В навечерието на 24 май ви срещаме с наследници на Поп Георги Стоянов. Родолюбецът е дарил своя къща, за бъде основано първото българско училище и църква в Бургас. Негова инициатива е обособяването на площада "Св. Св. Кирил и Методий". Именно там се срещаме със семейство Пренерови, които са потомци на Поп Георги Стоянов.
Семейство Пренерови живеят със спомена и историята за пра-дядото на малкия Виктор и на баща му Светозар.
С Виктор, Светозар и Татяна се срещнахме на именития бургаски площад, кръстен на Солунските братя. Заедно с храма и училището, инициатор за обособяването им е Поп Георги Стоянов. Светозар Пренеров е негов пра-внук от страната на неговата баба. Той ни разказа историята на дееца:
„Той е роден 1810 година в Звездец, Малко Търново. Завършва гръцко училище. Българско не е имало. След това, той е бил много честен и отговорен човек, го избират да отговаря за финансите на епархията в Созопол, където се замонашва и става поп. Идва в Бургас и създава сдружение, чиято цел е да се изгради българско училище и църква, тъй като до тогава не е имало. Той дарява своята къща, която се е намирала на този площад. В едната стая става килийно училище, в другата – църква. Поп Георги умира малко преди Освобождението на България, не успява да я види освободена…Поп Георги Стоянов е имал четири сина и пет дъщери и въпреки това е дарил своя дом за обособяване на училище, трябва да черпим пример от такива хора.“
Виктор е малкият син на родителите - Светозар и Татяна. Той е ученик в четвърти клас в училището на своя пра-дядо:
„Ами аз знам още от първи клас за поп Георги. След училище се събирахме доста деца на пейката пред училището, развеждах ги до църквата и им показвах паметника на пра-дядо. Те не ми вярваха.“
Виктор вече има план за своя живот – иска да бъде адвокат и да защитава хората, държи на справедливостта. Все още не знае дали ще остане в училището на своя пра-дядо след седми клас, но държи да каже на своите връстници:
„Трябва да се помнят хората, които са вършили добро дело. Да учим и да ги помним като добри хора!“
Тази година е и 155-ата годишнина от основаването на училище „Св. Св. Кирил и Методий.“ Майката на Виктор – Татяна, е начална учителка именно там. Тя е знаела за историята на Поп Георги Стоянов, но въпреки това твърди, че до някъде било късмет, че е имало свободна позиция точно в това учебно заведение:
„Горда съм, че съм тук, и че и аз допринасям към училището. Казах на директорката за това, че наследници учат тук наскоро, при подготовката за училищния вестник, който се издаде по повод 155 години. Буквално ѝ казах в коридора.“
Татяна е избрала да запише Виктор в училището на пра-дядо му заради богатата история, доброто име на учебното заведение и удобната локация.
Бивши и настоящи възпитаници на учебното заведение са голяма част от фамилията Пренерови, сред които и Карина и Валери – племенници на Светозар.
Повече за историята на семейството, на Поп Георги Стоянов, както и за поминъка на родолюбеца, в звуковия файл:
Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община Поморие. Останалите постройки в базата са спасени. Огънят е избухнал по неизяснени към момента причини и е бил овладян от два екипа на пожарната от Поморие и Несебър. Благодарение на бързата реакция..
Военнополицейско учение с международно участие „Отвъд хоризонта 25“ (BEYOND HORIZON 25) се проведе на Учебен полигон „Ново село”. В него участваха военни полицаи от България и осем партньорски държави-членки на НАТО - Канада, Чехия, Испания, Гърция, Италия, Република Северна Македония, Румъния и САЩ, както и от Многонационалната бойна група на НАТО в..
Според друго от решенията от днес, с нови цени ще са услугите в туристически обекти на Община Бургас. Актуализация има на цените на билетите за корабчето до остров "Света Анастасия", както и за входовете на музеите на острова, Ченгене скеле, Акве Калиде, Етнокафенето. Съветниците одобриха и актуализация на заплатите на кметовете и кметските..
Центърът за психично здраве „Проф. д-р Иван Темков“ в Бургас вече е собственост на Общината. Това съобщи кметът Димитър Николов по време на днешната сесия на Общинския съвет. Бюджет 2025 на Община Бургас: Инвестиции в сигурна пътна инфраструктура „Искам да ви информирам, че вече е факт – държавата прехвърли собствеността на Психодиспансера,..
С почти пълно единодушие съветниците в Ямбол приеха бюджета на общината за тази година на днешното си заседание. Над 140 млн. лева ще бъдат разпределени в отделните дейности, като за капиталови разходи са предвидени близо 14 млн. лева . С 32 гласа „За“ 2- „Въздържал се“ и само 2 „против“ бюджетът на Ямбол беше приет. Над 60 и половина млн. лева..
Три традиционни гозби от ромската кухня ще бъдат демонстрирани в етнографската кухня на Бургаския музей на 21, 22 и 23 май. Жени от село Русокастро, добре познати от археологическите проучвания край едноименното средновековно селище, ще покажат тънкости в приготвянето на сезонни ястия. Посетителите ще имат възможност да опитат „рибник без риба“ със..
Община Болярово е на второ място в област Ямбол по прозрачност на предоставяната информация, според оценката на Програма „Достъп до информация“ (ПДИ) за 2024 г. Първо място заема Община Тунджа. Между 1 март и 29 април 2024 г. екип на ПДИ е разгледал и оценил интернет страниците на 560 административни структури в България, включително общини и различни..
Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община..
Бургазлийката Мирослава Коларова има нужда от подкрепа, за да се възстанови от операция на коляното. След усложнения, 5 месеца на изследвания при..
Според друго от решенията от днес, с нови цени ще са услугите в туристически обекти на Община Бургас. Актуализация има на цените на билетите за..