Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според архитекти:

Бургас губи от облика си, нужни са мерки за опазване паметниците на културата

"Богориди" се превърща в Капаль чарши


Събарянето на емблематична сграда на ул „Славянска 19“ и постъпилите множество сигнали, станаха повод бургаските архитекти да се обединят и да потърсят начини за опазването на културното наследство и старинния вид на града. Това се случи на кръгла маса в "Морското казино".  

Според аpx. Bлaдимиp Mилĸoв, председател Камарата на архитектите, Бургас има нужда от План за управление на старата си час, както и да се промени общия устройствен план и специфичните правила и норми, за да се изработят режими.


„Около 1/3 от старите сгради паметници на културата са отпаднали и разрушени. На тяхно място са построени нови жилищни сгради, които нямат отношение към характера на тази среда, към типа застрояване, което е двуетажно сключено. Тези нови сгради стоят арогантно, претендират. Изобщо духа на стария Бургас си отива, а това си личи особено по ул „Богориди“, която имаше средиземноморски привкус. Основните сгради там са създадени от Рикардо Тоскани. Изчезнаха чугунените огради, изчезнаха кованите огради и врати, изчезнаха надвисналите смокини и глицинии, и улицата се превръща в Капаль чарши“, обясни арх. Милков.

Според арх. Росица Златанова само по ул "Славянска" преди 2009 година общ брой единични културни ценности е 25, а след тази дата от регистрите са свалени цели 14 паметника. Отписан е целия ансамбъл по улицата, южно от бул „Богориди“.


“В ЦГЧ преди актуализацията през 2009 година са били регистрирани 338 паметника на културата - единични недвижими културни ценности, а след тази дата са останали 224. Това за период 1992 – 2009 година“, посочи арх. Златанова.

Според арх. Емил Бурулянов, председател Съюза на архитектите в Бургас и бивш главен архитект на общината, много от сградите, които са отпаднали е в резултат на едно колективно решение през 80-те и 90-те години. Общо около 70-80 на брой.

„Тези, които се отписват в последно време са единици. Това се случва, когато самия инвеститор реши, че не иска сградата да е паметник. Отписват се по 1-2 сгради на година. По принцип към 150 от сградите паметници са в добро състояния, опасни са по-малко от 10, а в лошо състояние са около 20“, посочи арх. Бурулянов. 


По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Величка Микова

Работа извън длъжността – най-честото нарушение на трудовите права

Възлагане на работа, която не е свързана със задълженията в длъжностната характеристика, както и неизплащането на допълнително възнаграждение при извършването на работа на отсъстващ колега. Това са две от най-честите нарушения на трудовите права в страната, каза за БНР националният секретар на КНСБ Величка Микова. Когато работник или служител..

публикувано на 03.05.25 в 12:00
Кметът на Нова Загора Галя Захариева (в средата)

Кметът на Нова Загора поиска система за ранно предупреждение за градушки

Система за ранно предупреждение за градушки поиска кметът на Нова Загора Галя Захариева от Изпълнителна агенция за борба с градушките по време на информационна среща с кметовете на населените места в общината. От своя страна директорът на Агенцията инж. Валери Ценов съобщи, че е в ход узаконяването на 25 нови противоградни площадки, като вече 20 са с..

публикувано на 03.05.25 в 11:00
Снимката е илюстратративна

Сливенският Митрополит ще освети обновения храм в Хаджидимитрово

Сливенският Митрополит Арсений ще извърши освещаване на обновения Храм св. вмчк. „Георги победоносец“  в село  Хаджидимитрово.  Архиерейската литургия ще се проведе до 11:30 часа, след което храмът ще бъде отворен за посетители.  В 12:00 часа започва празнична програма с участие на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, самодейна танцова група при НЧ „Васил..

публикувано на 03.05.25 в 09:30

Мобилна музейна експозиция в Руен показва сраженията при Чанаккале

Мобилна музейна експозиция, посветена на сраженията при Чанаккале (Дарданелската операция), ще бъде представена на 3 май в Руен. Събитието се организира под патронажа на кмета на община Руен Ахмед Мехмед и със съдействието на генералния консул на Република Турция в Бургас Толга Оркун. Експозицията ще бъде разположена на площада пред сградата на..

публикувано на 03.05.25 в 08:30

Последни проверки на лифта в Сливен след инцидента с двама ранени

Последните тестове на седалките на лифта се правят от служители на техническия надзор, съобщи кметът Стефан Радев. Причината за това е инцидентът от 5-и април, когато разхлабен болт доведе до сблъсък между две  седалки, при който бяха ранени двама души. Двама души са пострадали при инцидент на лифт край Сливен От тогава лифта не работи и му се..

публикувано на 03.05.25 в 08:00

Премахват неправилно поставени бордюри при ремонта на пътя за Бродилово

След сигнали от граждани за стесняване на пътя към село Бродилово, Община Царево извърши проверка на място съвместно с проектант и представители на Пътна полиция. Проверката се състоя на 30 април и установи, че изпълнителят е започнал полагане на бордюри по детайл, който не е бил съгласуван с възложителя. В резултат на това пътното платно е било..

публикувано на 02.05.25 в 15:30
(архив)

Осветяват в синьо моста в Бургас в Световния ден на пулмоналната хипертония

В знак на солидарност с пациентите с пулмонална хипертония, в Бургас ще бъде осветен в синьо мостът в Морската градина. Инициативата е част от отбелязването на Световния ден на пулмоналната хипертония, който се провежда всяка година на 5 май. Осветяването на моста ще започне в 20:00 ч. и ще продължи до 23:00 ч.  Пулмоналната хипертония (ПХ) е..

публикувано на 02.05.25 в 13:30