Заплащането на водните спасители е сравнително високо и все пак има недостиг, посочи концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров.
Според него, държавата натоварва с допълнителни изисквания, които са вписани в новата наредба, приета преди два месеца.
След разговори между концесионери и Министерството на туризма, се стигна до извода промените в документа да изчакат следващия летен сезон, а не да бъдат налагани от този.
Отложи се текста, свързан конкретно с медицинските пунктове и допълнителния медицински персонал, уточни Николай Димитров. Той просто е неизпълним, коментира концесионерът:
„Никъде в света няма дори медицински пунктове, каквито ние имаме. На големите плажове имаме и по няколко линейки с допълнителни екипи. А те искаха да утежнят плаж като този с още един медицински екип. Нашите спасители са подготвени на най-високо ниво с най-добро оборудване. Критериите към тях са изключително високи. Ние имаме, на определена дължина на ивицата, най-много спасители, съобразно другите страни. За моя плаж – на 700 м, аз трябва да имам 11 спасители, а в Испания на плаж от 1 км има 6 спасители. Държавата трябва най-накрая да чуе хората, професионалистите като нас, които работим на терен!“
Той поиска промени, като даде пример с преди 1989 година, когато е имало как човек да работи по своя професия и едновременно да бъде спасител:
„Например закон, при който обучен спасител, работещ в алуминиев цех, при желание, да може да е воден спасител през лятото. Неговият работодател да не го спира, а да го задържи на работа."
Отложи се и текста в Наредбата, свързан с работното време на спасителите:
„При мен хората идват да плажуват след 17 часа. Нека да има възможност концесионерите сами да определят работното време по плажовете си. На този етап работното време на спасителите остава от 8 до 18 часа, както до сега!“
Николай Димитров отчете, че по-голям брой хора, загинали в морето, има след 18 часа и рано сутринта, когато по плажовете няма водни спасители.
Сравнително високо е възнаграждението на водните спасители, но все пак – защо продължава да има отлив на кадри?:
„Първият фактор е сезонността на работата. Второто е завишените изисквания водят след себе си възможност ние да предлагаме по-ограничени условия на труд. Високи са заплатите, макар и не толкова атрактивни, колкото в съседни държави. Аз лично давам 1 900 лева с осигуровки и почивни дни.“
Той коментира, че в Гърция 80% от плажовете нямат спасители, докато при нас само 20-30% са неохраняемите, като това е предпоставка за по-ниското заплащане, отколкото в южната си съседка.
Цените на чадърите и шезлонгите няма да поскъпнат, посочва концесионерът:
„Може би на 4-5 плажа в държавата цените са се повишили, само защото на всички останали таванът, до който можеш да вдигнеш цената, отдавна е достигнат. Например, както в Слънчев бряг е 10 лева, но там от години се задържа тази цена. Аз не съм достигнал тавана, тази година повиших цената с левче. Гледам да го правя минимално, за да покрия заплати, почистване, оборудване…“
Концесионерът апелира плажуващите да спазват обозначителните знаци и препоръките на спасителите.
Повече чуйте в звуковия файл:
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..
Летище Бургас посрещна полет от Дюселдорф, с което се постави началото на 3-годишно сътрудничество чрез полетна програма между Германия и България. С 32 връзки седмично от седем германски летища, се очаква тази програма да подобри свързаността с двете морски летища Бургас и Варна. Съвместният договор ще се изпълнява до 2027 година, с..
Несебър е част от проекта „Архитектурните забележителности на България“, иницииран от българското списание "Дайбау". Един от най-старите градове в Европа представи част от своите емблематични сгради и паметници на културата на читателите на онлайн изданието. Проектът цели насърчаване на туризма в българските общини и най-вече на туристическото..
„Приемането на еврото има само предимства“, обяви кметът на Сливен Стефан Радев, давайки своята експертна оценка като икономист за предстоящото влизане на България в еврозоната. Той изтъкна, че поддържането на настоящия валутния борд, струва средства държавата и с приемането ни в еврозоната тези средства ще се спестят. Радев обяви, че в настоящата..
В Експозиционен център „Флора“ се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“. Събитието бе организирано от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас, и събра представители на бизнеса, академичните среди и неправителствения сектор от България и Италия. Основна тема..
В Експозиционен център „Флора“ -Бургас ще се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“, организиран от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас и агенция по консултантски услуги. Събитието е днес в 14:30 ч. В центъра на вниманието на форума ще бъде транснационалният..
За Община Царево новият туристически сезон вече започна. Това каза за БНР Бургас кметът Марин Киров и посочи, че се наблюдава във всички населени места на общината значително присъствие на туристи още от края на април и началото на май. Има изключително голям интерес към закупуването на ваканционни имоти, предимно от Турция. Паралелно с новата..
Летище Бургас посрещна полет от Дюселдорф, с което се постави началото на 3-годишно сътрудничество чрез полетна програма между Германия и България. С..
Несебър е част от проекта „Архитектурните забележителности на България“, иницииран от българското списание "Дайбау". Един от най-старите градове в..
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще..