Събарянето на емблематична сграда на ул „Славянска 19“ и постъпилите множество сигнали, станаха повод бургаските архитекти да се обединят и да потърсят начини за опазването на културното наследство и старинния вид на града. Това се случи на кръгла маса в "Морското казино".
Според аpx. Bлaдимиp Mилĸoв, председател Камарата на архитектите, Бургас има нужда от План за управление на старата си час, както и да се промени общия устройствен план и специфичните правила и норми, за да се изработят режими.
„Около 1/3 от старите сгради паметници на културата са отпаднали и разрушени. На тяхно място са построени нови жилищни сгради, които нямат отношение към характера на тази среда, към типа застрояване, което е двуетажно сключено. Тези нови сгради стоят арогантно, претендират. Изобщо духа на стария Бургас си отива, а това си личи особено по ул „Богориди“, която имаше средиземноморски привкус. Основните сгради там са създадени от Рикардо Тоскани. Изчезнаха чугунените огради, изчезнаха кованите огради и врати, изчезнаха надвисналите смокини и глицинии, и улицата се превръща в Капаль чарши“, обясни арх. Милков.
Според арх. Росица Златанова само по ул "Славянска" преди 2009 година общ брой единични културни ценности е 25, а след тази дата от регистрите са свалени цели 14 паметника. Отписан е целия ансамбъл по улицата, южно от бул „Богориди“.
“В ЦГЧ преди актуализацията през 2009 година са били регистрирани 338 паметника на културата - единични недвижими културни ценности, а след тази дата са останали 224. Това за период 1992 – 2009 година“, посочи арх. Златанова.
Според арх. Емил Бурулянов, председател Съюза на архитектите в Бургас и бивш главен архитект на общината, много от сградите, които са отпаднали е в резултат на едно колективно решение през 80-те и 90-те години. Общо около 70-80 на брой.
„Тези, които се отписват в последно време са единици. Това се случва, когато самия инвеститор реши, че не иска сградата да е паметник. Отписват се по 1-2 сгради на година. По принцип към 150 от сградите паметници са в добро състояния, опасни са по-малко от 10, а в лошо състояние са около 20“, посочи арх. Бурулянов.
Временно движението по пътя Карнобат – Айтос в района на разклона за Пирне се осъществява двупосочно в едната лента, съобщават от АПИ. Причината е катастрофа в една лента. Движението се регулира от екип на "Пътна полиция".
Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за вероизповеданията – на ГЕРБ-СДС, на "Възраждане" и на "БСП-Обединена левица", с които се утвърждава, че Българската православна църква е единственият представител на източното православие в България. Законопроектът, внесен от Костадин Костадинов и група народни представители..
Част от ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за движение в участъка от ул. „Македония“ до ул. „Цар Самуил“. До 14.02.2025 г. този район се затваря за движението на автомобили. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Там е въведена временна организация на движението и ще се използват обходни маршрути.
Жените от Дома за стари хора в Ямбол посетиха пострадалите от пожарите жители на боляровското село Воден. Те им дариха топлина за студените зимни дни. Изплетени терлици и вълнени чорапи са само част от съпричастността и милосърдието на потребителите на социалната ямболска услуга. Заедно с жените на срещата във Воден присъства и Петя Панайотова, директор..
Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост. Според Спас Узунов от Българска фондация..
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата годишнина на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят благотворителна кауза. С парите на гостите и лични средства семейството купува цялостен комплект..
Община Бургас изпълнява проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас - II“, процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Програма „Околна среда“ 2021-2027. От смяната на старите печки с нови еко уреди може да се възползват 4 257 домакинства в жилищните райони: „Долно..
"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много..
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата..
Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва..