Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наследници на Поп Георги Стоянов учат в СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ (видео)

Родолюбецът е дарил къщата си, за да се изгради най-старото училище в града

| обновено на 24.05.24 в 14:38

В навечерието на 24 май ви срещаме с наследници на Поп Георги Стоянов. Родолюбецът е дарил своя къща, за бъде основано първото българско училище и църква в Бургас. Негова инициатива е обособяването на площада "Св. Св. Кирил и Методий". Именно там се срещаме със семейство Пренерови, които са потомци на Поп Георги Стоянов.

Семейство Пренерови живеят със спомена и историята за пра-дядото на малкия Виктор и на баща му Светозар.


С Виктор, Светозар и Татяна се срещнахме на именития бургаски площад, кръстен на Солунските братя. Заедно с храма и училището, инициатор за обособяването им е Поп Георги Стоянов. Светозар Пренеров е негов пра-внук от страната на неговата баба. Той ни разказа историята на дееца:

„Той е роден 1810 година в Звездец, Малко Търново. Завършва гръцко училище. Българско не е имало. След това, той е бил много честен и отговорен човек, го избират да отговаря за финансите на епархията в Созопол, където се замонашва и става поп. Идва в Бургас и създава сдружение, чиято цел е да се изгради българско училище и църква, тъй като до тогава не е имало. Той дарява своята къща, която се е намирала на този площад. В едната стая става килийно училище, в другата – църква. Поп Георги умира малко преди Освобождението на България, не успява да я види освободена…Поп Георги Стоянов е имал четири сина и пет дъщери и въпреки това е дарил своя дом за обособяване на училище, трябва да черпим пример от такива хора.“


Виктор е малкият син на родителите - Светозар и Татяна. Той е ученик в четвърти клас в училището на своя пра-дядо:

„Ами аз знам още от първи клас за поп Георги. След училище се събирахме доста деца на пейката пред училището, развеждах ги до църквата и им показвах паметника на пра-дядо. Те не ми вярваха.“


Виктор вече има план за своя живот – иска да бъде адвокат и да защитава хората, държи на справедливостта. Все още не знае дали ще остане в училището на своя пра-дядо след седми клас, но държи да каже на своите връстници:

„Трябва да се помнят хората, които са вършили добро дело. Да учим и да ги помним като добри хора!“

Тази година е и 155-ата годишнина от основаването на училище „Св. Св. Кирил и Методий.“ Майката на Виктор – Татяна, е начална учителка именно там. Тя е знаела за историята на Поп Георги Стоянов, но въпреки това твърди, че до някъде било късмет, че е имало свободна позиция точно в това учебно заведение:

„Горда съм, че съм тук, и че и аз допринасям към училището. Казах на директорката за това, че наследници учат тук наскоро, при подготовката за училищния вестник, който се издаде по повод 155 години. Буквално ѝ казах в коридора.“

Татяна е избрала да запише Виктор в училището на пра-дядо му заради богатата история, доброто име на учебното заведение и удобната локация.

Бивши и настоящи възпитаници на учебното заведение са голяма част от фамилията Пренерови, сред които и Карина и Валери – племенници на Светозар.  

Повече за историята на семейството, на Поп Георги Стоянов, както и за поминъка на родолюбеца, в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Болярово: Готови сме за зимата, нямаме затворени пътища и населени места без ток и вода

Болярово е в готовност да посрещне зимата, на територията ѝ няма затворени пътища, нито населени места без ток и вода – съобщи кметът на пограничната община Христо Христов. Доставени са 92 куб. метра пясък. 50 куб. м са в град Болярово, а останалото количество е разпределено по населени места и според заявките им.  Създадена е организация..

публикувано на 27.12.24 в 09:23

Плачевно е състоянието на много сливенски и ямболски храмове

Състоянието на голяма част от храмовете в Ямболската духовна околия, както и и в цялата Сливенска епархия е плачевно, но същевременно продължава изграждането и ремонта на много от църквите, каза митрополит Арсений и допълни, че се надява с помощта на заможни хора и държавата тези Божии домове да бъдат възобновени и да има църковен живот в тях...

публикувано на 27.12.24 в 08:38

24% от българите определят годината като "по-лоша“, за 22% е била "по-добра“

24% от българите определят отминаващата 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване  на"Алфа рисърч". изследването е проведено между 1 и 10 декември сред 1 000 пълнолетни българи. Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..

публикувано на 27.12.24 в 08:29

Общинският съвет в Тунджа решава да поскъпне ли такса смет в 9 села

Общинският съвет в ямболската община Тунджа ще реши дали таксата за битовите отпадъци да поскъпне през 2025 година. Предложението на кмета Станчо Димитров е тя да бъде завишена за физическите лица в 9 села с 1,1 до 3,5 промила. Причината е увеличеният брой на съдовете за битови отпадъци вследствие на по-голямото количество смет и наложилите се от..

публикувано на 27.12.24 в 08:16

Св. Стефан – първият мъченик за Христовата вяра

На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан – първият християнски мъченик. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата..

публикувано на 27.12.24 в 07:47

Проф. Христо Пимпирев: Посрещаме Нова година по няколко пъти, в зависимост от чужденците в базата

В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент. Базата е домакин тази година и на първата гръцка експедиция, както и на учени от Черна гора. Има и по един метеоролог и..

публикувано на 26.12.24 в 15:20

Петър Хубеков: Театрална школа "Талантино" се разраства, подготвяме нови заглавия за догодина

Успешен старт на новия сезон за Театрална школа „Талантино“, много награди от спечелени конкурси и нови заглавия за догодина. Това сподели в един приятелски разговор в БНР Бургас Петър Хубеков. Разговаряйки предварително обаче си даваме сметка, че времето е всичко и нищо, защото е само понятие за време, а по-съществените и важни са хората около..

публикувано на 26.12.24 в 16:30