Копието на Панагюрското златно съкровище гостува на Археологическия музей в Бургас по повод на Нощта на музеите. Инициативата се провежда днес в хиляди музеи и галерии в десетки европейски страни.
Ценната изложба ще остане до 30 август, като сме предвидили и още интересни изложби във всяка едно от експозициите на музея, разказа в студиото на БНР – Бургас Милен Николов, директор на РИМ – Бургас.
„Единственото музейно копие на Панагюрското съкровище, което е цялостен аналог на оригинала, е изработено от чисто 23-каратово злато и е собственост на Националния исторически музей – София. Състои се от девет златни предмета с общо тегло малко над 6 килограма и съдържа ритони, кани-ритони, амфори и една фиала. Датировката му е около края на IV и началото на III в. пр. Хр. То ще бъде допълнено с още една изложба „Рисувана керамика от Аполония – Созопол“. Така към златните съдове за вино добавяме и керемични съдове , в която са пиели от напитката и се получава нещо много любопитно. И още една, трета изложба има в зала „Трезор“ и тя е също много интересна и представя домонетни и монетни парични форми през вековете.“
За опазването на ценните експонати в зала „Трезор“ са взети всички необходими мерки, като в Нощта на музеите ще има и жива полицейска охрана.
В Етнографския музей посетителите ще могат да разгледат изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя е част от едноименен проект на Регионален исторически музей - Бургас, одобрен и финансиран от Министерство на културата. Чрез снимки, документи, предмети и експонати от фонда на музея е разказана историята на града в периода 1930 – 1945 година, както и личната история на самия д-р Магърдич Мелконян.
„Очакваме хиляди посетители, които до полунощ да посетят и четирите експозиции. Своеобразното начало ще е в 18:30 часа, в двора на Етнографския музеи с концерт на Бургаския духов оркестър под ръководството на диригент Атанас Камиларов. Те се включват традиционно и придават празничност и тържественост на събитието“, добави Милен Николов.
Малко по – късно той ще направи кулинарна демонстрация в Етнокухнята на музея. Той ще сготви свинско с лапад, зелен лук и гьозум по стара котленска рецепта.
В Историческия музей гостува изложбата „Елате да живеем за нашите деца“ на Национален музей на образованието. Снимковият материал в изложбата обхваща периода от първите публикации по темата за предучилищното образование от Възраждането и проследява пътя на развитие до днес. Музейният разказ дава информация за световните педагози Фридрих Фьобел, Уилям Килпатрик, Мария Монтесори, Овид Декроли и техните постижения за усъвършенстването на детските предучилищни заведения. Представени са и видни български дейци като Драган Цанков, Никола Живков, проф. Шишманов, Пенка Касабова и други, които също оказват важна роля за предучилищното възпитание у нас.
В Природонаучен музей е представена изложбата „Записки по българските орхидеи“. Тя представя записки и рисунки на Любен Домозетски от неговите научни пътешествия из различни райони на България.
Нощта на музеите в Бургас ще се проведе от 18 ч. до полунощ. Входът и за четирите експозиции е свободен. Това е и началото на летния сезон в Бургаския музей.
повече може да чуете в звуковия файл:Бургас отново е домакин на най-мащабния световен фестивал за LEGO роботика. На 12 април в Международния конгресен център ще се проведе състезанието от сезон DIVE с участници от 18 населени места, включително Тараклия (Молдова). Събитието включва състезания с роботи, презентации на проекти, демонстрации, форум за опазване на океаните и вечерен хепънинг..
През 1961 година Юрий Гагарин излита в Космоса и прави първата обиколка около Земята. Полетът остава в историята на човечеството като първото изстрелване на човек в Космоса, а датата 12 април се превръща в Международен ден на космонавтиката и авиацията . Авиомузеят на Летище Бургас ще отбележи празника с интересна програма...
Министрите на туризма Мирослав Боршош и на земеделието и храните Георги Тахов се очаква да открият днес 16-тото международно състезание на вината от сорта Совиньон блан, което тази година ще се проведе в Бургас. Конкурсът е затворено за външни посетители събитие и се следи от ценители и колекционери от цял свят. В тазгодишното издание ще се включат..
28 обекта по Южното Черноморие са подробно описани и картографирани от водолазите от сдружение "Приятели на морето- Бургас". Инициатор е д-р Стефан Миринчев. Картата включва обекти за гмуркане от Несебър до Резово. Според д-р Миринчев това е трудоемко начинание, което си заслужава, защото досега у нас не е правено. Сред местата са феноменът..
Магичното шоу "Отвъд реалността" гостува в Бургас днес. Носителят на множество награди, сред които и купата "Мистър Сенко", Starboy Ayvon ще представи на публиката едни от най-впечатляващите илюзии в света. Жена и десетки предмети ще полетят на няколко метра във въздуха, зрителите ще видят най-бързата телепортация и, разбира се, жена ще бъде..
Панталоните с широки крачоли придобиха популярност сред мъжете и жените в Европа и Северна Америка в средата на 70-те години на миналия век. Тогава те обикновено се изработваха от деним, памук и сатенен полиестер. Потребителите ги комбинираха с кубински обувки с ток, сабо или ботуши Челси. Известни звезди помогнаха за популяризирането на тези панталони,..
Министрите на туризма Мирослав Боршош и на земеделието и храните Георги Тахов се очаква да открият днес 16-тото международно състезание на вината от..
28 обекта по Южното Черноморие са подробно описани и картографирани от водолазите от сдружение "Приятели на морето- Бургас". Инициатор е д-р Стефан..
Бургас отново е домакин на най-мащабния световен фестивал за LEGO роботика. На 12 април в Международния конгресен център ще се проведе състезанието от..