Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според архитекти:

Бургас губи от облика си, нужни са мерки за опазване паметниците на културата

"Богориди" се превърща в Капаль чарши


Събарянето на емблематична сграда на ул „Славянска 19“ и постъпилите множество сигнали, станаха повод бургаските архитекти да се обединят и да потърсят начини за опазването на културното наследство и старинния вид на града. Това се случи на кръгла маса в "Морското казино".  

Според аpx. Bлaдимиp Mилĸoв, председател Камарата на архитектите, Бургас има нужда от План за управление на старата си час, както и да се промени общия устройствен план и специфичните правила и норми, за да се изработят режими.


„Около 1/3 от старите сгради паметници на културата са отпаднали и разрушени. На тяхно място са построени нови жилищни сгради, които нямат отношение към характера на тази среда, към типа застрояване, което е двуетажно сключено. Тези нови сгради стоят арогантно, претендират. Изобщо духа на стария Бургас си отива, а това си личи особено по ул „Богориди“, която имаше средиземноморски привкус. Основните сгради там са създадени от Рикардо Тоскани. Изчезнаха чугунените огради, изчезнаха кованите огради и врати, изчезнаха надвисналите смокини и глицинии, и улицата се превръща в Капаль чарши“, обясни арх. Милков.

Според арх. Росица Златанова само по ул "Славянска" преди 2009 година общ брой единични културни ценности е 25, а след тази дата от регистрите са свалени цели 14 паметника. Отписан е целия ансамбъл по улицата, южно от бул „Богориди“.


“В ЦГЧ преди актуализацията през 2009 година са били регистрирани 338 паметника на културата - единични недвижими културни ценности, а след тази дата са останали 224. Това за период 1992 – 2009 година“, посочи арх. Златанова.

Според арх. Емил Бурулянов, председател Съюза на архитектите в Бургас и бивш главен архитект на общината, много от сградите, които са отпаднали е в резултат на едно колективно решение през 80-те и 90-те години. Общо около 70-80 на брой.

„Тези, които се отписват в последно време са единици. Това се случва, когато самия инвеститор реши, че не иска сградата да е паметник. Отписват се по 1-2 сгради на година. По принцип към 150 от сградите паметници са в добро състояния, опасни са по-малко от 10, а в лошо състояние са около 20“, посочи арх. Бурулянов. 


По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Затварят за два месеца улица в бургаския комплекс "Изгрев"

Улица в бургаския комплекс „Изгрев“ ще бъде затворена от 10.02.25г. (понеделник) до 10.04.25г. Автомобилите няма да могат да преминават между бл.184 и бл.181 и част от съществуващия паркинг към МБАЛ „Лайф Хоспитал“. Там се въвежда временна организация на движението заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация.  Обслужването на..

публикувано на 08.02.25 в 17:00

В Карнобат ще заседава борда на Програмата по трансгранично сътрудничество

В Карнобат следващата седмица ще заседава стратегическия борд на Програмата по трансгранично сътрудничество с Турция. По-голямата част от общините в Бургаско, Ямболско и Хасковска области участват със свои проекти. Очаква се всеки момент да бъдат подписани договорите и да започне тяхната реализация, посочи кмета на Карнобат Георги Димитров. "Ние..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

Предлагат улица в Бургас да носи името на д-р Желю Желев

Улица в Бургас да носи името на първия демократично избран президент д-р Желю Желев. Документацията за това е внесена от заместник кмета с ресор култура Диана Саватева до председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. В писмото си Саватева информира, че вече е изготвен и е влязъл в сила ПУП в района на новия жилищен комплекс „Хоризонт“, а улицата..

публикувано на 08.02.25 в 11:00

Сливенският митрополит предлага в ямболските училища да се преподава вероучение

От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват  делегираните  на учебните заведения бюджети. Възможностите за преподаване на „Вероучение“ бяха обсъдени на среща между..

публикувано на 07.02.25 в 16:55

В Созопол изграждат инсталация за преработка и рециклиране на отпадъците

Първа копка бе направена в Созопол за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране. Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини Созопол, Царево и Приморско.  На днешната церемония бе направена ритуална копка..

публикувано на 07.02.25 в 16:00
Senan Mollov / FB: Born in Sliven

Кметът на Сливен: Битакът няма да бъде местен

Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен.  Единствената промяна е, че площта на депото на общинския превозвач „Пътнически превози“, което граничи с частния имот, където се провежда битака,  вече..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Над 1 милион къса контрабандни цигари задържаха на МП Лесово

Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети  с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..

публикувано на 07.02.25 в 11:00