Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болярово с поздравление към преподавателите, училищните настоятели и читалищните дейци

Снимка: Община Болярово

Община Болярово изпрати поздравителен адрес за 24 май, с който поздравява преподавателите, училищните настоятели, читалищните дейци и журналистите. В него кметът Христо Христов акцентира, че няма нищо по-силно от знанието и нищо по-вдъхновяващо от творческия дух. 

"Всичко голямо, хубаво и красиво в нашата история е дошло „с книжовността, таз сила нова“. Във всяка историческа епоха учебното дело играе неотменна роля в борбата и стремежа на българина към просвета и култура, към справедлив и пълноценен живот, към запазването на националната ни идентичност", посочва градоначалникът. 

И припомня, че съчиненията и учението на Григорий Синаит в манастира край село Воден имат голямо значение за бурния духовен живот в България през втората половина на XIV в. Неговите ученици свети Теодосий Търновски, патриарх Евтимий и други застават начело на книжовния и литературен живот на страната; техните усилия довеждат до разцвета на българската култура и Втория златен век в нашата държава.

Първото училище в Болярово е разкрито през 1840 година, като в него учителстват поп Никола, поп Захари и даскал Иван, който бил занаятчия с образование. И тримата преподавали на гръцки език. Българският език в училището е въведен през 1852 г., когато в него учител става Куарти Дражев.

Преди Освобождението български училища са открити също във Воден, Голямо Крушево, Дъбово, Камен връх, Попово, Ситово и Стефан Караджово, а след това и във Вълчи извор, Горска поляна, Голямо Шарково, Денница, Златиница, Иглика, Мамарчево, Малко Шарково, Малък Воден, Оман, Странджа.

Заедно с тях, възникват и читалищата. Първото селско читалище в ямболска област е създадено през 1894 г. в село Воден под името „Просвета“. Впоследствие то е преименувано на името на Ана Маймункова, една от учредителките на Учителската социалдемократическа организация, която е била учителка там.

И до днес читалищата, заедно със Средно училище „Д-р Петър Берон“ и ОУ „Стефан Караджа“, с Детска градина „Здравец“ и нейните филиали, продължават да са основните двигатели на културния ни живот, на обществените събирания, на публичните обсъждания.

"Съвместните ни проекти, грижата за оптимални условия за работа, учение и възпитание в училищата, детската градина и читалищата в Община Болярово за мен винаги са били приоритет, също така чест и радост. След приключилия основен ремонт на Основно училище „Стефан Караджа“, започнаха процедурите и за предстоящия основен ремонт в Средно училище „Д-р Петър Берон“. Миналата година извършихме частични ремонти дейности и обзавеждане на сградите на читалищата в Стефан Караджово, Мамарчево, Голямо Крушево и Воден. За 130-годишното читалище във Воден предстои да бъде сключен договор с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, за да бъде извършен цялостен ремонт. Търсим варианти и за осигуряване на финансиране за цялостен ремонт и на читалището в Стефан Караджово", подчертава кметът Христо Христов  и завършва:

"Пожелавам на всички крепко здраве, нестихваща творческа енергия и трайно присъствие в духовния живот на общината"

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Знакови обекти в Бургас и Ямбол ще бъдат обновени по Програма ИНТЕРРЕГ

Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021–2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общият бюджет на одобрените шестнайсет проекта надхвърля 15,6 млн. евро и е насочен към..

публикувано на 07.04.25 в 17:30

Вода няма да има в Поморие утре

От 8 до 16 часа утре, 8 април, водоподаването ще бъде спряно в град Поморие, съобщават от ВиК-Бургас. Причината е авария на главния довеждащ водопровод.  В случай, че аварията бъде отстранена по-рано, водата ще бъде пусната преди 16:00 часа, уточняват от дружеството. 

публикувано на 07.04.25 в 17:00

Айтоското читалище обогати библиотечния си фонд и се сдоби с нова техника по проект

По два проекта читалище  „Васил Левски 1969“ - Айтос   обогати библиотечния си фонд със 114 нови заглавия. Вторият е за обновяване на техниката в културната институция.  През 2024 г. екипът на Читалището участва с проектно предложение в конкурсната сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“ към Министерството на културата...

публикувано на 07.04.25 в 16:30

Паметна плоча на д-р Георги Барбутов откриха в Камено

По случай Деня на здравния работник, в град Камено бе тържествено открита паметна плоча на д-р Георги Барбутов – един от най-обичаните и уважавани лекари, работили в общината. Плочата е поставена на фасадата на сградата на бившата „Здравна служба“ на улица „Димитър Благоев“ и е израз на признателността към всеотдайния труд и приноса на д-р Барбутов към..

публикувано на 07.04.25 в 15:30
Снимката е илюстративна

Ахмед Мехмед: В Руен обстановката е зимна, на високите места снежната покривка е 20 сантиметра

На територията на община Руен вали сняг от вчера. Снеговалежът продължава. По високите места в Руен 20 сантиметра е вече снежната покривка, каза за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед.  „Нямаме затворени пътища, зимна обстановка, бяла приказка, машините почистват заснежените пътни участъци.  Няма закъсали автомобили, ток и вода има навсякъде...

публикувано на 07.04.25 в 14:29

Проектобюджетът на Община Бургас за 2025 г. е качен за обсъждане

Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията.  Макрорамката е завишена с близо 57 милиона лева спрямо миналогодишната.  Държавно делегираните дейности са за над 262 милиона лева, финансираните със собствени приходи на Община Бургас 198 милиона лева, а..

обновено на 07.04.25 в 14:11

„Еркечко наследство“ представя обичая „Лазари“ в Етнографския музей в Бургас

Обичаят „Лазари“ от село Еркеч ще бъде представен на 11 април от 11:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Самодейната група „Еркечко наследство“ ще пресъздаде характерните ритуали и песни, свързани с лазаруването, което в планинското село се празнува по уникален начин. За първи път пред публика ще бъде показано традиционното „кичене“ на еркечка..

публикувано на 07.04.25 в 12:00