Заплащането на водните спасители е сравнително високо и все пак има недостиг, посочи концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров.
Според него, държавата натоварва с допълнителни изисквания, които са вписани в новата наредба, приета преди два месеца.
След разговори между концесионери и Министерството на туризма, се стигна до извода промените в документа да изчакат следващия летен сезон, а не да бъдат налагани от този.
Отложи се текста, свързан конкретно с медицинските пунктове и допълнителния медицински персонал, уточни Николай Димитров. Той просто е неизпълним, коментира концесионерът:
„Никъде в света няма дори медицински пунктове, каквито ние имаме. На големите плажове имаме и по няколко линейки с допълнителни екипи. А те искаха да утежнят плаж като този с още един медицински екип. Нашите спасители са подготвени на най-високо ниво с най-добро оборудване. Критериите към тях са изключително високи. Ние имаме, на определена дължина на ивицата, най-много спасители, съобразно другите страни. За моя плаж – на 700 м, аз трябва да имам 11 спасители, а в Испания на плаж от 1 км има 6 спасители. Държавата трябва най-накрая да чуе хората, професионалистите като нас, които работим на терен!“
Той поиска промени, като даде пример с преди 1989 година, когато е имало как човек да работи по своя професия и едновременно да бъде спасител:
„Например закон, при който обучен спасител, работещ в алуминиев цех, при желание, да може да е воден спасител през лятото. Неговият работодател да не го спира, а да го задържи на работа."
Отложи се и текста в Наредбата, свързан с работното време на спасителите:
„При мен хората идват да плажуват след 17 часа. Нека да има възможност концесионерите сами да определят работното време по плажовете си. На този етап работното време на спасителите остава от 8 до 18 часа, както до сега!“
Николай Димитров отчете, че по-голям брой хора, загинали в морето, има след 18 часа и рано сутринта, когато по плажовете няма водни спасители.
Сравнително високо е възнаграждението на водните спасители, но все пак – защо продължава да има отлив на кадри?:
„Първият фактор е сезонността на работата. Второто е завишените изисквания водят след себе си възможност ние да предлагаме по-ограничени условия на труд. Високи са заплатите, макар и не толкова атрактивни, колкото в съседни държави. Аз лично давам 1 900 лева с осигуровки и почивни дни.“
Той коментира, че в Гърция 80% от плажовете нямат спасители, докато при нас само 20-30% са неохраняемите, като това е предпоставка за по-ниското заплащане, отколкото в южната си съседка.
Цените на чадърите и шезлонгите няма да поскъпнат, посочва концесионерът:
„Може би на 4-5 плажа в държавата цените са се повишили, само защото на всички останали таванът, до който можеш да вдигнеш цената, отдавна е достигнат. Например, както в Слънчев бряг е 10 лева, но там от години се задържа тази цена. Аз не съм достигнал тавана, тази година повиших цената с левче. Гледам да го правя минимално, за да покрия заплати, почистване, оборудване…“
Концесионерът апелира плажуващите да спазват обозначителните знаци и препоръките на спасителите.
Повече чуйте в звуковия файл:
Днес изтича срокът за плащане на данъка върху доходите на физическите лица с 5% отстъпка от сумата за довнасяне. Такова задължение имат хората, които не са заявили пред платеца на дохода, че искат и през четвъртото тримесечие на миналата година да им бъде удържан налогът авансово. За да се възползват от тази възможност, трябва до..
Министърът на туризма Мирослав Боршош даде заявка в Бургас, че започва работа по създаването на туристическа полиция. В морския град той се срещна с представители на институциите и кметове, за да провери подготовката на Южното Черноморие за Лято 2025. Официалното откриване на туристическия сезон за Черноморието ще бъде с плажно парти на 31 май в..
С водна арка и сувенири за спомен на бургаското летище бяха посрещнати първите чуждестранни туристи по Южното Черноморие. Самолетът беше пълен, със 183 – ма души на борда, и пристигна от полския град Краков. Сред пътниците имаше и много украински граждани. В празнична атмосфера ръководството на летище "Бургас" посрещна първите туристи по Южното..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще говори днес в Бургас за подготовката на предстоящия летен туристически сезон. Това съобщиха от Министерството на туризма. Изявлението ще е в 15.30 часа в сградата на общинската администрация след срещи с контролните органи по Черноморието, уточняват от ведомството. Боршош започна обиколка по Черноморието..
Смяна на технологиите е причината за започналото разследване на проекта за разширението на газохранилището в Чирен. Това каза в Бургас министърът на енергетиката Жечо Станков. Той заяви, че капацитетът на газохранилището вече е разширен с 20% с нови газови компресори. Енергийният министър на посещение в бургаското пристанище По наземната..
Линията на бедност за област Бургас през 2023 г. е била 604.70 лв. на човек месечно, като под този праг са живели 17.6% от населението. За сравнение, средната стойност за страната е била 637.92 лв., а бедността е засегнала 20.6% от населението. Данните са от анкетното проучване „Статистика на доходите и условията на живот“, което Националният..
Конференцията TravelX, посветена на иновациите в туризма, ще се проведе на 24 и 25 април в хотел „България“ в Бургас. Събитието ще събере експерти от туристическия сектор, технологиите, маркетинга и публичната администрация. Програмата включва презентации и панелни дискусии за дигитализацията в туризма, новите разплащателни методи и технологиите..
Министърът на туризма Мирослав Боршош даде заявка в Бургас, че започва работа по създаването на туристическа полиция. В морския град той се срещна с..
Днес изтича срокът за плащане на данъка върху доходите на физическите лица с 5% отстъпка от сумата за довнасяне. Такова задължение имат..
С водна арка и сувенири за спомен на бургаското летище бяха посрещнати първите чуждестранни туристи по Южното Черноморие. Самолетът беше пълен, със 183 –..