Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да отглеждаш зеленчуци с вкуса от детството на село

Снимка: Даниела Костова

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика, лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци?  За да потърси отговори на тези въпроси, кореспондентът ни Даниела Костова посети ямболското село Ханово. 
На гости на сме на Ива и Георги, тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са избрали родното село на Георги –Ханово за да създадат своята зеленчукова градина, такава каквато трябва да бъде според техните разбирания.
В Дания се занимават с коренно различни неща. Той е професионален шеф-готвач в ресторанти със звезди "Мишлен", а нейната професия е ландшафтен архитект. Резкият завой направили първо от любопитство, второ – с голям ентусиазъм и трето, но не на последно място: "С идеята да направим някаква промяна, да мислим извън кутията", обяснява Георги.


В момента градината им е три декара, а  до скоро тук  е била ливада. "Навсякъде около нас беше поляна със смесени треви, която в началото просто окосихме. Сложихме кашон навсякъде, който се разгражда, а съответно тревите под него също се разграждат и стават на храна за микроорганизмите. Отгоре сме насипали 15 см компост и слама за пътеките. Разчитаме да отглеждаме здрава почва и оттам нататък растенията да имат добър имунитет"
"Отглеждат сезонни зеленчуци по технология, щадяща почвата - без оран, копане, обработки, фрезоване. За пестициди и химични торове и дума пък не може да става. казва Ива. "Сеем само нехибридни, стари сортове, които да ни напомнят на вкуса от детството на село. Дълго търсихме и правихме подбор на семена за домати, пипер, краставици....
  

Има ли регенеративното земеделие бъдеще в нашата страна, където торенето и пръскането са сред най-популярните операции.
 "Моето лично мнение е, че до четири-пет години това ще стане преобладаващата част земеделие", казва Георги. "Когато виждаш резултатите, виждаш и смисъла. От една страна за природата и за нас, хората, от друга – добивът, вкусовите и хранителни качества са по-добри спрямо това да се обработва земята по конвенционален начин", добавя Ива. 
Двамата  се включват и в инициативата на община Тунджа „На гости на Тунджа". В тяхната градина ще идват групи деца на различна възраст. Вратите на фермата им са най-широко отворени за най-малките. За тях са подготвили и опитно поле, в което децата да засаждат семенца с помощта им. Чакат ги и много изненади, игри и забавления.
Чуйте повече в репортажа.
Снимки: Даниела Костова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят част от платното по бул. "Стефан Стамболов" в събота

Частично се затваря платното за движение на превозни средства и част от тротоара на бул. "Стефан Стамболов" в събота, 5 юли от 6 до 10 часа.  Ограничението е в района на Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника. Причината за въвеждане на ограничението е извършване на товаро-разтоварни дейности.

публикувано на 04.07.25 в 17:00

Нови 100 електрически колела стават част от велосистемата в Бургас

Към системата за споделено ползване на електрически велосипеди в Бургас се добавят нови 100 колелета, съобщи кметът Димитър Николов чрез публикация в социалните мрежи. Така общинският велопарк ще разполага с общо 225 електрически велосипеда. Новите колела в момента се сглобяват и поетапно се включват към електронната платформа за наемане. След това..

публикувано на 04.07.25 в 16:00

Над четири хиляди малки шаранчета ще бъдат пуснати в Мандренското езеро

За поредна година, по инициативата на СНЦ „Приятели на морето – Бургас”, ще се проведе акция за зарибяване на езерото Мандра край Бургас.  На 9 юли над четири хиляди малки шаранчета ще бъдат пуснати във водите на водоема.  Инициативата ще се осъществи за поредна година с участието на доброволци от сдружението и под контрола на Изпълнителната..

публикувано на 04.07.25 в 15:10

До 10 дни приключват ремонтите в центъра на Поморие

До 10 дни трябва да приключат ремонтните дейности в централна градска част в Поморие, съобщи кметът Иван Алексиев. Те са във връзка с ВиК реконструкцията, включваща подмяна на канализацията и водопровода, и изграждане на нова дъждовна канализация.  Има известно забавяне на проекта, но в момента се извършва асфалтиране на последното каре улици,..

обновено на 04.07.25 в 13:18

Забраниха движението на тротинетки и велосипеди по тротоарите в Поморие

Община Поморие въвежда по-строги мерки за контрол върху движението на електрически превозни средства и велосипеди по пешеходните зони в центъра на града. Въпреки забрана, действаща от 2023 г., тротоарите продължават да се използват от водачи на електрически тротинетки, скутери и велосипеди, включително от малолетни и непълнолетни. Кметът Иван..

публикувано на 03.07.25 в 18:00

Въвеждат частично бедствено положение заради поредната водна криза в Стралджа

Пред поредната водна криза са изправени хиляди жители на община Стралджа. Очаква се да бъде обявено частично бедствено положение. Липса на достатъчно водни количества и амортизирана до крайност водопроводна мрежа се причина за пресъхналите чешми в общината. Днес 13 от 22 -те населени места водоподаването е нарушено, уточни зам.-кметът на общината..

публикувано на 03.07.25 в 13:30
Снимката е илюстративна, архив.

С въвеждането на буферната зона е напълно възможно да изчезнат миризмите на нефт към града

Напълно възможно е с въвеждането на 35-километровата буферна зона, да се избегнат неприятните миризми на нефтени продукти към града. Това каза директорът на „Морска администрация„ Бургас кап. Живко Петров. Според него, тъй като рафинерията не работи с руски нефт, заради санкциите свързани с войната в Украйна, танкерите превозват различни..

публикувано на 03.07.25 в 12:29