Осигуряване на техника и софтуер за деца и ученици със специфични нарушения на способността за учене предвижда проект за промени в Наредбата за приобщаващо образование, публикуван днес за едномесечно обществено обсъждане. Става въпрос за дислексия (неспособност за четене и разбиране на прочетеното), дисграфия (разстройство на правописа) и дискалкулия (разстройство на аритметичните умения).
Средствата за закупуването на техниката и софтуера ще бъдат осигурени по Националната програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“ на Министерството на образованието и науката за настоящата учебна 2023/2024 г., става ясно от мотивите.
Ще се купят технологии за преобразуване на текст в реч (т. нар. четци) и софтуер, който чете текста на глас. По този начин ще се улесни разбирането на учебници, училищни помагала и др. от ученици с дислексия - пишат още вносителите. Те добавят към списъка с технологии, които може да се купят от детските градини и училищата, и такива, които се използват при детска церебрална парализа, аутизъм, интелектуални затруднения, амиотрофична латерална склероза, мозъчни увреди, синдром на Рет и други - например технологии за комуникация чрез поглед, които се използват от деца и ученици с двигателни проблеми.
Технологиите за контрол на компютър с поглед дават възможност на хора с тежки физически увреждания, които не могат да говорят и не могат да използват ръцете си, да използват компютър. Камери проследяват погледа на детето в реално време. Информацията се използва, за да се управлява компютърната мишка. Насочването на погледа движи мишката по екрана. Задържането на погледа е клик с мишката. По този начин може да се използват всички програми на един компютър само с поглед. Може да се използва и специализиран софтуер, с чиято помощ се общува чрез синтезирана реч. Той помага да се изразят мисли и желания, да се учи, да се използва интернет, да се общува чрез социални мрежи и имейл, да се пише или да се рисува.
Към момента Центърът за специализирана образователна подкрепа в Бургас вече разполага с такива помощни технически средства – коментира директорката му Валя Мантарова.
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те участваха със свои връстници в дебати по теми, свързани с климата и енергетиката и имаха възможността да разговарят с евродепутати и комисари. Бургаските ученици са участници в клуба „Посланици на..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на отличието ще се състои през настоящата седмица в Аулата в Ректората на Софийския университет. Тя се провежда ежегодно по инициатива на ректорското ръководство и на Университетския център по управление на..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено пред родители и гости. Основна цел на проекта е да популяризира STEAM подхода в предучилищна възраст, като изгради цялостна среда както физическа така и технологично оборудвана, за да обезпечи..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват подкрепа и да бъдат ментори на новоназначените учители в началото на кариерния им път. Те ще предоставят ценна подкрепа и съдействие на младите специалисти, за да улеснят тяхното адаптиране и професионално..
Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и студенти, които учат педагогика. Работи съвместно с университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Базовото училище е първото еко училище в Централна и Източна Европа. В кратката си история, до този момент,..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. Днес от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да научат нови думи и да..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват..
Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на..