Единични екземпляри на син рак хващат рибари от България и Румъния. Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за Черно море във Варна. Екзотичният вид ракообразно, произхождащ от източното крайбрежие на САЩ, се счита за инвазивен за нашите води. Ниската му популация все още не му позволява да се установи трайно в Черно море, но в Средиземно има голяма популация и е въпрос на време. Там вече той се счита за проблемен, защото е хищен вид. Това отбеляза един от водещите изследователи на морето в Румъния д-р Виктор Ница от Института Григор Антипа в Констанца. В Румъния за първи път е уловен през 1998 г., характерен за него са специфичният син цвят и големият му размер – стига до 25 см., допълни румънският изследовател на адаптацията на нови видове в Черно море, еутрофикация и екология на морето. Ница посочи и други типични за Средиземноморието и и Атлантика видове риби, които могат да се хванат, макари рядко в Черно море – Минокоп, Морска врана, Морска каракуда, Морска хиена, Ципура, Лаврак и Паламуд. Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънският учен.
"След 2000-та година румънските рибари започват да се хващат много повече екземпляри на син рак. За момента – ниските температури през зимата не му позволяват да се установи трайно по крайбрежието на България и Румъния. Но, трябва да го имаме предвид като инвазивен вид, защото високите температури и високите му запаси в Средиземно море, могат да доведат до миграцията му в Черноморския басейн."
Син рак хващат и български рибари, но са единични бройки, потвърди и Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Той все пак отбеляза, че сам по себе си синият рак е много ценен като находка в рибарските мрежи, защото е с големи размери, а месото му е много вкусно. Все пак този вид е може да бъде проблем и за рибарите, защото потенциално може да разкъса мрежите им.
На латински името му - Callinectes Sapidus означава "красив вкусен плувец", което говори за добрите му вкусови качества.
По данни на Природонаучен музей-Бургас синият рак в Черно море за пръв път попада през 1968г., а второто му наблюдение е през 1984 г. В Природонаучният музей на РИМ Бургас син рак е донесен за първи път през август 2006 г. Тогава рибар го улавя в Бургаския залив и след проверка на РИОСВ Бургас екземплярът е донесен за препариране в музея.
Морската вода се затопля вече по-рано, а това влияе на рибите, затова са необходими по-гъвкави политики по отношение на продължителността и началните дати на въвеждане на забраните за улов, целящи опазването на рибата докато се размножава, допълни Йордан Господинов.
Подробностите чуйте в звуковия файл.
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
Разрешението за отсичане на 72 дървета по бургаските улици „Оборище“, „Асен Златаров“ и “Кирил и Методий“ е потвърдено от Върховния административен съд..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Оранжев и жълт код за дъжд и гръмотевици издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 19 области. За четирите най-югоизточни..