Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МОН разширява възможностите за обучение чрез изкуствен интелект

Наталия Митева, зам.-министър на образованието.
Снимка: БТА

Разширяване на възможностите за обучение с помощта на изкуствения интелект планира Министерството на образованието и науката, стана ясно от думите на зам.-министър Наталия Митева на националния форум EDU Burgas - „Изкуствен интелект и социално – емоционално учене“, който се провежда днес и утре в морския град.

„Ние говорим с технологичните гиганти от началото на тази година за няколко неща. Първо, да вземем по-висок клас лицензи за голяма група училища – там, където те по-активно ползват целите екосистеми, тъй като в тези по-високи класове лицензи вече е внедрен изкуственият интелект. Това - през тестване какво е оптимално – ще бъде достъпно за всички“, каза Митева пред БНР – Бургас. Тя допълни, че успоредно министерството работи за допълнителното квалифициране на директорите и учителите. МОН има и споразумения с платформи с внедрен изкуствен интелект за безплатен достъп на цялата ни образователна система до техните инструменти.

Форумът се организира от Община Бургас и Регионалното управление на образованието с медийното партньорство на БНР - Бургас. Причината за въвличането на местната управа е амбицията ѝ Бургас да бъде сред лидерите в образователните иновации в България - коментира ресорният зам.-кмет Михаил Ненов, също официален гост на събитието. Общината ще провери какво е нивото на бургаските училища спрямо националното и световното на първата международна олимпиада по изкуствен интелект. Тя ще се проведе през август, а градът ще бъде неин домакин.

"Вече имаме регистрирани участници от над 40 държави по света, ще дойдат над 150 ученици и студенти, които са изкушени от изкуствения интелект. Това ще ни даде възможност да си "сверим часовника" - къде се намира българското, и в частност бургаското, образование по отношение на начина, по който тази революционна технология влиза в класните стаи", посочи Ненов.

Извън това на територията на Община Бургас, освен технологичните училища, има още няколко учебни заведения - едно от които е основно, в които се работи с изкуствен интелект. Планира се още нещо: "Предвиждаме да въведем няколко лаборатории по изкуствен интелект на територията на бургаските учебни заведения. Тече и поредица от обучения, така че преподавателите да се осмелят да използват този инструмент в класните си стаи, тъй като техните възпитаници вече го правят и е изключително важно да се движим заедно с една и съща скорост".

Възможностите на изкуствения интелект вече далеч надхвърлят писането на домашните за училище. Той може да прочете мислите ни и да принтира на лист хартия образите в главите ни, а електронни ленти за глава могат да покажат на учителя в класната стая чрез светлинен индикатор дали учениците са концентрирани или разсеяни. Последното изобретение вече е въведено в китайски училища, а примера даде в презентацията си Петър Петров - главен директор по изкуствен интелект в софтуерна компания.

"Изкуственият интелект може много и ще може все повече - прогнозира Петров. - Съвсем скоро ще бъде пусната безплатна версия, с която ще може да си говориш и ще бъде в телефоните, което значи, че още тази година децата ще могат да си говорят постоянно, гласово, съвсем естествено, като с човек с въпросния изкуствен интелект ChatGPT, който ще играе ролята на тяхното второ "аз". То ще бъде свързано с техните мисли, с техните дейности, с всичко, което правят. Ще бъде като сянка, винаги закачена за тях - естествено, за тези, които искат. Нещата, които може да направиш, анализите, решенията ще бъдат на съвсем различно ниво, когато имаш това нещо в джоба."

Нито за експертите в България, нито за тези по света е ясен отговорът на въпроса: "Къде трябва да се постави границата на използването на изкуствения интелект от етични съображения?". Попитан трябва ли и у нас, както е в Китай, изкуственият интелект да чете мислите на учениците в клас, Петров отвърна: "Аз показвам какви неща съществуват по света и докъде е достигнала технологията, за да разберем в какъв свят живеем, а дали трябва или не трябва е съвсем различен дебат. Може би много от тези неща не бихме искали реално да са публично и навсякъде внедрени. Надявам се да има все повече дебат по темата. Надявам се да има все повече регулации за тези неща и да имаме здравия разум да използваме хубавото и да поставяме граници: докъде стига хубавото и докъде - лошото".

В същата посока разсъждава и началникът на Регионалното управление на образованието в Бургас Петя Петрова. "Изкуственият интелект навлиза, а отговорите не съществуват на този етап в чистотата, в която очакваме да ги получим, за да можем да се справим със задълженията си. Трябва да имаме малко повече смелост в това да се научим да преценяваме трезво докъде това е безопасно за нас и водещото да е човешкото; това, което ни позволява да работим в мрежа, да се отнасяме добре един с друг и да градим по-добро качество на взаимоотношенията си", подчертава тя.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Ненов - зам.-кмет по Образование в община Бургас

Михаил Ненов: Изпращаме една знакова година за образованието в Бургас

Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..

публикувано на 23.12.24 в 08:32

Увеличават се таксите за общежитието в компютърната гимназия в Бургас

Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации  в Бургас се увеличават със сто лева.  Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..

публикувано на 22.12.24 в 12:05

Отпуснаха средства за IT обучения на ученици по национална програма на МОН

Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство.  200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

С коледен базар ОУ „Елин Пелин“ помага на домове за възрастни и сираци

Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември.  С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..

публикувано на 17.12.24 в 13:24

Мода сред децата - предпочитат вейпове и снус пред цигарите

Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..

публикувано на 13.12.24 в 18:27

Две бургаски училища са заявили финансови затруднения

Осигуряването на 100 000 лв. финансово подпомагане на Природо-математическата гимназия на Бургас „Акад. Никола Обрешков“ ще гласува Общинският съвет на предстоящото на 20 декември заседание. Причината е, че училището е заявило финансови затруднения.  В докладна записка от 5 декември до кмета на Бургас, директорът на ППМГ алармира за значителни..

публикувано на 14.12.24 в 09:30

ПГЧЕ „Васил Левски“ получи награда от Асоциацията на Кеймбридж училищата

ПГЧЕ "Васил Левски" Бургас бе удостоено с III-то място на годишните награди на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Отличието е  в категорията "Екологичен проект на годината“ за проекта “Прилагане на мерки за подобряване на екологичното образование на подрастващите в Бургас“. Той включва множество дейности свързани с опазване на околната..

публикувано на 11.12.24 в 11:28