Единични екземпляри на син рак хващат рибари от България и Румъния. Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за Черно море във Варна. Екзотичният вид ракообразно, произхождащ от източното крайбрежие на САЩ, се счита за инвазивен за нашите води. Ниската му популация все още не му позволява да се установи трайно в Черно море, но в Средиземно има голяма популация и е въпрос на време. Там вече той се счита за проблемен, защото е хищен вид. Това отбеляза един от водещите изследователи на морето в Румъния д-р Виктор Ница от Института Григор Антипа в Констанца. В Румъния за първи път е уловен през 1998 г., характерен за него са специфичният син цвят и големият му размер – стига до 25 см., допълни румънският изследовател на адаптацията на нови видове в Черно море, еутрофикация и екология на морето. Ница посочи и други типични за Средиземноморието и и Атлантика видове риби, които могат да се хванат, макари рядко в Черно море – Минокоп, Морска врана, Морска каракуда, Морска хиена, Ципура, Лаврак и Паламуд. Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънският учен.
"След 2000-та година румънските рибари започват да се хващат много повече екземпляри на син рак. За момента – ниските температури през зимата не му позволяват да се установи трайно по крайбрежието на България и Румъния. Но, трябва да го имаме предвид като инвазивен вид, защото високите температури и високите му запаси в Средиземно море, могат да доведат до миграцията му в Черноморския басейн."
Син рак хващат и български рибари, но са единични бройки, потвърди и Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Той все пак отбеляза, че сам по себе си синият рак е много ценен като находка в рибарските мрежи, защото е с големи размери, а месото му е много вкусно. Все пак този вид е може да бъде проблем и за рибарите, защото потенциално може да разкъса мрежите им.
На латински името му - Callinectes Sapidus означава "красив вкусен плувец", което говори за добрите му вкусови качества.
По данни на Природонаучен музей-Бургас синият рак в Черно море за пръв път попада през 1968г., а второто му наблюдение е през 1984 г. В Природонаучният музей на РИМ Бургас син рак е донесен за първи път през август 2006 г. Тогава рибар го улавя в Бургаския залив и след проверка на РИОСВ Бургас екземплярът е донесен за препариране в музея.
Морската вода се затопля вече по-рано, а това влияе на рибите, затова са необходими по-гъвкави политики по отношение на продължителността и началните дати на въвеждане на забраните за улов, целящи опазването на рибата докато се размножава, допълни Йордан Господинов.
Подробностите чуйте в звуковия файл.
БНР-Бургас откри изложба с кауза по повод 13 – я си рожден ден. Тя е под надслов „Магията на пленерната живопис-морето“ и е с картини на ученици от Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен. Изложбата е съпроводена с дарителска акция за възстановяване на сградата на Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска..
Почетен лист и филм за Стоян Шивачев ще бъдат представени в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 3 юни. Те са дело на клуба по творческо писане „За хвърчащите хора” с ръководител д-р Добрина Топалова. Те са подкрепени от Фондация „Шанс за децата и природата на България“, с чиято помощ се развиват и творят талантливите бургаски младежи...
Инициатива, която насърчава опазването на природата и любовта към литературата, ще се проведе в Бургас по повод Деня на детето. Всеки, който предаде един килограм годна за рециклиране пластмаса, ще може да получи книга. Независимо от количеството отпадък, на участник се предоставя едно издание. Събитието ще се състои от 10:00 до 13:00 часа на..
Бургас отново ще бъде сцена на младежкото предприемачество, като на 30 и 31 май в Експозиционния център „Флора“ ще се проведе форумът „Изгряващи звезди“. Събитието, организирано от JA Bulgaria, събира рекорден брой участници – над 150 младежи от 28 учебни компании от цялата страна, които ще представят иновативни идеи, проекти и продукти. Основен..
300 хиляди лева дари нефтената рафинерия на община Бургас. Средствата са за благоустрояване на паркова зона в кв. Ветрен. Споразумението между фирмата и администрацията е ежегодно и е на повече от 20 години. Днес бе подписан договорът за тази година. Дарените средства от рафинерията се използват винаги за социално значими каузи, обясни..
Изложба с кауза ще ознаменува рождения ден на БНР-Бургас. Обществената медия отбелязва своята 13-та годишнина с амбицията да бъде в помощ на младите таланти на България. Днес, от 17.30 часа в галерия „Ателие R“ на улица „Възраждане“ №25, ще бъде открита изложба под надслов „Магията на пленерната живопис-морето“ с картини на ученици..
Жителите на Ахелой ще отбележат днес празника на града, когато се чества християнският празник Възнесение Господне (Спасовден). Тържествата започват в 8:00 ч. със света литургия в храма „Свето Възнесение Господне“, отслужена от отец Божидар и свещенослужители. От 10:00 ч. на лятната сцена в парка ще бъде открит XVIII Регионален тракийски християнски..
Община Царево гарантира свободен достъп до плаж Силистар това лято. Постигната е договорка със собственика на частния имот, през който минава..
Изложба с кауза ще ознаменува рождения ден на БНР-Бургас. Обществената медия отбелязва своята 13-та годишнина с амбицията да бъде в помощ на..
Липсата на План за управление на парк "Странджа" и лошата туристическа инфраструктура са големите проблеми пред управлението на парка. Ако за първия..