Община Болярово изпрати поздравителен адрес за 24 май, с който поздравява преподавателите, училищните настоятели, читалищните дейци и журналистите. В него кметът Христо Христов акцентира, че няма нищо по-силно от знанието и нищо по-вдъхновяващо от творческия дух.
"Всичко голямо, хубаво и красиво в нашата история е дошло „с книжовността, таз сила нова“. Във всяка историческа епоха учебното дело играе неотменна роля в борбата и стремежа на българина към просвета и култура, към справедлив и пълноценен живот, към запазването на националната ни идентичност", посочва градоначалникът.
И припомня, че съчиненията и учението на Григорий Синаит в манастира край село Воден имат голямо значение за бурния духовен живот в България през втората половина на XIV в. Неговите ученици свети Теодосий Търновски, патриарх Евтимий и други застават начело на книжовния и литературен живот на страната; техните усилия довеждат до разцвета на българската култура и Втория златен век в нашата държава.
Първото училище в Болярово е разкрито през 1840 година, като в него учителстват поп Никола, поп Захари и даскал Иван, който бил занаятчия с образование. И тримата преподавали на гръцки език. Българският език в училището е въведен през 1852 г., когато в него учител става Куарти Дражев.
Преди Освобождението български училища са открити също във Воден, Голямо Крушево, Дъбово, Камен връх, Попово, Ситово и Стефан Караджово, а след това и във Вълчи извор, Горска поляна, Голямо Шарково, Денница, Златиница, Иглика, Мамарчево, Малко Шарково, Малък Воден, Оман, Странджа.
Заедно с тях, възникват и читалищата. Първото селско читалище в ямболска област е създадено през 1894 г. в село Воден под името „Просвета“. Впоследствие то е преименувано на името на Ана Маймункова, една от учредителките на Учителската социалдемократическа организация, която е била учителка там.
И до днес читалищата, заедно със Средно училище „Д-р Петър Берон“ и ОУ „Стефан Караджа“, с Детска градина „Здравец“ и нейните филиали, продължават да са основните двигатели на културния ни живот, на обществените събирания, на публичните обсъждания.
"Съвместните ни проекти, грижата за оптимални условия за работа, учение и възпитание в училищата, детската градина и читалищата в Община Болярово за мен винаги са били приоритет, също така чест и радост. След приключилия основен ремонт на Основно училище „Стефан Караджа“, започнаха процедурите и за предстоящия основен ремонт в Средно училище „Д-р Петър Берон“. Миналата година извършихме частични ремонти дейности и обзавеждане на сградите на читалищата в Стефан Караджово, Мамарчево, Голямо Крушево и Воден. За 130-годишното читалище във Воден предстои да бъде сключен договор с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, за да бъде извършен цялостен ремонт. Търсим варианти и за осигуряване на финансиране за цялостен ремонт и на читалището в Стефан Караджово", подчертава кметът Христо Христов и завършва:
"Пожелавам на всички крепко здраве, нестихваща творческа енергия и трайно присъствие в духовния живот на общината"
Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021–2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общият бюджет на одобрените шестнайсет проекта надхвърля 15,6 млн. евро и е насочен към..
От 8 до 16 часа утре, 8 април, водоподаването ще бъде спряно в град Поморие, съобщават от ВиК-Бургас. Причината е авария на главния довеждащ водопровод. В случай, че аварията бъде отстранена по-рано, водата ще бъде пусната преди 16:00 часа, уточняват от дружеството.
По два проекта читалище „Васил Левски 1969“ - Айтос обогати библиотечния си фонд със 114 нови заглавия. Вторият е за обновяване на техниката в културната институция. През 2024 г. екипът на Читалището участва с проектно предложение в конкурсната сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“ към Министерството на културата...
По случай Деня на здравния работник, в град Камено бе тържествено открита паметна плоча на д-р Георги Барбутов – един от най-обичаните и уважавани лекари, работили в общината. Плочата е поставена на фасадата на сградата на бившата „Здравна служба“ на улица „Димитър Благоев“ и е израз на признателността към всеотдайния труд и приноса на д-р Барбутов към..
На територията на община Руен вали сняг от вчера. Снеговалежът продължава. По високите места в Руен 20 сантиметра е вече снежната покривка, каза за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед. „Нямаме затворени пътища, зимна обстановка, бяла приказка, машините почистват заснежените пътни участъци. Няма закъсали автомобили, ток и вода има навсякъде...
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията. Макрорамката е завишена с близо 57 милиона лева спрямо миналогодишната. Държавно делегираните дейности са за над 262 милиона лева, финансираните със собствени приходи на Община Бургас 198 милиона лева, а..
Обичаят „Лазари“ от село Еркеч ще бъде представен на 11 април от 11:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Самодейната група „Еркечко наследство“ ще пресъздаде характерните ритуали и песни, свързани с лазаруването, което в планинското село се празнува по уникален начин. За първи път пред публика ще бъде показано традиционното „кичене“ на еркечка..
Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от 50 лева. Право на тях имат около 687 хиляди..
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията...
В Ямбол от днес служители на Областната агенция по безопасност на храните започват засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене...