Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През това лято:

Центърът по подводна археология продължава с проучванията на пристанището на Созопол

Археолозите ще работят и край Несебър и Китен

Център за подводна археология започна новият археологически сезон в акваторията на о. Св. Св. Кирик и Юлита, Созопол. Проучванията там се провеждат за трета година, защото пристанището там е многослоен археологически обект с материали от историческите периоди и залети от морето праисторически селища от ранна бронзова и късно халколитна епохи. Мястото е добило днешния си облик след реализацията на няколко големи строителни проекта през 20 век, каза директорът на Центъра д-р Найден Прахов: 

"Тук е натрупан много богат пласт архефакти още от създаването на Аполония Понтика до ден днешен. Открити са и две праисторически селища, които ние също проучваме. Едното е от трето хилядолетие преди Христа, а другото е от пето хилядолетие преди Христа. И двете са много добре запазени, с много артефакти и запазени конструкции на сградите. Проучванията тук са по проект финансиран от Министерството на културата. Повечето обекти не са на голяма дълбочина - на 4 -5 метра е морското дъно, но самият културен пласт е много дебел - близо 5 метра, така че ние правим един изкоп в дъното, което е едно сериозно предизвикателство, техническо и като теренен археологически подход. Не знам в света да има подобен тип проучвания и където сме ги представяли са предизвиквали голям интерес!"  

 

Преди няколко дни, работната площадка на изследователския кораб „Христина“, с който се правят проучванията е посетена от британския историк проф. Бетани Хюз. Тя е известна като водещ на популярното телевизионно предаване "Съкровищата на света", излъчвано по Viasat History и засне нов епизод от поредицата си. Интересът и е провокиран от изключителния подводен археологически комплекс, който се намира на  дъното на созополското пристанище и който екипът на Центъра по подводна археология вече трети пореден сезон проучва. 



Учените от Центъра за подводна археология в Созопол работят и по още подводни обекти, които крият много интересни артефакти. Планирано е недеструктивно проучване на Северното Черноморие, което все още представлява "бяло петно" на българската археологическа карта, но крие огромен потенциал. Продължава и проучването на потънал кораб в южния залив на Китен, като и на потъналата част на древна Месамбрия. 

Според д-р Прахов тепърва ще бъдат правени много археологически открития в Черно море, което е изпълнено с добре запазени образци от древността до днес. Покачването на морското ниво след последния ледников период и високият интензитет на седиментация, която покрива и опазва обектите, превръщат Черно море в съкровищница за световната подводна археология. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27

Палеофест ще се проведе в Бургас следващия уикенд

От 28 до 30 юни Бургас става център на палеонтологията в България. Националният природонаучен музей при БАН, Регионалният исторически музей в Бургас и Община Бургас са организаторите на първия по рода си научен фестивал – ПАЛЕОФЕСТ.  Това събитие ще запознае широката публика с чудесата на палеонтологичната наука и най-новите открития със световно..

публикувано на 23.06.24 в 12:37

Велизара Карайотова, която не си поставя граници в модата

15-годишната Велизара Карайотова от Бургас спечели първо място на състезанието „Ревю в кутия“. В проекта на Асоциацията на българските модни дизайнери се включиха 150 ученици и студенти от цялата страна. Велизара е най-малката участничка в конкурса. Именно поради тази причина, наградата която спечели - участие в курс по моден дизайн в..

обновено на 23.06.24 в 11:08
архив

Канят на Яньовден в странджанското село Стоилово

По стара традиция и тази година ще бъде отбелязан Еньовден в Странджа. В региона празникът се нарича Яньовден. Програмата ще е в два дни - 23 и 24 юни и ще се проведе в местността „Чадъра“ над село Стоилово, съобщи Мария Патронова, ръководител на дирекция „Култура, образование и спорт":  "Програмата ще започне в неделя, 23 юни от..

обновено на 23.06.24 в 06:56