Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстоят ремонти на пътища в община Руен


Около 3 млн. лева са предвидени за ремонт на пътя между руенските села Дъскотна – Планиница – Рупча – Люляково. Друг важен проект за региона е основен ремонт на пътя Череша –Вресово – Зайчар. За него са предвидени около 4 200 000 лв. По двете обществени поръчки вече са получени оферти.

„Това е основен ремонт като цялата настилка се подменя. Ако има проблем в основата същ, с канавки, с нови банкети, с нова маркировка. Става напълно нов път. Двете пътни отсечки са много важни. Вече имаме подписано споразумение за Вресово – Зайчар. Зайчар е голямо село с над 1000 жители. В същото време там има предприятие, шивашки цех, където работят около 600 души от цялата община. Другата пътна отсечка и тя е много важна, защото в село Люляково също работят 1200 душ. Самите населени места са много оживени. Планиница е с над 1000 жители, самото Люляково е над 2000 жители“, обясни кметът на Руен Ахмед Мехмед.

Относно регулирането на трафика по време на ремонтите, той поясни, че е възможно пътят Вресово-Зайчар периодично да се затваря за няколко часа. „Зайчар е крайно село и няма друг обходен път. На място ще видим, евентуално през общински терени да се измисли някакъв временен път. За Планиница не мисля, че ще има проблем, защото през Дъскотна има обходен маршрут през село Вишна. Може би ще затваряме пътя, но ще има обходен маршрут, който е удобен, на близо е“, допълни Ахмед Мехмед. Крайният срок за ремонтите на пътищата е до края на 2025 г.

Кметът обясни, че ще бъде изградена и допълнителна сграда към ОУ „Реджеб Кюпчю“ в село Топчийско. „Ръководството на училището бяха изготвили проект и имаха разрешение за строеж. Имат нужда от допълнителна сграда, тъй като това е от т.нар. средищни училища, което обслужва няколко населени места и имат от допълнителни помещения. Приблизително 150 места ученици има там“, поясни той.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облекчен визов режим ще улеснява туристите от Турция  

Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..

публикувано на 23.07.25 в 14:00
Архив

По-високи зърнени добиви в Ямболско

Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани.  Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар.  При ечемика средните добиви са около 580 кг от..

публикувано на 23.07.25 в 10:00

Започва земеделски форум край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..

публикувано на 22.07.25 в 10:00
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Рибари от Несебър: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят (ОБНОВЕНА)

От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..

публикувано на 21.07.25 в 15:55

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15