Бургаско училище ще обучава ученици по професията "дрогерист" по австрийска програма, съобщи общината. Първият прием по специалността след 7. клас ще е през предстоящата учебна 2024–2025 година в Професионалната гимназия по хранителни технологии "Акад. Н. Д. Зелинский". Официалното ѝ наименование в списъка с професиите е "Консултант ĸoзмeтични, парфюмерийни, биологични продукти и битова химия", специалност „Осигуряване на продуктова информация“.
Учениците ще преминат 5-годишен гимназиален курс (8-12 клас) под формата на дуално или дневно обучение, по техен избор. Наред с общообразователните предмети, те ще изучават и специализирани, включително ботаника, фармакогнозия (наука за лечебните заведения), стокознание, фармакология, токсикология, козметика, търговия. Гимназистите ще се запознаят в детайли не само със състава на козметични, биологични и химични продукти, но и с тяхното въздействие върху човешкото тяло.
Освен теоретичната подготовка, ще провеждат и лабораторна практика. Още в 11-и и 12-и клас те ще могат да работят във вериги магазини за продажба на дрогерийни стоки. За учениците в дуална форма на обучение практиката ще бъде платена, а за останалите - неплатена.
Учениците ще получат същите знания, каквито и връстниците им в Австрия и Германия. Обучението на учениците дрогеристи е базирано на опита на австрийската образователна система. Всички учебници по специалните предмети са преведени от немски език и са адаптирани към българската образователна система.
Проф. д-р Сотир Сотиров официално встъпи в длъжността „ректор“ на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това стана днес, след като подписа договор с министъра на образованието и науката. Сотиров беше избран в надпревара с още трима кандидати. Той е учен с международно признание в областта на изкуствения интелект и има активна..
В изпита по математика след 7. клас около 1/3 от задачите ще изискват познания по природни науки, обяви министърът на образованието Красимир Вълчев. Целта на промените в този изпит от Националното външно оценяване е да се спре наизустяването на формули и да се подобрят уменията на учениците да решават практически задачи. Според Вълчев промените в..
Завършен напълно ще бъде корпуса към Математическата гимназия в Бургас към 15 септември, а през 2026 година се очакват първите ученици в новоизграденото училище в квартал „Крайморие“. Това съобщи за БНР Бургас ресорният зам.-кмет Михаил Ненов. Във всички образователни институции в Бургас тече подготовка за първия учебен ден. На..
15 училища в Бургаска област през новата учебна година ще бъдат с нови директори. 28 са били кандидатите, които са се явили за обявените свободни позиции на конкурсите обявен от Министерството на образованието и науката. Четири от училищата с нови директори са в община Бургас, а останали са в Созопол, Несебър, Поморие, Руен, Сунгурларе и..
Димитър Маджаров е новият директор на Националното училище по музикални и сценични изкуства "Проф. Панчо Владигеров“ в Бургас. Това стана ясно след проведения в края на месец август конкурс за длъжността в Министерството на културата. Резултатите са публикувани днес на сайта на министерството. Димитър Маджаров бе дългогодишен директор на..
Националното училище по музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ в Бургас ще има нов директор. До конкурса в Министерството на културата са допуснати двама кандидати. Това са настоящият директор на общинското предприятие „Летен театър, фестивали и концерти” Димитър Маджаров и оперната певица Биляна Данаилова. Те ще се явят на прослушване..
17 нови конферентни зали ще ползват студентите в Колежа по туризъм. Те са факт благодарение на ремонт, продължил около година. Днес обновения колеж в Морската градина на Бургас бе официално открит. Това стана с водосвет, в присъствието на министър Красимир Вълчев, кмета на Бургас Димитър Николов, областния управител Владимир Крумов..