Разширяване на възможностите за обучение с помощта на изкуствения интелект планира Министерството на образованието и науката, стана ясно от думите на зам.-министър Наталия Митева на националния форум EDU Burgas - „Изкуствен интелект и социално – емоционално учене“, който се провежда днес и утре в морския град.
„Ние говорим с технологичните гиганти от началото на тази година за няколко неща. Първо, да вземем по-висок клас лицензи за голяма група училища – там, където те по-активно ползват целите екосистеми, тъй като в тези по-високи класове лицензи вече е внедрен изкуственият интелект. Това - през тестване какво е оптимално – ще бъде достъпно за всички“, каза Митева пред БНР – Бургас. Тя допълни, че успоредно министерството работи за допълнителното квалифициране на директорите и учителите. МОН има и споразумения с платформи с внедрен изкуствен интелект за безплатен достъп на цялата ни образователна система до техните инструменти.
Форумът се организира от Община Бургас и Регионалното управление на образованието с медийното партньорство на БНР - Бургас. Причината за въвличането на местната управа е амбицията ѝ Бургас да бъде сред лидерите в образователните иновации в България - коментира ресорният зам.-кмет Михаил Ненов, също официален гост на събитието. Общината ще провери какво е нивото на бургаските училища спрямо националното и световното на първата международна олимпиада по изкуствен интелект. Тя ще се проведе през август, а градът ще бъде неин домакин.
"Вече имаме регистрирани участници от над 40 държави по света, ще дойдат над 150 ученици и студенти, които са изкушени от изкуствения интелект. Това ще ни даде възможност да си "сверим часовника" - къде се намира българското, и в частност бургаското, образование по отношение на начина, по който тази революционна технология влиза в класните стаи", посочи Ненов.
Извън това на територията на Община Бургас, освен технологичните училища, има още няколко учебни заведения - едно от които е основно, в които се работи с изкуствен интелект. Планира се още нещо: "Предвиждаме да въведем няколко лаборатории по изкуствен интелект на територията на бургаските учебни заведения. Тече и поредица от обучения, така че преподавателите да се осмелят да използват този инструмент в класните си стаи, тъй като техните възпитаници вече го правят и е изключително важно да се движим заедно с една и съща скорост".
Възможностите на изкуствения интелект вече далеч надхвърлят писането на домашните за училище. Той може да прочете мислите ни и да принтира на лист хартия образите в главите ни, а електронни ленти за глава могат да покажат на учителя в класната стая чрез светлинен индикатор дали учениците са концентрирани или разсеяни. Последното изобретение вече е въведено в китайски училища, а примера даде в презентацията си Петър Петров - главен директор по изкуствен интелект в софтуерна компания.
"Изкуственият интелект може много и ще може все повече - прогнозира Петров. - Съвсем скоро ще бъде пусната безплатна версия, с която ще може да си говориш и ще бъде в телефоните, което значи, че още тази година децата ще могат да си говорят постоянно, гласово, съвсем естествено, като с човек с въпросния изкуствен интелект ChatGPT, който ще играе ролята на тяхното второ "аз". То ще бъде свързано с техните мисли, с техните дейности, с всичко, което правят. Ще бъде като сянка, винаги закачена за тях - естествено, за тези, които искат. Нещата, които може да направиш, анализите, решенията ще бъдат на съвсем различно ниво, когато имаш това нещо в джоба."
Нито за експертите в България, нито за тези по света е ясен отговорът на въпроса: "Къде трябва да се постави границата на използването на изкуствения интелект от етични съображения?". Попитан трябва ли и у нас, както е в Китай, изкуственият интелект да чете мислите на учениците в клас, Петров отвърна: "Аз показвам какви неща съществуват по света и докъде е достигнала технологията, за да разберем в какъв свят живеем, а дали трябва или не трябва е съвсем различен дебат. Може би много от тези неща не бихме искали реално да са публично и навсякъде внедрени. Надявам се да има все повече дебат по темата. Надявам се да има все повече регулации за тези неща и да имаме здравия разум да използваме хубавото и да поставяме граници: докъде стига хубавото и докъде - лошото".
В същата посока разсъждава и началникът на Регионалното управление на образованието в Бургас Петя Петрова. "Изкуственият интелект навлиза, а отговорите не съществуват на този етап в чистотата, в която очакваме да ги получим, за да можем да се справим със задълженията си. Трябва да имаме малко повече смелост в това да се научим да преценяваме трезво докъде това е безопасно за нас и водещото да е човешкото; това, което ни позволява да работим в мрежа, да се отнасяме добре един с друг и да градим по-добро качество на взаимоотношенията си", подчертава тя.
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство, подменени са част от стъклопакетите, изградена е климатична инсталация за отопление и охлаждане. „По проекта ще се подмени и оборудването в училище "Д-р Петър Берон" . Включително ще се..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. На 24 ноември (неделя), от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване –..
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство,..