столицата красиви български места. Само за няколко часа постът му има..

публикувано на 19.09.24 в 15:31

Археолози проучиха древното пристанище на крепостта Хрисосотира в Созопол (ОБНОВЕНА)

Множество цели и фрагментирани амфори и желязна котва откриха археолози при подводната експедиция на Националния исторически музей. Тя се е провела през първата половина на месец септември в западната част на Созополския залив. Работил е екип от 5 водолази, в 4 обособени зони в южната и югозападна акватория на полуостров..

публикувано на 18.09.24 в 15:10

"Наръчник за оцеляване на младия учител" 2 на Томас Гаро за учители, ученици и родители

Четири години ни делят от излизането на "Наръчник на младия учител" от Томас Гаро, а ето че в навечерието на новата учебна година четем втората част на книгата. Той е вече на 34 години и започва десетата си година като преподавател в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" в Бургас. По професия е проектант, а..

публикувано на 13.09.24 в 15:56

В Малко Търново провеждат "Фестивал на обредния хляб в Странджа"

„Фестивал на обредния хляб в Странджа“ се провежда  в Малко Търново. Той се организира за първи път и е посветен на обредите и традициите, свързани с хляба на нашите предци. Проявата ще е два дни, петък и събота, 13 и 14 септември и се организира от Община Малко Търново и местния Исторически музей „Ал. Фол“. Ще има изложение и..

публикувано на 13.09.24 в 10:30

Приключиха археологическите разкопки в Русокастро за тази година

Приключиха разкопките на крепостта Русокастро за настоящият археологически сезон, съобщиха от Регионалния исторически музей в Бургас.  Археолозите проучваха северозападната крепостна стена, при което откриха важни нови факти за фортификацията на средновековния град. Оказва се, че строителите на стената са използвали материковата скала, като са я..

публикувано на 11.09.24 в 12:19

Над 250 корабни модела на исторически и съвременни плавателни съдове в европейска надпревара в Бургас

От модели на действителни исторически кораби, на над хиляда години, до по-съвременни плавателни копия и съдове от Втората световна война се включват в 15-то издание на европейското първенство по корабомоделизъм в Бургас. Рекорден брой участници  от 10 страни с над 250 модела ще се състезават за големите отличия. Събитието се открива днес от 18.00..

обновено на 10.09.24 в 14:39

Хеликоптерът Ми-2 може да бъде разгледан отблизо в Авиомузея в Бургас

Месец септември в Авиомузей - Бургас е посветен на един специален експонат – хеликоптера Ми-2.  Неговият първи полет е осъществен на 22 септември 1961 г. Ми-2 е първият съветски хеликоптер с два газотурбинни двигателя. Той е произвеждан в СССР и Русия през периода 1965 – 1992 г. като за това време от заводите излизат над 5250 машини.  Явявайки се..

публикувано на 10.09.24 в 10:18