Втора среща по проект „Дигитална трансформация в обучението по български език и литература 4.0“ събра представители на български училища в Рим. Те са общо 396 в света. Това е наложило да бъде направен анализ, който е след проведена анкета сред преподавателите - от какви учебни материали имат нужда в тези училища.
Проектът е по програма „Еразъм+“ и е в партньорство с училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим, „Аз Буки Веди“ в Кьолн, училището в Будапеща и българското училище „Кирил и Методий“ в Никозия. Водеща организация и по проекта, и на обучението е БСУ, обясни ръководителят проф. д.п.н. Галя Христозова:
„Всъщност това означава да подпомогнем с електронни ресурси обучението по български език. Както е ясно това поколение „Z“ е преди всичко екранно поколение, информацията, която получава да е през екрана. Това означава да не изоставаме и да вървим в крак с интересите на децата. Основната ни цел в Рим беше да обучим нашите партньори по какъв начин да изработват сами тези дигитални материали.
Срещата ни и обученията бяха много полезни, защото те са свързани с всички новости, които могат да се използват. До повечето от тях има безплатен достъп. Много лесно могат да се изработят от самите учители.
Концентрираме се върху работа с деца, за които българският език е втори. Има много ученици, които не знаят нашата азбука, нито в семейството се говори на български език, но родителите държат по различни поводи децата им да учат нашия език. Една част от тези семейства, които живеят в чужбина искат децата им да бъдат подготвени в случай, че децата им се приберат в България, както и да могат да положат нужните изпити, от които зависи тяхното образование.
Голяма част от преподавателите, които преподават български език са завършили начална училищна педагогика или българска филология. Направи ми впечатление, че преподават много сърцато. Имат три пъти по-малко часове от колегите им в България. Наблюдавахме как се преподава, какво старание влагат децата, както и техните родители.
Проектът ще продължи до 2026 година, а финалната ни среща ще бъде в Будапеща“, допълни проф.Христозова.
Още една тема коментира тя. Как се е променил българският език през последните няколко години, какъв е той в социалните, вестникарските и електронните медии.
„Ние преподаваме български книжовен език в университета, но този език „живее“ във вестниците, в електронните медии, и в радиото, и в телевизията. Интересуваме се от това дали този език българският книжен или е някакъв друг език. Направихме проучвания и имаме книжни издания по темата. Този език дава отражение върху всяко следващо поколение. Децата четат, слушат, гледат и попиват онова, което се говори ежедневно. Във всяко едно време езикът е отражение на културата. Понякога в стремежа си за оригиналност дори е неразбираем.
Чуйте повече в двете интервюта.
Откриха обновения многофункционален физкултурен салон в СУ „Любен Каравелов“ – Несебър. Ремонтът е стъпка към модернизиране на учебната база в най-голямото училище на територията на общината и е реализирано по Програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общински училища за периода 2024-2026 г...
Общинският съвет в Бургас даде зелена светлина за разкриване на филиал на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в морския град. Предстои акредитация на филиала в професионално направление „Театрално и филмово изкуство“ с две бакалавърски и четири магистърски програми. За обезпечаването им днес съветниците единодушно решиха да бъдат предоставени зали в Културен..
С решение на Министерския съвет Бургаският държавен университет „Професор д-р Асен Златаров“ е включен в списъка на изследователските висши училища в България. Това съобщи в началото на днешното заседание на Общинския съвет председателят на местния парламент Михаил Хаджиянев. Това е достижение, което е повод за гордост и е доказателство..
Победителите в тазгодишното издание на Национален литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ на Фондация „Шанс за децата и природата на България“ вече са ясни. Есетата, които участниците изпратиха, бяха на тема „Бих се родил отново“. Младежи между 14 и 20 години от цялата страна имаха възможността да..
Екип от специалисти да проучи възможностите за разкриване в Бургас на нови филиали на висши учебни заведения в направленията „Авиационна техника“ и „Електрически и хибридни автомобили“ поискаха общински съветници от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Предстоящи инвестиции в Бургас на фирма от авиационно-поддържащия сектор и..
На 12-и април предстои първият кръг на Националната олимпиадата по орнитология за тази година. Всички ученици между 5-и и 8-и клас могат да се регистрират за участие до 11-ти април. Националната олимпиада се организира от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) и е една от най-значимите образователни дейности на организацията. Провеждана в..
Министерството на образованието и науката предлага специалността „Медицинска сестра“ да бъде включена като нова защитена специалност от професионално направление „Здравни грижи“. Така тя ще бъде освободена от такси за обучение. Предложението е публикувано за обществено обсъждане. Мярката е насочена към преодоляване на проблема с недостига на..
Екип от специалисти да проучи възможностите за разкриване в Бургас на нови филиали на висши учебни заведения в направленията „Авиационна техника“ и..
С решение на Министерския съвет Бургаският държавен университет „Професор д-р Асен Златаров“ е включен в списъка на изследователските висши училища в..
На 12-и април предстои първият кръг на Националната олимпиадата по орнитология за тази година. Всички ученици между 5-и и 8-и клас могат да се..